Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat...

7
ACTIVITAT 1 MISSATGES Intel·ligència Lingüística i verbal ACTIVITAT 2 CALENDARI Intel·ligència Lògica i matemàtica ACTIVITAT 3 GEOMETRIA Intel·ligència Visual-espacial ACTIVITAT 4 CARRERA Intel·ligència Corporal-cinestèsica ACTIVITAT 5 ENGLISH ADVENT Intel·ligència Lingüística i verbal (Anglès) ACTIVITAT 6 POPULAR MUSIC Intel·ligència Musical ACTIVITAT 7 MAPES intel·ligència Interpersonal ACTIVITAT 8 CALENDAR intel·ligència Intrapersonal Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica Litúrgic: Advent Caminant cap a l'altre Etapa Educativa: ___ E. Infantil i primer cicle de E. P _V_ Segon cicle de E. Primària. ___ ESO i Batxillerat Objectius: 1. Identificar termes que relacionin l'Advent amb el valor del perdó. 2. Conèixer l'advent com el temps de preparació de l'arribada del Nadal. Amb el pas del temps i els signes que el precedeixen. 3. Conèixer i distingir l'avet entre altres tipus d'ar- bres. I aprendre oracions d'Advent. Temporalització i localització: Dues setmanes per la UDL d'Advent des del 3 de desembre. Una, per preparar els ANNEXOS de Nadal. Relació amb el valor anual del Perdó Aquest curs entrem de ple en el quart valor del nostre ideari: el Per- dó. I per això intentarem esbrinar: Què és el pecat? Com vivim les ofenses? Com perdonem? I què ens passa quan el rebutjam? El perdó -com a virtut cristiana- és un esdeveniment excepcional per- què toca les fibres més senzilles del nostre ésser i que troba sanació en el sagrament de la Penitència. La reconciliació -com a valor fran- ciscà- introdueix el perdó en un procés de creixement en l'amor a Déu i al proïsme. PROPOSTES DE MILLORA

Transcript of Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat...

Page 1: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

ACTIVITAT 1 MISSATGES Intel·ligència Lingüística i verbal ACTIVITAT 2 CALENDARI Intel·ligència Lògica i matemàtica ACTIVITAT 3 GEOMETRIA Intel·ligència Visual-espacial ACTIVITAT 4 CARRERA Intel·ligència Corporal-cinestèsica ACTIVITAT 5 ENGLISH ADVENT Intel·ligència Lingüística i verbal (Anglès) ACTIVITAT 6 POPULAR MUSIC Intel·ligència Musical ACTIVITAT 7 MAPES intel·ligència Interpersonal ACTIVITAT 8 CALENDAR intel·ligència Intrapersonal

Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica Litúrgic: Advent

Caminant cap a l'altre Etapa Educativa: ___ E. Infantil i primer cicle de E. P

_V_ Segon cicle de E. Primària. ___ ESO i Batxillerat

Objectius: 1. Identificar termes que relacionin l'Advent amb el valor del perdó. 2. Conèixer l'advent com el temps de preparació de l'arribada del Nadal. Amb el pas del temps i els signes que el precedeixen. 3. Conèixer i distingir l'avet entre altres tipus d'ar-bres. I aprendre oracions d'Advent.

Temporalització i localització: Dues setmanes per la UDL d'Advent des del 3 de desembre. Una, per preparar els ANNEXOS de Nadal.

Relació amb el valor anual del Perdó Aquest curs entrem de ple en el quart valor del nostre ideari: el Per-dó. I per això intentarem esbrinar: Què és el pecat? Com vivim les ofenses? Com perdonem? I què ens passa quan el rebutjam? El perdó -com a virtut cristiana- és un esdeveniment excepcional per-què toca les fibres més senzilles del nostre ésser i que troba sanació en el sagrament de la Penitència. La reconciliació -com a valor fran-ciscà- introdueix el perdó en un procés de creixement en l'amor a Déu i al proïsme.

PROPOSTES DE MILLORA

Page 2: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

ACTIVITAT 1 MISSATGES Intel·ligència Lingüística i verbal

Objectius: 1. Expressar amb missatges curts diferents aspectes de l'Advent. 2. Fomentar el treball grupal i la creativitat. Descripció: S'escriuran 3 oracions (tipus Mr. Wonderful) per curs per ador-nar els diferents dies de l'arbre de l'Advent. Exemple: Ets l'estrella de la meva Nadal Materials necessaris: Folis de colors i retoladors.

ACTIVITAT 2 CALENDARI Intel·ligència Lògica i matemàtica

Objectius: 1. Crear el calendari de l'advent. 2. Treballar en grups cooperatius. 3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el col·legi confeccionés un arbre de Nadal en el qual es-tarà inclòs el calendari de l'advent, per tant podrem observar en l'arbre els números de l'1 al 24 que estaran realitzats en diferents materials.

Els números estaran inclosos en tauletes i seran de diferents formes geomètriques. Aquestes tau-letes estaran penjades i en la part posterior de les mateixes tindran una frase diferent cadas-cuna que estarà relacionada amb el perdó. Materials necessaris: Tauletes de madrera, Paper de colors, Retoladors, Tisores, Cola i dife-rents tipus de paper.

ACTIVITAT 3 GEOMETRIA Intel·ligència Visual-espacial Objectiu: Aprendre les formes geomètriques a través del calendari de l'advent.

Descripció: A cada classe i i etapa dibuixarem i crearem formes i cossos geomètrics que serviran de base per als números de l'arbre i on escriurem missatges a la part posterior o dins de la mateixa. Els missatges escrits estaran relacionats en tot moments amb el valor del perdó. Materials necessaris: Tauletes de madrera, Paper de colors, Retoladors, Tisores, Cola i diferents tipus de paper.

ACTIVITAT 4 CARRERA Intel·ligència Corporal-cinestèsica

Objectiu: Conscienciar-se de la necessitat dels altres per assolir els ob-jectius en comú, afavorint la cooperació. Descripció: Consta de dues parts, en una primera hauran d'aconseguir el material necessari per a la segona part. I una altra en què faran una cursa d'o-rientació. Tot això de manera cooperativa.

PRIMERA PART PREPARACIÓ PRÈVIA: D'una banda es col·loquen quatre estacions com en la imatge. 1.-De sortida i meta. 2.- Hi ha d'haver una meitat del mapa impresa tantes vegades com grups. 3.- L'altra part del mapa i, 4.- Una cosa per escriure .

Page 3: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

DESENVOLUPAMENT: En aquesta primera part els alumnes es divi-deixen en grups de 3. A cada grup se li donen 3 rajoles. Cada grup ha d'anar des de la sortida a una de les estacions (no hi ha ordre establert) i recollir la part que hi hàgim deixat. Per arribar-hi hauran de portar a un del grup trepitjant de maó en maó sense tocar a terra. Els seus compa-nys li van recol·locant les rajoles i el poden aju-dar a equilibrar-se. En finalitzar cada estació ser canvien els rols perquè ho facin tots. SEGONA PART

PREPARACIÓ PRÈVIA: Es fa un mapa del pati del centre o de l'espai on es vulgui fer la cursa d'orientació i es marquen unes zones numerades on haurem de col·loquessin unes balises (Annex1). Es recomana que les balises s'imprimeixen en paper d'adhesiu. DESENVOLUPAMENT: Quan els alumnes tinguin les parts del mapa hauran d'anar a buscar a tots els punts marcats en el pla les balises i anotar la lletra que es trobi al costat del número que li donem al grup (cada balisa té 9 nombres amb lletres i per tant es poden fer fins a 9 grups sense necessitat de repetir paraula). Quan tinguin totes les lletres les guarden per a l'activitat d'anglès. Mentre poden anar pensant quina paraula anglesa poden construir amb totes aquestes lletres relacionades amb l'advent i el perdó. Materials necessaris: Maons, Pla del col·legi / pati, Balises que estaran annexades.

Page 4: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

ACTIVITAT 5 ENGLISH ADVENT Intel·ligència Lingüística i verbal (Anglès)

Objectius: 1. Fomentar el treball en equip. 2. Conèixer paraules angleses relacionades amb la nostra religió. Descripció: Després d'haver realitzat l'activitat d'Educació Física, els alumnes recopila-ran les lletres trobades en les balises. Els alumnes han de posar les lletres en ordre per formar la paraula. De 1r a 3r EP, les associaran amb unes

imatges. De 4t a 6è, les associaran amb una definició. Finalment, tots els alumnes posaran en comú totes les paraules associant-les amb les diferents imatges i definicions en gran grup. Materials necessaris: Fitxes amb imatges i definicions de les paraules. (Veure annexes)

ACTIVITAT 6 POPULAR MUSIC intel·ligència Musical

Objectius: 1. Fomentar el treball en equip. 2. Conèixer les tradicions populars nadalenques espanyoles. Descripció: Buscarem una nadala "si pot ser" que tingui un significat relacionat amb el perdó, perquè posteriorment cada grup, curs, participi al festival de na-

dales del col·legi. Materials necessaris: Pissarra digital amb altaveus. Reproductor d'àudio MP3.

ACTIVITAT 7 MAPES Intel·ligència Interpersonal

Objectius: 1. Cercar en mapes llocs que estiguin en aquests moments en conflicte. 2. Posar fotografies en què veiem situacions de refugiats. Descripció: A l'aula d'informàtica per parelles els alumnes buscaran o investigaran els diferents llocs que en aquests moments es troben en conflicte i posterior-ment es situaran al mapa. Pensessin frases enllaçant amb l'activitat de

llengua referides al Perdó, des de la resolució de conflictes. Materials necessaris: Ordinadors.

ACTIVITAT 8 CALENDAR intel·ligència Intrapersonal

Objectiu: Preparar els alumnes per a la vinguda de Jesús amb actitud de demanar perdó i saber perdonar. Descripció: (Vegeu Annex). Realitzar el calendari d'Advent. ESTRUCTURA DEL CALENDARI: El calendari es divideix en quatre parts corresponents als diumenges d'aquest temps. En cada part del cartell hem incorporat una frase a partir de l'evangeli de diumenge, a manera de lema.

En un altre requadre es troba un espai perquè els nens treballin les actituds i valors d'aquesta setmana, mitjançant la resposta a les preguntes o completant les frases. En el següent quadre, s'indica una activitat setmanal per a tot el grup, que és la confecció de la corona d'advent. Setmanalment s'encén el ciri corresponent. En el quadre adjacent trobem l'oració que poden resar tots els nens junts. En l'últim quadre tenim un dibuix incomplet del Betlem perquè els nens, cada setmana, pintin la part co-rresponent. La 1a setmana només es pinta el portal, la 2a setmana el bou i la mula, la 3a setmana Sant Josep i la Mare de Déu i la 4a setmana tot el pessebre complet. Materials necessaris: Cartolines de colors, tisores, colors ...

Page 5: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

ACTIVITAT 9 TREE Intel·ligèncie Naturalista

Objectius: 1. Realitzar un arbre amb material reciclat. 2. Mentalitzar als alumnes la necessitat de reciclar per conscienciar-los de la necessitat de mantenir el medi ambient. 3. Donar idees per utilitzar altres materials evitant així la tala innecessà-ria de pins i avets. Descripció: Es realitzarà en un lloc visible del col·legi un arbre nadalenc

en el qual s'aniran incloent les diferents caselles del advent que hauran estat preparades per tots els alumnes del col·legi. Materials necessaris: Tots els necessaris com ara fustes, cartolina, oueres ..

Page 6: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

AVALUACIÓ PER ETAPA (De la UDL preparada per el centre)

ACTIVITAT LITÚRGICA DE ADVENT

Nom del alumne: Cicle: Curs: Grup: (Omple totes les preguntes. En algunes has de respondre encerclant el número que respon al teu valoració. Ex. L'1 és dolent o molt malament i el 10 bo o molt bé).

1. Te ha agradat aquesta activitat? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Has comprès tot el que s’ha exposat? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Com avalues l’exposició del professor/professa? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Què t’han semblat els materials aportats? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. Valora el teu aprenentatge en aquesta activitat? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. La activitat s’adapta a les teves necessitats educati-ves?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. Qué és el que más te ha gustado?

8. Què es lo que més t’ha agradat?

Suggeriments per a la següent activitat.

Page 7: Valor franciscà anual El Perdó Unitat Didàctica …3. Adquirir consciència del significat d'Advent-Nadal a través del perdó. Descripció: Tot el collegi confeccionés un arbre

AVALUACIÓ PER ETAPA (De la UDL preparada per el centre)

ACTIVITAT LITÚRGICA DE ADVENT

Comprensió de la Unitat Comprèn a la perfecció la unitat a treballar.

Comprèn però de ve-gades mostra dificul-tats per entendre-ho tot.

No comprèn el valor de la unitat a treba-llar.

Participació Oral Es mostra participatiu i encertat en les seves res-postes

Es mostra participatiu però els seus inteven-cions no són correctes

no participa

Realització de la Activitat Realitza l'activitat propo-sada correctament

Realitza l'activitat proposada però no l'acaba o no la fa bé.

No realitza l'activi-tat

Interès per la Activitat Es mostra atent i interes-sat per l'explicació

Es mostra atent o inte-ressat

No mostra ni interès ni atenció.

Nom de la activitat: Etapa: Curs: Grup: