La inserci³ professional dels graduats universitaris UPF. Enquesta 2004

download La inserci³ professional dels graduats universitaris UPF. Enquesta  2004

of 24

  • date post

    26-Jan-2016
  • Category

    Documents

  • view

    30
  • download

    1

Embed Size (px)

description

La inserció professional dels graduats universitaris UPF. Enquesta 2004. Directors: Pere Jódar i Jordi Guiu Equip Tècnic: Pere Jódar, Jordi Guiu, Clara Riba, Anna Cuxart Treball de camp i explotació de dades: Opinòmetre Barcelona, Novembre 2004 Estudi promogut pel Consell Social de la UPF. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of La inserci³ professional dels graduats universitaris UPF. Enquesta 2004

  • La inserci professional dels graduats universitaris UPF. Enquesta 2004

    Directors: Pere Jdar i Jordi GuiuEquip Tcnic: Pere Jdar, Jordi Guiu, Clara Riba, Anna CuxartTreball de camp i explotaci de dades: Opinmetre

    Barcelona, Novembre 2004Estudi promogut pel Consell Social de la UPF

  • Les dades segents pertanyen a lenquesta d'inserci dels diplomats i llicenciats de la UPF realitzada l'any 2004. s ja la cinquena iniciativa sobre la matria realitzada per aquesta Universitat des de l'any 1996 i forma part d'un conjunt ms ampli de mesures d'autoavaluaci posades en marxa per la UPF. En aquest estudi sanalitza la inserci professional de diplomats i llicenciats d'un total de 12 llicenciatures i 4 diplomatures; de les quals quatre carreres han incorporat titulats al mn laboral durant aquests dos darrers anys: Biologia, Cincies del treball, Enginyeria en Informtica i Enginyeria Tcnica en Informtica de Sistemes.

  • Fitxa tcnica La poblaci objectiu de lenquesta s el conjunt de Diplomats/Llicenciats de la UPF, corresponent a les promocions de 1994 a 2003. Un total de 9.947 titulats dels quals 5.952 sn llicenciats i 3.495 sn diplomats. El treball de camp ha consistit en una entrevista individual realitzada per telfon a una mostra daquesta poblaci, que t els segents requisits.Total de la mostra: 2385 titulats.El clcul de la mostra representativa sestableix sobre un nivell de confiana de les estimacions del 95% i un error mxim de mostreig 5%.

  • Situaci laboral dels titulats de la UPFTotal mostra: 2385

  • Evoluci dels principals indicadors de locupaci 1996-2004

    en les cinc iniciatives denquesta

  • Evoluci dels principals indicadors de la no ocupaci 1996-2004en les cinc iniciatives denquesta

    Grfico3

    0.480.0250.2160.148

    0.250.0220.1140.114

    0.230.0120.0880.132

    0.1840.010.0540.122

    0.1550.0250.0650.065

    No ocupaci

    Demandants actius

    Demandants no actius

    No actius

    Hoja1

    199600.0%199800.0%200000.0%200200.0%200400.0%

    Ocupaci52.0%75.0%77.0%81.6%84.5%

    No ocupaci48.0%25.0%23.0%18.4%15.5%

    Demandants actius2.5%2.2%1.2%1.0%2.5%

    Demandants no actius21.6%11.4%8.8%5.4%6.5%

    No actius14.8%11.4%13.2%12.2%6.5%

    Assalariats97.3%95.5%92.2%93.7%90.5%

    Estables19.3%36.1%47.3%69.1%65.4%

    No estables80.7%63.9%52.7%30.9%34.6%

    Parcial5.1%4.5%2.1%5.5%2.5%

    Sense contracte3.9%7.7%3.6%2.5%0.9%

    Subocupaci43.3%50.1%44.6%42.6%40.8%

    Continuaci destudis desprs titulaci68.4%64.5%49.6%45.1%41.6%

    84.50%

    15.50%

    2.50%

    6.50%

    6.50%

    90.50%

    65.40%

    34.60%

    2.50%

    0.90%

    40.80%

    41.60%

    Hoja1

    0.520.9730.1930.8070.0510.433

    0.750.9550.3610.6390.0450.501

    0.770.9220.4730.5270.0210.446

    0.8160.9370.6910.3090.0550.426

    0.8450.9050.6540.3460.0252004

    Ocupaci

    Assalariats

    Estables

    No estables

    Parcial

    Subocupaci

    Hoja2

    0000

    0000

    0000

    0000

    No ocupaci

    Demandants actius

    Demandants no actius

    No actius

    Hoja3

  • Distribuci dalgunes variables ocupacionals entre les diferents promocions de titulats entrevistats en 2004

    Grfico2

    93.291.222.119.130.129.4

    94.680851063889.887640449430.337078651715.730337078724.468085106425.8426966292

    95.454545454582.993197278936.734693877620.408163265329.220779220827.2108843537

    92.05020920579.545454545535.454545454522.727272727334.30962343133.1818181818

    93.089430894380.786026200933.187772925816.157205240236.585365853734.4978165939

    89.642857142978.884462151432.270916334722.709163346641.428571428639.4422310757

    85.810810810873.622047244146.456692913418.897637795342.905405405438.9763779528

    83.720930232663.492063492149.603174603219.841269841339.202657807339.2857142857

    76.971608832848.77049180335026.229508196755.835962145147.9508196721

    67.792207792236.781609195448.27586206926.436781609249.870129870138.3141762452

    Inserci

    Estabilitat

    Subocupaci

    Tasques Adm.

    Continua estudis

    Continua estudis i treballa

    Hoja1

    Tabla de contingencia Any fi estudis * 19. En quina d'aquestes situacions et trobes?

    % de Any fi estudis

    19. En quina d'aquestes situacions et trobes?Total

    No treballoTreballo

    Any fi estudis19936.849315068593.2100

    19945.319148936294.7100

    19954.545454545595.5100

    19967.94979079592.1100

    19976.910569105793.1100

    199810.357142857189.6100

    199914.189189189285.8100

    200016.279069767483.7100

    200123.028391167277.0100

    200232.207792207867.8100

    Total15.513626834484.5100

    93.294.795.592.193.189.685.883.777.067.884.5

    Tabla de contingencia Any fi dels estudis * Tipus de contracte

    % de Any fi dels estudis

    Tipus de contracteTotal

    EstableNo estable

    Any fi dels estudis1993-9491.28.8235294118100

    1994-9589.910.1123595506100

    1995-9683.017.0068027211100

    1996-9779.520.4545454545100

    1997-9880.819.2139737991100

    1998-9978.921.1155378486100

    1999-0073.626.3779527559100

    2000-0163.536.5079365079100

    2001-0248.851.2295081967100

    2002-0336.863.2183908046100

    Total68.731.3151364764100

    91.289.983.079.580.878.973.663.548.836.868.7

    Tabla de contingencia Any fi dels estudis * 34. Quina s la teva categoria professional actual

    % de Any fi dels estudis

    34. Quina s la teva categoria professional actualTotal

    Directius i quadres superiors d'empreses o alts funcionarisQuadres mitjans d'empreses o de l'AdministraciEmpleats d'oficina o personal de serveisAltres (transici)

    Any fi dels estudis1993-9426.470588235351.470588235322.1100

    1994-9519.101123595549.438202247230.31.1235955056100

    1995-9616.326530612246.258503401436.70.6802721088100

    1996-9719.54545454554535.5100

    1997-9816.593886462949.781659388633.20.4366812227100

    1998-9913.147410358652.988047808832.31.593625498100

    1999-009.448818897640.551181102446.53.5433070866100

    2000-015.952380952439.682539682549.64.7619047619100

    2001-0210.245901639331.557377049250.08.1967213115100

    2002-036.513409961730.268199233748.314.9425287356100

    Total12.605459057142.282878411940.84.317617866100

    22.130.336.735.533.232.346.549.650.048.340.8

    Tabla de contingencia Any fi dels estudis * 35. Descriu breument la tasca o funci principal

    % de Any fi dels estudis

    35. Descriu breument la tasca o funci principalTotal

    GernciaMitjanesAdministrativesAltres

    Any fi dels estudis1993-9420.588235294158.823529411819.11.4705882353100

    1994-9513.483146067470.786516853915.7100

    1995-9610.884353741567.346938775520.41.3605442177100

    1996-975.909090909168.636363636422.72.7272727273100

    1997-986.986899563374.67248908316.22.1834061135100

    1998-995.179282868568.924302788822.73.187250996100

    1999-005.118110236273.622047244118.92.3622047244100

    2000-013.968253968373.809523809519.82.380952381100

    2001-023.278688524666.803278688526.23.6885245902100

    2002-033.065134099666.666666666726.43.8314176245100

    Total6.104218362369.826302729521.42.6302729529100

    19.115.720.422.716.222.718.919.826.226.421.4

    Tabla de contingencia Any fi dels estudis * Contiunaci estudis

    % de Any fi dels estudis

    Contiunaci estudisTotal

    EstudiaNo estudia

    Any fi dels estudis1993-9430.169.8630136986100

    1994-9524.575.5319148936100

    1995-9629.270.7792207792100

    1996-9734.365.690376569100

    1997-9836.663.4146341463100

    1998-9941.458.5714285714100

    1999-0042.957.0945945946100

    2000-0139.260.7973421927100

    2001-0255.844.1640378549100

    2002-0349.950.1298701299100

    Total41.658.4067085954100

    30.124.529.234.336.641.442.939.255.849.941.6

    Tabla de contingencia Any fi dels estudis * Contiunaci estudis * 19. En quina d'aquestes situacions et trobes?

    % de Any fi dels estudis

    19. En quina d'aquestes situacions et trobes?Contiunaci estudisTotal

    EstudiaNo estudia

    No treballoAny fi dels estudis1993-944060100

    1994-95100100

    1995-9671.428.6100

    1996-9747.452.6100

    1997-9864.735.3100

    1998-9958.641.4100

    1999-0066.733.3100

    2000-0138.861.2100

    2001-0282.217.8100

    2002-0374.225.8100

    Total65.734.3100

    TreballoAny fi dels estudis1993-9429.470.6100

    1994-9525.874.2100

    1995-9627.272.8100

    1996-9733.266.8100

    1997-9834.565.5100

    1998-9939.460.6100

    1999-0039.061.0100

    2000-0139.360.7100

    2001-0248.052.0100

    2002-0338.361.7100

    Total37.262.8100

    29.425.827.233.234.539.439.039.348.038.337.2

    1994199519961997199819992000200120022003UPF

    Inserci93.294.795.592.193.189.685.883.777.067.884.5

    Estabilitat91.289.983.079.580.878.973.663.548.836.868.7

    Subocupaci22.130.336.735.533.232.346.549.650.048.340.8

    Tasques Adm.19.115.720.422.716.222.718.919.826.226.421.4

    Continua estudis30.124.529.234.336.641.442.939.255.849.941.6

    Continua estudis i treballa29.425.827.233.234.539.439.039.348.038.337.2

    Hoja1

    000000

    000000

    000000

    000000

    000000

    000000

    000000

    000000

    000000

    000000

    Inserci

    Estabilitat

    Subocupaci

    Tasques Adm.

    Continua estudis

    Continuaci estudis i treballa

    Hoja2

    Hoja3

  • Els graduats que treballen

  • Els graduats que no treballen

  • * Inclou els que havien treballat abans de finalitzar

    Trajectries ocupacionals dels titulats ocupats

  • Els graduats que treballen

  • Mitjans de recerca de feina utilitzats

  • Categories segons any de graduaci