El Trencanous
Transcript of El Trencanous
![Page 1: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/1.jpg)
Expressió Musical Expressió Musical
i i Necessitats Necessitats Educatives EspecialsEducatives Especials
![Page 2: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/2.jpg)
El trencanousEl trencanousPiort Ílitx Txaikosvski
(1840-1893)
![Page 3: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/3.jpg)
JUSTIFICACIÓ
•Aquesta Unitat Didàctica està pensada per treballar-la amb alumnes de P5, tot i que modificant les activitats es pot adaptar per fillets i filletes de primer cicle d’EP.
•El trencanous és una història Nadalenca en la que mitjançant la música del ballet s’adquireixen una gran diversitat de continguts.
•S’aprofitarà el contingut d’aquesta per dur-la a terme abans de les vacances de Nadal i, així, poder treballar el Nadal de cadascun dels alumnes de l’aula, com ho viuen, si reben regals, les trobades amb les famílies, quina música nadalenca coneixen, les cançons que saben...
![Page 4: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/4.jpg)
OBJECTIUS GENERALS
• Experimentar la diversitat de moviments corporals.
• Afavorir la comunicació oral, gestual i corporal.
• Comprendre la dansa com a mitjà d’expressió.
• Participar activament i espontàniament a les activitats proposades.
• Tenir una actitud d’escolta atenta i activa.
• Demostrar creativitat en els moviments i desplaçaments segons el ritme de la música.
![Page 5: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/5.jpg)
CONTINGUTS
• Audició d’El Trencanous
– CONTINGUTS CONCEPTUALS• Concepte de compositor• Concepte d’escriptor• Els instruments
– CONTINGUTS PROCEDIMENTALS• Diferenciar les frases de l’audició de la Dansa Xinesa• Dur el ritme amb els peus• Dansar en grup (moviments corporals)
– CONTINGUTS ACTITUDINALS• Mostrar una actitud d’interès• Treballar el silenci i l’escolta• El respecte
![Page 6: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/6.jpg)
ACTIVITATS i METODOLOGIA
• Activitat 1 (VEURE DIAPOSITIVES)• Activitat 2 (VEURE DIAPOSITIVES)• Activitat 3 (VEURE DIAPOSITIVES)
TEMPS UNITAT DIDÀCTICA: 3 sessionsESPAI: aula de músicaMATERIALS i RECURSOS: titelles, música i
reproductor de música, ordinador i presentació, cartells instruments, paper i colors.
![Page 7: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/7.jpg)
ACTIVITAT 1
- PRESENTACIÓ DEL CONTE I DEL BALLET La mestra ho presenta a partir de les biografies i fotografies, fent participar els alumnes.
- CONTAR EL CONTE DEL TRENCANOUSLa mestra conta el conte a partir de titelles i de la música del ballet.
- REPRESENTACIÓ GRÀFICA DEL CONTE (ambientació de l’aula)
![Page 8: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/8.jpg)
El Trencanous és un conte que va escriure Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann.
El conte
![Page 9: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/9.jpg)
El compositor
Piort Ílitx Txaikosvski era un compositor rus
![Page 10: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/10.jpg)
![Page 11: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/11.jpg)
![Page 12: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/12.jpg)
2 ACTES
![Page 13: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/13.jpg)
OberturaÉs la Nit de Nadal i fan una festa a casa. Na Clara i en Fritz, germans, obren els regals amb molta il·lusió. Arribada del seu oncle Drosselmeyer, rellotger i màgic. Fa un regal molt especial a la seva neboda: un soldadet trencanous. En Fritz li romp i Drosselmeyer l’arregla. Na Clara s’adorm amb la seva nova joguina.
Marxa Na Clara comença a somiar: els ratolins i les joguines tenen una baralla i volen matar el trencanous, na Clara però, és qui mata al Rei rata. En aquest moment el trencanous es converteix en un príncep, qui li proposa un viatge molt emocionant per ensenyar-li el seu regne.
Dansa de la fada de sucreArriben al Regne de la Neu, on agafen un gran trineu per viatjar fins el Regne dels dolços. Allà és on es troben a la Fada de la sucre.El trencanous li explica tot el que ha passat, i per celebrar la victòria els ofereix una gran festa amb el seu honor.
Dansa russa Dansa àrab Dansa xinesaDansa dels “mirlitons” Vals de les flors
![Page 14: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/14.jpg)
![Page 15: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/15.jpg)
![Page 16: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/16.jpg)
![Page 17: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/17.jpg)
![Page 18: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/18.jpg)
![Page 19: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/19.jpg)
![Page 20: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/20.jpg)
ACTIVITAT 2
- AUDICIÓ 1 DE LA Dansa Xinesa (1’13’’)La mestra els presenta els instruments amb cartells. (Diàleg)Els alumnes escolten la música i es fixen amb els instruments que sonen.
- AUDICIÓ 2 DE LA Dansa Xinesa (1’13’’): musicogramaEls alumnes escolten la música i elaboren un musicograma a partir dels instruments i colors ja vists en l’audició 1.
![Page 21: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/21.jpg)
fagot
![Page 22: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/22.jpg)
flauta travessera
![Page 23: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/23.jpg)
violí
pizzicato
![Page 24: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/24.jpg)
carilló
![Page 25: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/25.jpg)
clarinet
![Page 26: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/26.jpg)
MUSICOGRAMA EL TRENCANOUSDansa xinesa 1’13’’
![Page 27: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/27.jpg)
ACTIVITAT 3
- AUDICIÓ 3 DE LA Dansa Xinesa (1’13’’): dansa
Ritme amb els peus (fagot).
- AUDICIÓ 4 DE LA Dansa Xinesa (1’13’’): dansa conjunta a partir del musicograma
A partir de petits grups (diferents instruments) es farà una dansa.
![Page 28: El Trencanous](https://reader035.fdocuments.ec/reader035/viewer/2022062420/55b83256bb61ebb3348b45e7/html5/thumbnails/28.jpg)
AVALUACIÓS’avaluarà a l’alumnat a partir de diferents exercicis,
fent referència a cadascuna de les activitats realitzades:
- ACTIVITAT 1: musicograma a una fitxa a partir de dibuixos de les titelles utilitzades per contar el conte.
- ACTIVITAT 2: reconèixer els instruments a partir de dibuixos. Reconèixer l’instrument que sona.
- ACTIVITAT 3: observació de la mestra
Posteriorment es farà una avaluació global de la Unitat Didàctica, revisant els aspectes positius, els aspectes a millorar i noves propostes per a la propera pràctica.