LES MARIETESEstudi del seu cicle vital
Les marietes són animals molt coneguts pels nens, però la majoria no saben quin és el seu origen, i tampoc conèixen quina és la seva funció. Creiem que és interessant treballar aquest tema perquè els nens s'adonin de la importància que té cada animal, objecte, persona... dins el cicle vital de la natura; i aprenguin a respectar-la i respectar a cada un dels seus membres.
Trobem molt interessant fer-ho de forma experimental i a partir de l'observació.
INTRODUCCIÓ
El currículum d’ensenyament de les ciències a l’Etapa d’Educació Infantil i Primària parteix del fet que els nens i les nenes interpreten el que observen en funció de la seva visió del món, dels coneixements que posseeixen, de les experimentacions que realitzen, dels subsegüents debats amb els companys i les companyes i de la generalització d’explicacions vàlides per a altres fenòmens. Per aquest motiu, aquest treball busca que a través de l’observació i experimentació d’elements que tenen al seu entorn, del debat i de la reflexió, l’alumnat sigui capaç de realitzar un aprenentatge significatiu. Així doncs, partim d’una visió constructivista a l’hora de realitzar aquest projecte educatiu.
METODOLOGIA I
També es parteix d’assumir una escola comprensiva i això implica assumir la diversitat com un aspecte positiu i enriquidor per a tots. Actualment la multiculturalitat és un aspecte quotidià a les aules i això s’ha de treballar des de les primeres etapes. En aquesta proposta didàctica percebem l’educació com un principi flexible, és a dir, que varia segons les característiques de l’alumnat, els diferents ritmes d’aprenentatges, la situació i el context, els recursos disponibles. Això afavorirà la consecució de les finalitats de l’etapa i que cada alumne avanci tant com sigui possible a partir del què sap i no a partir del que no ha après.
METODOLOGIA II
Es fomentarà també l’aprenentatge cooperatiu, ja que es treballarà en grups. D’aquesta manera es potenciarà el grau d’autonomia dels alumnes. A través del treball en grup els nens aportaran els seus comentaris i diferents punts de vista, el que propiciarà el debat i l’argumentació dels conceptes treballats. Un altre aspecte que es fomenta en aquesta proposta didàctica és la interdisciplinarietat d’àrees, ja que es treballarà l’àrea de ciències de la naturalesa però recolzant-se en l’àrea d’Educació Artística i l’àrea de Noves Tecnologies (TIC). Creiem molt important que els alumnes utilitzin un ampli ventall de procediments i coneixements per tal de recollir i d’analitzar la informació presentada al llarg de la vida.
METODOLOGIA III
Els objectius que és volen assolir un cop finalitzada aquesta activitat que és troba dins l'UD de la matèria de l'àrea de Coneixement del medi, són:
Descobrir el cicle vital de la marieta.Treballar col·laborativament.Seleccionar i avaluar els principals recursos tecnològics digitals que es troben a disposició dels docents per aplicar-los efectivament a l'àrea de Coneixement del Medi de Cicle Mitjà d'Educació Primària.Aprofitar els avantatges de les Noves Tecnologies.Conèixer experiències educatives d'usos d'aquests recursos.Elaborar i compartir propostes didàctiques efectives.Reflexionar sobre la posta en pràctica d'algun d'aquests recursos a l'aula.Desenvolupar de forma eficaç i sistemàtica activitats que fomentin la creativitat de l'alumne.Utilitzar tècniques que facin a l'alumne participi del seu procés d'aprenentatge.Fomentar respecte i cura vers el medi i els éssers vius que ens envolten.
OBJECTIUS
CONTINGUTS
Què és un terrari i quins recursos necessitem per construir-ne un.
Les característiques pròpies d'aquest grup d'insectes: les marietes.
Definició dels diferents passos del cicle vital de les marietes.
L'alimentació de les marietes, i la seva funció a la natura.
Els trets característics que experimenten les larves de marieta durant el seu creixement.
DESENVOLUPAMENT
A grans trets:
1. Presentació del projecte als alumnes per part del/la mestre/a.2. Definir les diferents tasques a realitzar.3. Fer grups encarregats de les diferents tasques.4. Progressivament a l'elaboració de les diferents parts del projecte es va
duent a terme un seguiment fotogràfic amb l'objectiu d'elaborar una llibreta digital (calameo) on es pugui observar i llegir tot el procés del cicle vital de les marietes.
DESENVOLUPAMENT
Més específicament:1. Construcció d'un terrari. (CS)2. Escoltar l'explicació de com es construeix. (EI)3. Observar i prendre nota del comportament de les marietes al terrari. (EI, CS)4. Observar el terrari amb les marietes. (EI)5. Gravació en vídeo amb el microscopi digital. (CS)6. Visionar el vídeo enregistrat. (EI)7. Fotografiar les marietes i l'entorn natural on viuen. (CS)8. Visionar les fotografies i comentar-les. (EI)
9. Escriure un conte on el principal personatge sigui una marieta. (EI)10.Redactar l'experiència viscuda i editar-la al bloc de les marietes. (CS)11.Escriure comentaris sobre els articles publicats al bloc pels diferents companys i companyes de cicle. (CS)12.Explicar els contes als nens d'infantil amb el projector. (CS)13.Escoltar els contes que han escrit els companys de cicle superior. (EI)
DIMENSIONS
Partim de que la competència digital comprèn sis dimensions clau que s'han de contemplar des de totes les àrees (Jordi Vivancos, 2008):
Dimensió cognitiva, degut a que permet nous llenguatges i l'accés a nous aprenentatges. Dimensió col·laborativa, ja que la competència digital capacita per a treballar, construir i gestionar coneixement de manera col·laborativa. Dimensió creativa, degut a que l'alumnat pot ser creador de continguts propis. Dimensió ètica, ja que ha d'induir un esperit crític i fomentar un ús responsable de les tecnologies de la informació i el coneixement. Dimensió instrumental, degut a que les TIC ofereixen instruments metodològics per al treball intel·lectual i la comunicació.
CULTURAL I ARTÍSTICA
MATEMÀTICA
SOCIAL I
CIUTADANA
CONEIXEMENT I
INTERACCIÓ AMB EL MÓN FÍSIC
APRENDRE A APRENDRE
COMUNICACIÓ LINGÜÍSTICA
INFORMACIÓ I COMPETÈNCIA
DIGITAL
AUTONOMIA I INICIATIVA
PERSONAL I COMPETÈNCIA
EMOCIONAL
- Posar en pràctica processos per desnvolupar l'enginy.- Posar en pràctica processos de raonament lògic.
- Reconèixer la utilitat d'aquest animal com a regulador del sistema biològic d'un hort.
- Potenciar el desenvolupament d'estratègies que facilitin l'aprenentatge autònom.
- Desenvolupar destreses associades a l'ús de diferents perifèrics de l'ordinador: webcam, càmera fotogràfica...
- Desenvolupar la col·laboració amb els altres i mostrar actituds d'ajuda a fi de resoldre situacions problemàtiques.- Presentar als companys d'Infantil els contes de les marietes.
- Explicar per escrit en un bloc les observacions directes sobre les marietes.
- Editar col·laborativament el contingut del bloc d'aula amb comentaris de les observacions fetes.- Editar col·laborativament el contingut del bloc d'aula els contes fets.
- Desenvolupar activitats socials com el diàleg i el treball en equip.
- Muntar en petit grup un PPT per il·lustrar el conte inventat.
- Inventar-se en petit grup un conte en el que el personatge principal sigui una marieta.
DIMENSIONS I CCBB
- Desenvolupar actituts de cura i respecte pel medi ambient i els éssers vius.
- Mesurar amb un regle el creixement de la larva de la marieta i comparar-lo diàriament observant el procés de creixement. creixement
CULTURAL I ARTÍSTICA
MATEMÀTICA
SOCIAL I
CIUTADANA
CONEIXEMENT I
INTERACCIÓ AMB EL MÓN
FÍSIC
APRENDRE A APRENDRE
COMUNICACIÓ LINGÜÍSTICA
INFORMACIÓ I COMPETÈNCIA
DIGITAL
AUTONOMIA I INICIATIVA
PERSONALI COMPETÈNCIA
EMOCIONAL
DIMENSIONS I CCBB
CURSOS IMPLICATSActivitats Educació infantil Cicle Mitjà
Construcció del terrari.
Escoltar l'explicació de com es construeix el terrari.
Observar i prendre nota del comportament de les marietes al terrari.
Observar el terrari amb les marietes.
Gravació en vídeo amb el microscopi digital.
Visionar el vídeo enregistrat.
Fotografiar les marietes i l'entorn natural on viuen.
Visionar les fotografies i comentar-les.
Escriure un conte on el principal personatge sigui una marieta i vagi adreçat a Infantil.
Redactar la experiència viscuda i editar-la al bloc de les marietes.
Escriure comentaris sobre els articles publicats al bloc pels diferents companys i companyes de cicle.
Explicar els contes als nens d'infantil amb el projector.
Escoltar els contes que han escrit els companys de cicle superior.
MATERIAL NECESSARI
Ordinadors amb connexió a internet.Material per construir el terrari:
3 làmines DIN-A 3 de plastificar.Un recipient de vidre.
Microscopi digital.Gravadora de vídeo.Càmera de fotografiar.Projector.Pantalla.
Rúbriques d'avaluació
No aporta cap idea.
Aporta poques idees.
Aporta força idees.
Aporta totes les idees.
Aporta idees
Elaboració del conte amb PPT
No es distribueixen el
temps.
Més o menys preveuen
quan l´han de lliurar.
Es fixen un calendari i
intenten anar-lo complint.
Lliuren el treballs en el
termini fixats.
Termini
La presentació es molt
pobre. Els gràfics no són apropiats.
Presentació justa. Pocs
gràfics.
Presentació suficient.
Gràfics apropiats.
Presentació
extraordinària. Gràfics apropiats i dinàmics.
Presentació
Exposició desordenada i sense cap fluidesa.
Exposició suficient.. Exposició força ordenada, però poc
fluïda.
Exposició ordenada, fluida i original.
Exposició
Exposició oral del conte
Rúbriques d'avaluació
Desordenada, amb
errades ortogràfiques bàsiques.
Informació essencial,
poques errades ortogràfiques.
Informació complerta,
ortografia correcta.
Molt atractiva, plena de
detalls. Ortografia perfecta.
Redacció
Edició d'articles i comentaris al bloc
No es distribueixen el
temps.
Més o menys preveuen quan l´han de lliurar.
Es fixen un calendari i
intenten anar-lo complint.
Lliuren el treballs en el
termini fixatt.
Termini
Rúbriques d'avaluació
No mostra cap interès per l'activitat .
Mostra poc interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat i participa
activament.
Interès
Activitats d'observació
No pren apunts durant l'observació.
Pren pocs apunts durant l'observació.
Pren apunts de l'observació.
Pren apunts de l'observació i els
argumenta.
Apunts
Rúbriques d'avaluació
No mostra cap interès per l'activitat.
Mostra poc interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat i participa
activament.
Interès
Enregistrament fotogràfic
No fa cap fotografia.
Fa alguna fotografia però
no vigila la qualitat.
Fa alguna fotografia i
vigila la qualitat.
Fa força fotografies i
vigila la qualitat.
Fotografies
Rúbriques d'avaluació
No mostra cap interès per l'activitat.
Mostra poc interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat i participa
activament.
Interès
Construcció del terrari
Rúbriques d'avaluació
Poca participació. Bona participació. Excel·lent participació. Polidesa en la realització de l'activitat.
Realització de
l'activitat
No mostra cap interès per l'activitat.
Mostra poc interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat i participa
activament.
Interès
Escoltar les explicacions dels alumnes de CM
Rúbriques d'avaluació
No mostra cap interès per l'activitat.
Mostra poc interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat i participa
activament.
Interès
Visionar les fotos i el vídeo enregistrat pels alumnes de CM
Rúbriques d'avaluació
No mostra cap interès per l'activitat.
Mostra poc interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat.
Mostra interès per l'activitat i participa
activament.
Interès
Enregistrament en vídeo amb el microscopi digital
Rúbriques d'avaluació
No fa cap enregistrament.
Fa algun enregistrament però no vigila la qualitat.
Fa algun enregistrament i vigila la qualitatt.
Fa força enregistramentsi vigila la
qualitat..
Enregistrament
Reflexió entorn de la importància de l'aplicació de la competència digital com a competència transversal dins de les diferents àrees del currículum. http://phobos.xtec.cat/crp-tarragones/zonatic-n/eines-web-20/ Bloc del cicle biològic de les marietes:http://blocs.xtec.cat/ciclemarieta/info/ La dura vida de la marieta. Divertit vídeo per aprendre més coses sobre aquest petit animal: http://www.koreus.com/video/minuscule.htmlPer pintar marietes amb l'ordinador:http://www.pintar.cat/dibuixos-pintar-marietes-o-poriols-sobre-les-fulles-d-una-planta_264.html Presentació sobre el cicle biològic de les marietes:http://voicethread.com/#u664166.b834124.i4438099
Enllaços
La marieta de 7 punts. http://ichn.iec.cat/Bages/brolles/Imatges%20grans/Coccinella.htm Plantes i animals del nostre entorn.http://www.xtec.cat/~fturmo/d108/insectes/marieta.htm
Enllaços
Top Related