UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor...

17
UNITAT DIDÀCTICA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS VINENT? Gemma Ruiz

Transcript of UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor...

Page 1: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

UNITAT DIDÀCTICA

ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS VINENT?

Gemma Ruiz

Page 2: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSOR/A

4rt d’ESO 5 sessions

d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor

MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT

TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS VINENT?

OBJECTIUS / COMPETÈNCIES L’alumne ha de ser competent per a:

CONTINGUTS EN CLAU COMPETENCIAL CRITERIS D’AVALUACIÓ

Repassar la trajectòria personal i acadèmica. Reflexionar sobre els resultats acadèmics

obtinguts. Iniciar el procés de presa de decisions del

seu itinerari formatiu Treballar en grup, cooperar i trobar

estratègies per resoldre els dubtes i els problemes sorgits.

- Autoconeixement. - Caràcter / personalitat. - Relacions. - Aficions. - Rendiment acadèmic.

A través del document entregat, es valorarà la capacitat introspectiva de l’alumne per trobar les seves motivacions, interessos, aficions... i fer una comparativa d’aquests aspectes en la seva evolució personal. A l’aula, es valorarà la capacitat de treballar autònomament i en grup, la cooperació amb els altres, la capacitat de síntesi i arribar a conclusions.

Afavorir el coneixement de les motivacions i

dels interessos del propi alumne/a. Conscienciar de les habilitats, desitjos i

necessitats per generar un pla formatiu personalitzat.

Generar vincle amb el programa Full de Ruta per fomentar la seva participació en els assessoraments individuals.

Expressar-se de manera coherent i adequada al context.

- Autoconeixement. - Ensenyaments específics en funció dels

seus interessos, motivacions i característiques personals.

A través del document, es valorarà el treball individual en silenci i el respecte pel treball dels altres. A l’aula, s’avaluarà la capacitat d’exposar en grup de manera coherent i adequada, permetent als altres membres del grup la seva intervenció. Així com, la intervenció endreçada i el respecte dels torns de paraula. Es valorarà la capacitat de síntesi, contrast del propi resultat amb els dels companys i facilitació de la dinàmica grupal. També es tindrà en compte la capacitat d’autoavaluació i l’avaluació crítica i realista

dels companys.

Analitzar els seus antecedents familiars sobre els estudis.

Conèixer les expectatives que té la seva família sobre el seu futur acadèmic.

Discernir la influència de la seva família en la presa de decisions acadèmiques.

Poder prendre una decisió de manera lliure i sense l’obligació de triar un itinerari perquè així ho diu la família.

Expressar-se de manera coherent i adequada al context.

- Presa de decisions. - Condicionants de la presa de decisions:

família. - Família i estudis. - Models familiars acadèmics

A l’aula, es valorarà el treball individual en silenci i el respecte pel treball dels altres i saber-los escoltar. S’avaluarà la capacitat d’exposar en grup de manera coherent i adequada, permetent als altres membres del grup la seva intervenció. Així com, la intervenció endreçada i el respecte dels torns de paraula. A través del document i a l’aula, es valorarà la capacitat de síntesi, contrast del propi resultat amb els

dels companys i facilitació de la dinàmica grupal.

Page 3: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Conèixer el sistema educatiu. Escollir itineraris formatius tenint en compte

el perfil acadèmic i personal. Tenir capacitat de síntesi de la informació

recopilada. Treballar en grup, cooperar i trobar

estratègies per resoldre els dubtes i els problemes sorgits.

Organitzar-se i distribuir-se la feina, planificar, prendre decisions...

Expressar-se de manera coherent i adequada al context.

Cercar i seleccionar informació. Utilitzar les TIC per accedir a la informació. Utilitzar les TIC per comunicar.

- Coneixement del sistema educatiu:

Batxillerat, Cicles formatius, PFI, ensenyaments esportius i artístics.

- Estudis amb formació teòrica. - Estudis amb formació teòrica i pràctica. - Itinerari formatiu sense haver acabat

l’ESO.

A l’aula, es valorarà el treball individual en bé del grup i la capacitat per desenvolupar-se en entorns digitals. Pel que fa al treball en grup, es valorarà que es faci de manera cooperativa, s’ajudin uns als altres,... Hi hagi capacitat d’organitzar-se, distribuir-se la feina i resoldre conflictes autònomament, sense ajuda del

tutor. També es tindrà en compte la capacitat d’autoavaluació i l’avaluació crítica i realista dels companys.

Reconèixer en un ex-alumne/a la pròpia

futura experiència. Conèixer els diferents ensenyaments i

dissenyar un itinerari formatiu. Detectar eines i estratègies que han funcionat

amb èxit en altres. Prendre decisions sobre el seu futur acadèmic

després de l’ESO. Dissenyar el propi itinerari formatiu. Identificar problemes. Relacionar fets.

Expressar-se de manera coherent i adequada al context.

- Presa de decisions - Disseny del propi itinerari formatiu - Experiències reals d’itineraris formatius. - Estratègies en la presa de decisions sobre

el futur acadèmic. - Condicionants en la presa de decisions.

A l’aula s’avaluarà la capacitat d’escolta activa de la xerrada, el treball individual de reconeixement d’estratègies d’èxit en altres, identificar els problemes que el dificulten prendre la decisió sobre el seu futur acadèmic i la capacitat de síntesi d’allò vist al llarg de totes les sessions per a prendre la decisió sobre el seu futur acadèmic.

Page 4: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. AULA

TEMPS ATENCIÓ

DIVERSITAT ACTIVITATS

D’AVALUACIÓ

Sessió 1: Què sé fer millor?

Inicial

1. En un primer moment, es tractarà d’introduir el bloc de tutories que

tindran lloc durant aquest segon trimestre. Se’ls explicarà als alumnes que durant aquest trimestre s’estaran treballant a les tutories dues línies d’assessorament: una referent a l’orientació professional i l’altra, referent a l’orientació acadèmica.

2. En aquesta sessió s’iniciarà la línia d’orientació acadèmica a través de l’activitat: “Què sé fer millor?”

3. A continuació el tutor repartirà el full de l’activitat, presentarà i explicarà la tasca que se’ls demana en aquesta sessió i se’ls demanarà que l’omplin amb bolígraf. Es tracta que els alumnes puguin fer una comparació entre les seves aficions, relacions, caràcter i rendiment acadèmic, ara i abans. Veure com han canviat i com són ara i, cap a on volen anar amb el que poden saber de qui

són ara.

- Fitxa “Què sé fer millor?” (Annex).

- Bolígraf - Pissarra - Notes acadèmiques - Informació familiar

Aula Ordinària:

Treball

individual/

petit grup

organitzan

t les

taules per

a treballar

en grup

15 minuts

Els alumnes amb NESE treballaran la mateixa activitat. Alhora, si

necessiten més temps, se’ls hi facilitarà. També es treballarà en petits grups heterogenis per facilitar la integració i atenció de la diversitat de l’alumnat.

Presentar a la sessió 2, el propi document que s’haurà anat omplint

individualment durant la tutoria. Es valorarà especialment, el punt 1.3 final, on els alumnes hauran de treure una conclusió sobre les qüestions tractades anteriorment i especificar les

sortides acadèmiques que són més adients en el seu cas.

Desenvolupament 1. Els alumnes es posaran en petits grups de 4 alumnes, encara que el

treball serà individual. Però d’aquesta manera, podran anar resolent els dubtes entre ells i fomentar el treball cooperatiu. En qualsevol cas, el tutor anirà supervisant els grups i resolent qüestions que en el grup no hagin quedat resoltes.

2. En el primer apartat, els alumnes aniran responent les qüestions en relació a les seves aficions, relacions, coses que els agraden i el seu

caràcter. Alhora, hauran de respondre aquestes preguntes en relació a temps abans i ara. Per a facilitar-los la tasca sobre “abans”, se’ls pot plantejar lo següent: “Penseu en quan teníeu 10 anys”. Si alguna qüestió no la poden respondre en aquest moment, podran omplir-la a casa, preguntant als familiars.

3. El segon apartat, els alumnes hauran d’omplir-lo utilitzant les notes finals de 3er d’ESO (que se’ls haurà demanat anteriorment que les portin) i les del primer trimestre. És possible que alguns alumnes se n’oblidin de portar-les. Així doncs, el tutor podrà ajudar-los a través del seu ordinador i accedint al Clickedu.

30 minuts

Page 5: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Síntesi A l’últim apartat del document, se’ls demanarà que realitzin una conclusió sobre l’itinerari formatiu que els aniria bé, atenent les qüestions contestades anteriorment.

15 minuts

Sessió 2: Què estudiar?

Inicial

1. Es farà una breu introducció, recordant-los que aquesta és la segona de les sessions sobre orientació acadèmica i es presentarà el títol de l’activitat: “Què estudiar?”.

2. S’explicarà que l’objectiu d’aquestes primeres dues sessions és poder descobrir els seus interessos, allò que se’l s’hi dóna bé, les seves motivacions... relacionades amb el seu itinerari formatiu i que s’empraran diferents eines.

3. A continuació se’ls presentarà el qüestionari d’autoconeixement de la Generalitat de Catalunya de l’espai “què estudiar?” com a recurs per a obtenir els estudis que més encaixin en el perfil de l’alumne.

- Cada alumne disposarà d’un ordinador. Si no n’hi ha suficients, es demanarà al coordinador

d’informàtic ordinadors portàtils en préstec. - Qüestionari del Gencat: què estudiar? http://queestudiar.gencat.cat/ca/orientacio/joves/conec-

interessos/questionari-autoconeixement/ - Full amb la graella d’autoavaluació de la participació dels companys i

Aula d’informàtica. Treball individual i treball en grups de 5.

15 minuts

El tutor atendrà i supervisarà la diversitat de l’alumnat de la seva aula. Però oferirà un suport específic, atenent les característiques de cada alumne,

especialment dels alumnes amb NESE. Si és necessari, els alumnes amb NESE disposaran de més temps per a realitzar l’activitat. Es crearan grups petits heterogenis que facilitarà l’atenció a la diversitat.

S’haurà de pujar al Drive del grup que administra el tutor, el document pdf generat en acabar el qüestionari. A través d’una graella d’autoavaluació els companys del grup

avaluaran els membres del grup i també l’alumne avaluarà la seva pròpia intervenció, en la part de la reflexió.

Desenvolupament

1. Cada alumne es seurà davant d’un ordinador de sobretaula o ordinador portàtil en préstec per a omplir el qüestionari del Gencat que li oferirà un llistat de sortides acadèmiques, entre d’altres aspecte.

2. El tutor anirà supervisant els alumnes per a resoldre les incidències tecnològiques o dubtes de comprensió dels enunciats del qüestionari.

3. En finalitzar el qüestionari, cada alumne descarregarà el pdf originat i el penjarà a la carpeta que el tutor haurà compartit al Drive del grup-classe.

25 minuts

Síntesi El professor distribuirà els alumnes en grups de 6, numerant cada alumne de l’1 al 5. D’aquesta manera, els alumnes que siguin l’1 es posaran en grup i així amb la resta. En aquests grups hauran de posar en comú de manera oral els resultats obtinguts en el qüestionari sobre el llistat d’estudis que els hi ha

20 minuts

Page 6: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

proposat. Exposant si hi ha alguna qüestió que els hi hagi sorprès i que no esperaven, o si va en la línia del que ja imaginaven. En els últims minuts ompliran una graella d’autoavaluació sobre la participació de cadascun dels membres i la seva pròpia en el grup de reflexió. Aquest full l’haurà facilitat prèviament el tutor i el recollirà en acabar la sessió.

pròpia (Annex). - Carpeta Tutoria del Drive.

Sessió 3 La família i jo

Inicial

1. El tutor presentarà aquesta nova sessió compartint el títol de la sessió i fent una breu introducció: Un dels condicionants en la presa de decisions sobre el futur acadèmic de l’alumne és la família. Per això, en aquesta sessió es treballaran les expectatives que la família té en els alumnes. Alhora, es considera que les famílies també han d’involucrar-se en el procés d’aprenentatge de l’alumne, és per això, que és important contrastar si l’alumne té al seu darrere una família

que el recolza i el motiva a seguir estudiant o no. I si li permet prendre decisions lliurement i orientant-lo de manera que no acabi decidint una opció per obligació.

2. El tutor explicarà els diferents apartats de la fitxa.

- Fitxa la família i jo (Annex). - Pissarra. - Bolígraf. - Fulls blancs.

- Carpeta Tutoria del Drive.

Aula Ordinària. - Apartat A: Individual. - Apartat B: en grups de 5 alumnes,

disposant les taules per a treballar plegats. - Apartat C: Individual a casa.

15 minuts

Es realitzaran grups petits heterogenis per atendre millor la diversitat de l’aula. Alhora, el tutor també donarà suport específic a aquells alumnes amb NESE i altra diversitat de l’alumnat.

Al final de la classe el portaveu de cada grup entregarà en nom del grup, la síntesi que hauran treballat tots plegats en el grup. Cada alumne, haurà de penjar l’apartat C de la fitxa que haurà omplert a

casa, al Drive de la carpeta Tutoria del grup-classe administrada pel tutor

Desenvolupament

1. El tutor repartirà la fitxa i els alumnes de manera individual aniran omplint el primer apartat. A mesura que vagin acabant,

el professor els anirà repartint en grups de 5. 2. Una vegada estiguin tots els alumnes en grups de 5, decidiran

un portaveu, qui prendrà nota del que es comenti al grup. A través de les preguntes de l’apartat B, aniran fent la posta en comú del que ha respost cada membre.

25 minuts

Síntesi 1. Cadascun dels portaveus dels grups, exposarà davant de tot el

grup-classe el resum de les respostes que ha donat el seu grup a les preguntes de l’apartat B.

2. En acabar la posta en comú, cada portaveu s’encarregarà d’entregar el resum del seu grup al tutor.

20 minuts

Page 7: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Sessió 4 Sistema Educatiu

Inicial En aquesta sessió es tracta que els alumnes facin la cerca per ells mateixos dels diferents ensenyament que hi ha al Sistema Educatiu Català. Els alumnes treballaran en grup des de l’inici fins al final. Cada grup buscarà informació d’un dels ensenyaments, excepte els esportius i artístics que aniran junts.

Així doncs, es formaran 4 grups de treball, segons els ensenyaments: 1) Batxillerat 2) Cicles Formatius 3) PFI 4) Ensenyaments esportius i artístics

- Fitxa del Sistema Educatiu (Annex). - Diapositiva.

- Ordinadors. - Carpeta Tutoria del Drive. - Full amb la graella d’autoavaluació de la participació dels

companys i pròpia (Annex).

Aula d’informàtica. Els alumnes es col·locara

n en 4 grups. Cada grup comptarà amb tres ordinadors de sobretaula per a dividir la cerca d’informac

ió i agilitzar la tasca.

10 minuts

Es realitzaran grups heterogenis per atendre millor la diversitat de l’aula. Alhora, el tutor també donarà suport específic a

aquells alumnes amb NESE i altra diversitat de l’alumnat.

Es penjarà al Drive a la carpeta tutoria el document amb les preguntes contestades sobre l’ensenyament que li ha tocat a cada

grup i la diapositiva resum. Cada alumne omplirà una graella d’autoavaluació del membres del seu grup i d’ell mateix.

Desenvolupament

1. Cada grup obrirà la fitxa des de la carpeta Tutoria del Drive. 2. Cada grup anirà fent la cerca per internet per a contestar les

preguntes de la fitxa. 3. Cada grup anirà escrivint en el document les respostes. 4. Hauran de preparar una diapositiva-resum en grup que serà el

que el portaveu compartirà amb la resta del grup-classe a la fase de síntesi.

35 minuts

Síntesi Cada portaveu de cada grup exposarà davant de tota la classe, en 3,5 minuts i amb l’ajuda de la diapositiva que hauran desenvolupat abans, la informació que hauran recollit i que considerin més útil per compartir amb els companys.

15 minuts

Page 8: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Sessió 5 Presa de decisions sobre el meu futur acadèmic

Inicial

1. Se’ls introduirà la sessió projectant un petit vídeo: “Condicionants de la presa de decisions”. Tot seguit, es transmetrà que al final d’aquesta sessió hauran de fer una proposta de la decisió que han pres sobre el seu futur acadèmic. Però que comptarem amb dos ex-alumnes del centre que ens

compartiran el seu procés de presa de decisions pel seu futur acadèmic.

2. Es fa la presentació dels dos ex-alumnes del centre.

- Vídeo Condicionants de la presa de decisions: https://www.youtube.com/watch?v=1bF

KRqZ0-gM - Full “Decisió final” (Annex). - Bolígrafs - Projector. - Ordinador

del tutor. - Carpeta Tutoria del Drive.

Aula Ordinària. Treball individual

10 minuts

El tutor comptarà amb l’ajuda dels dos ex-alumnes per atendre i supervisar la tasca de síntesi dels alumnes i així, atendre la diversitat

de l’alumnat de la seva aula. Oferirà un suport específic, atenent les característiques de cada alumne, especialment dels alumnes amb NESE. Si és necessari, els alumnes amb NESE disposaran de més temps per a

realitzar l’activitat.

En acabar la sessió es recollirà el full amb la presa de decisió de l’alumne sobre el seu futur acadèmic.

Desenvolupament

3. Cada ex-alumne exposarà, un rere l’altre, el seu procés de

presa de decisió que el va portar a estudiar el que ara estudia cadascun.

4. En acabar l’exposició cada ex-alumne, s’obrirà un espai per fer preguntes.

30 minuts

Síntesi 1. Es repartirà un full en el que a través d’unes preguntes, es

guiarà a l’alumne en la presa de decisió sobre el seu futur acadèmic.

2. Alhora, els dos ex-alumnes i el tutor aniran ajudant i guiant la presa de decisions dels alumnes.

20 minuts

Page 9: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

ANNEX1 SESSIÓ 1. QUÈ SÉ FER MILLOR?

Començarem recollint dades del teu passat i present per omplir la

següent taula:

ABANS: Pregunta a la família, avis, pares, germans i a gent que et coneix des que eres

petit/a i respon les preguntes corresponents.

ARA: reflexiona i respon les preguntes corresponents.

ABANS (Per fer a casa) ARA

Quines aficions tenia?

Quines aficions tinc ara?

Què m’agradava més?

Què m’agrada més ara?

Quines coses aprenia amb facilitat?

Quines coses aprenc amb facilitat ara?

Com era el meu caràcter?

Com es el meu caràcter ara?

Com em relacionava amb la gent?

Com em relaciono amb la gent ara?

1 Consorci d’Educació de Barcelona. (s.d). Materials de suport per a l’orientació a l’ESO. Dossier d'unitats didàctiques.

Disponible a: http://www.edubcn.cat/ca/suport_educatiu_recursos/orientacio_transicions/documents_i_materials_del_grup_de_treball_dorientacio/materials_de_suport

Page 10: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Ara reflexiona sobre les següents qüestions:

Tinc bons resultats en les següents matèries:

No m’agraden i no tinc bons resultats en les següents matèries:

El que m’agrada i m’interessa és:

1.1. Tenint en compte la informació que

has anotat en els exercicis anteriors,

quin itinerari formatiu creus que et

podria anar bé?

Page 11: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Nom i cognoms: _________________________ Grup: _________ Data: ___________

ANNEX1 Sessió 3.- La família i jo

a.- Qüestionari Individual d’expectatives

La teva família què vol que facis? o Continuar estudiant. Quin tipus d’estudis? ........................................................ o Buscar feina. Quina feina? ............................................................................... o Altres ..............................................................................................................

Quan els preguntes com et veuen de gran?, què contesten els diferents membres de la teva família?

o Mare/Pare: ..........................................................................................................

o Avi/Àvia: .............................................................................................................

o Germà/Germana: ............................................................................................................

o Altres: .............................................................................................................

Creus que l’opinió de la teva família, et pot fer canviar la teva elecció? o Sí, perquè ....................................................................................................... o No, perquè ......................................................................................................

El que la teva família vol que facis, coincideix amb el que vols fer tu? o Sí,

perquè ...........................................................................................................

o No, perquè ..........................................................................................................

En cas de diferències entre els teus interessos i els de la teva família, com creus que es podrien solucionar ?

.........................................................................................................................................

........................................................................................................................................

........................................................................................................................................

1 Institut Domènec Perramon. (2017). PAT de 4t curs de l'ESO. Disponible a:

https://docs.google.com/document/d/1AuoCOUOPjUvcf82_mD1O_ntyvBMWHfV0QXKjWnVkMdc/edit#

Page 12: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

b.- Treball en grup En petit grup poseu en comú la vostra informació. Trieu un

responsable de grup i anoteu les reflexions a les quals arribeu.

1. És important conèixer la opinió de la vostra família? Perquè?

2. Creieu que heu de tenir en compte la situació familiar, a l’hora de plantejar-vos el vostre futur? En cas afirmatiu, quina influència hi té?

3. En cas de tenir dificultats econòmiques per continuar estudiant, com es podrien solucionar?

4. Fins a quin punt has de tenir en compte l’opinió de la teva família?

(Pots contrastar a casa les respostes que has donat sobre el que creus que pensa la teva família)

Page 13: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

c. Conversa amb la família (per portar a casa)

1. Quan tenies la meva edat, havies pensat a què et volies dedicar professionalment?

2. Quines eren les professions més valorades?

3. Quines eren les professions menys valorades?

4. Coincideixen les professions més i menys valorades abans amb les més i menys valorades ara?

5. Què et va fer adonar-te del que t’interessava fer en el futur?

6. Vas tenir dubtes? Quins?

7. Vas poder escollir el que realment t’interessava? Quines dificultats vas tenir?

8. Creus que és important que la família et recolzi en allò que t’interessa professionalment?

Page 14: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Nom i cognoms: __________________________ Grup: _________ Data: ___________

ANNEX 1SESSIÓ 4. Parlem de “què m’agradaria estudiar?”

1. Què m’ofereix el Sistema Educatiu?

A continuació, us distribuïu per grups. Cada grup escull un dels ensenyaments i cerca la informació que cal per contestar les preguntes. Per acabar, en plenari cada grup posa en comú a la resta de la classe el resultat de la recerca.

1.1. Què cal saber del Batxillerat

1. Quin objectiu tenen els estudis de batxillerat? 2. Quina durada tenen aquests estudis? 3. Quin títol obtindré quan acabi aquests estudis? 4. Escriu les modalitats de batxillerat que coneixes i explica quin sentit tenen. Quines

s’imparteixen al teu centre? 5. Què creus que s'ha de tenir en compte a l'hora de decidir triar una modalitat de

batxillerat? Per què? 6. Saps què és el treball de recerca del batxillerat? 7. És necessari el batxillerat per realitzar estudis de formació professional? Per què? 8. És necessari el batxillerat per realitzar estudis universitaris? Per què? 9. Després d’estudiar batxillerat què puc continuar estudiant? 10. Quines sortides professionals tinc desprès d’haver cursat batxillerat? 11. Com s’estructura el currículum de Batxillerat?

1.2. Què cal saber de la Formació Professional

1. Quin objectiu tenen els estudis de formació professional? 2. Quin títol obtindré quan acabi aquests estudis? 3. Titulació que obtinc si he cursat un Cicle Formatiu de Grau Mitjà (CFGM): 4. Titulació que obtinc si he cursat un Cicle Formatiu de Grau Superior (CFGS): 5. Quantes famílies professionals integren els cicles formatius? 6. Quina durada té un cicle formatiu de Grau Mitjà? 7. Quina durada té un cicle formatiu de Grau Superior? 8. Quin tipus de matèries s’imparteixen en un cicle formatiu? 9. Quantes hores de pràctiques en empreses es realitzen? 10. Condicions d'accés als cicles formatius: 11. Cicle Formatiu de Grau Mitjà (CFGM): 12. Cicle Formatiu de Grau Superior (CFGS): 13. Pots continuar estudiant un cop acabat un Cicle Formatiu de Grau Mitjà (CFGM)?.

Digues quins tipus d'estudis i com pots accedir-hi. 14. I un cop acabat un Cicle Formatiu de Grau Superior (CFGS)?

1 Consorci d’Educació de Barcelona. (s.d). Materials de suport per a l’orientació a l’ESO. Dossier d'unitats didàctiques.

Disponible a:

http://www.edubcn.cat/ca/suport_educatiu_recursos/orientacio_transicions/documents_i_materials_del_grup_de_treball_dorient

acio/materials_de_suport

Page 15: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

15. Quines sortides professionals tinc desprès d’haver cursat un cicle formatiu?. Cerca un exemple.

1.3. Què cal saber dels PFI

1. Quin objectiu tenen els estudis de PFI? 2. Qui pot cursar un PFI? 3. Quina durada tenen aquests estudis? 4. Quin títol obtindré quan acabi aquests estudis? 5. Quins perfils professionals integren aquests estudis? 6. Com s’estructuren? 7. Resumeix cadascun dels mòduls del PFI i explica els que són obligatoris. 8. Quin reconeixement tenen els aprenentatges assolits en l’àmbit acadèmic i en l’àmbit

laboral?

1.4. Què cal saber dels Ensenyaments Esportius

1. Quin objectiu tenen els Ensenyaments Esportius? 2. Quina durada tenen aquests estudis? 3. Quin títol obtindré quan acabi aquests estudis? 4. Titulació que obtinc si he cursat un Grau Mitjà d’Ensenyaments Esportius: 5. Titulació que obtinc si he cursat un Grau Superior d’Ensenyaments Esportius: 6. Quantes famílies professionals integren els ensenyaments esportius? 7. Quina durada té un Grau Mitjà d’Ensenyaments Esportius? 8. Quina durada té un Grau Superior d’Ensenyaments Esportius? 9. Condicions d'accés als Ensenyaments Esportius: 10. Grau Mitjà d’Ensenyaments Esportius: 11. Grau Superior d’Ensenyaments Esportius: 12. Pots continuar estudiant un cop acabat un Grau Mitjà d’Ensenyaments

Esportius?. Digues quins tipus d'estudis i com pots accedir-hi. 13. I un cop acabat un Grau Superior d’Ensenyaments Esportius? 14. Si he cursat un Grau Superior d’Ensenyaments Esportius, puc realitzar

estudis universitaris? Quins? 15. Quines sortides professionals tinc desprès d’haver cursat un Grau Mitjà o un Grau

Superior d’Ensenyaments Esportius?. Cerca un exemple.

1.5 Què cal saber dels Ensenyaments Artístics

ENSENYAMENT D’ARTS PLÀSTIQUES I DISSENY

ENSENYAMENTS DE MÚSICA

ENSENYAMENTS DE DANSA

ENSENYAMENTS SUPERIORS D’ART DRAMÀTIC

CICLES DE GRAU MITJÀ I

CICLES DE GRAU SUPERIOR

Page 16: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

Nom i cognoms: __________________________ Grup: _________ Data: ___________

ANNEX1 SESSIÓ 5. PRESA DE DECISIÓ FINAL

Has arribat al final de tot el teu recorregut. Des que vas començar, segurament has canviat moltes vegades d'opinió, potser has dubtat molt, alguns cops hauràs tingut la impressió d'estar molt segur i, després, aquesta aparent seguretat s'haurà esvaït, etc. Tot això no t'ha de preocupar gaire, perquè és totalment normal, simplement es tracta d'un típic procés de presa de decisió.

Amb aquesta darrera activitat podràs tenir una visió global de tot aquest recorregut.

Ànims!!!

1) Un cop hagis revisat tot el que hem treballat a les sessions de tutoria, omple el requadre següent amb la teva decisió final sobre el teu futur acadèmic:

Modalitat de batxillerat, família professional, cicle formatiu, etc.

Quina és la professió o camp professional cap a on vaig?

En quin centre faré els meus propers estudis? (si ho saps)

2)Creus que aquesta ocupació la faria millor una persona de l’altre sexe? Per què?

3) Quina opinió tenen els teus pares de la decisió presa?

4) Dóna una explicació desenvolupada sobre les raons que t'han portat a prendre aquesta decisió.

1 Institut Domènec Perramon. (2017). PAT de 4t curs de l'ESO. Disponible a:

https://docs.google.com/document/d/1AuoCOUOPjUvcf82_mD1O_ntyvBMWHfV0QXKjWnVkMdc/edit#

Page 17: UNITAT DIDÀCTICA · 2018. 4. 21. · 4rt d’ESO 5 sessions d’1h 2n trimestre 4rt d’ESO Tutor MATÈRIA TÍTOL DE LA UNITAT TUTORIA ORIENTACIÓ ACADÈMICA: QUÈ FARÉ EL CURS

ANNEX GRAELLA D’AUTOAVALUACIÓ I AVALUACIÓ DELS COMPANYS

NIVELL DE

PARTICIPACIÓ

RESPECTE

ELS TORNS DE PARAULA

FOMENTA EL

TREBALL COOPERATIU

FA

EXPOSICIONS CLARES I

ORGANITZADES

AJUDA EN

L’ORGANITZACIÓ I REPARTICIÓ DE

LES TASQUES

ALUMNE 1

ALUMNE 2

ALUMNE 3

ALUMNE 4

ALUMNE 5

ALUMNE 6