L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIESD´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA:
COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS, CONTINGUTS i ACTIVITATS
ÀREES
TEMPS
COHERÈNCIA
ESTRUCTURAU. DL'ART D'ENCAIXAR
ALGUNES PECES D'UN PUZZLE
COHERÈNCIA
L'ART D'ENCAIXAR ALGUNES PECES
D'UN PUZZLE
1. JUSTIFICACIÓ
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
3. CONTINGUTS
4. ACTIVITATS
5. MATERIALS
6. METODOLOGIA. (espais, temps, materials)
9. AVALUACIÓ
1. EDUCACIÓ EN VALORS/ TEMES TRANVERSALS
8. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
0. TITOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA
ELEMENTS QUEPROPOSEM PER
FER LA UNITATDIDÀCTICA
ESTRUCTURA BÀSICA D´UNA UNITAT DIDÀCTICA
OBJECTIUS CONTINGUTS ACTIVITATS AVALUACIÓ
METODOLOGIA
QUÈ PRETENS ?TIPUS
D´EXPERIENCIA ?QUINES TASQUES
FARAN ?COM SABRÀS ?
OBJECTIUS DIDÀCTICS
D´AQUESTA UNITAT
TITOL UNITAT
DIDÀCTICA
MITJANS DE TRANSPORT
OBJECTIU DIDÀCTIC “A”
OBJECTIU DIDÀCTIC “B”
OBJECTIU DIDÀCTIC “C”
OBJECTIU DIDÀCTIC “D”
OBJECTIU DIDÀCTIC “E”
ÀREES POTENCIALS PER TREBALLAR LA UNITAT: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA
EDUCACIÓARTÍSTICA
CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,
SOCIAL ICULTURAL
EDUCACIÓFÍSICA
CASTELLÀVALENCIÀ
LLENGUAEXTRANGERA
MATEMÀTIQUES
MITJANS DE
TRANSPORT
SELECCIONE LES ÀREES IMPLICADES: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA
EDUCACIÓARTÍSTICA
CONEIXEMENTDEL MEDI NATURAL,
SOCIAL ICULTURAL
VALENCIÀ
MATEMÀTIQUES
MITJANS DE
TRANSPORT
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
MITJANS DE TRANSPORTS
2. FORMULAR preguntes per obtenir Informacions necessaries per desenvolupar un actitud responsable del consum
3. EXPRESSAR-SE mitjançant tècniques plàstiquesen l´elaboraciò de murals a classe i fent ús de materials reciclats
1. SER CONSCIENT d´un ús responsable dels mitjans de transport per tindre cura del medi ambient
4. LLEGIR I ESTABLIR relacions entre textos i fotografies per inferir diferents nocions al voltant del mitjans de transport
5. RESUMIR lectures fetes en classe al voltant dels mitjans de transport
MITJANS DE TRANSPORTS
7. CONSTRUIR diagrames de barres
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
6. FER CÀLCUL MENTAL amb sumes, restes, multiplicacions i divisions senzilles a partir de l´enunciat d´un problema.
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES
OBJECTIUS GENERALS D´ÀREA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
1º CICLE: CONTINGUTS
Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines
CRITERIS D´AVALUACIÓ
INTRODUCCIÓ
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
2º CICLE:
Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines
CRITERIS D´AVALUACIÓ
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIAÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
3º CICLE:
Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astresBloc 2: Ciències. La diversitat dels sers viusBloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personalBloc 4: Persones, cultures i organització socialBloc 5: Història El canvi en el tempsBloc 6: Matèria i energiaBloc 7: Objectes i màquines
CRITERIS D´AVALUACIÓ
CONTINGUTS DE
AREA 1
CONTINGUTS DE
AREA 2
CONTINGUTS DE
AREA 3
CONTINGUTS DE
AREA 4
OBJECTIU1 X X X
OBJECTIU2 X
X
X
OBJETIU3
X
X X
CORRESPONDÈNCIA ENTRE OBJECTIUS I CONTINGUTS
1. JUSTIFICACIÓ
2. OBJETIUS DIDÀCTICS
3. CONTINGUTS
4. ACTIVITATS
5. MATERIALS
6. METODOLOGIA. (espais, temps)
9. AVALUACIÓ
7. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
UNITAT DIDÀCTICA
3. CONTINGUTS
Què EXPERIENCIES vull que tinga per arribar a aconseguir aquests OBJECTIUS ?
(aquestes EXPERIENCIES no són ,encara, activitats )
a. Els CONTINGUTS es formulen com substantiusb. SÍ ESTAN en el curriculum, per tant has de CERCAR- LOS tu (l’equip) d. Se solen distribuir o classificar en CONCEPTUALS, PROCEDIMENTALS , I ACTITUDINALS
8. COMPETÈNCIES EDUC. EN VALORS
OBJECTIU DIDÀCTIC.RESUMIR LECTURES
FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ
BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3PRODUCCIÓ DE TEXTOS
ESCRITS PROPIS:NORMES, CARTES
SOL.LICITUDS…
Bloc 3
PROCEDIMENTAL
ACTIDUDINAL
CONCEPTUAL
=OBJECTIU
DIDÀCTIC.RESUMIR
LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
++XX
X X XX
X
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
HAS SELECCIONAT PREVIAMENT
PROCEDIMENTAL
Llegir un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo
Utilitzant el diccionari per comprendre alguns dels seus termes
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
XX
X
DELS CONTINGUTS PODEN EIXIR MOLTES ACTIVITATS.SELECCIONA LES MÉS ADIENTS
PROCEDIMENTAL
Llig un texte sobre el primer automovil fet a EEUU per resumir-lo
Utilitza el diccionari per comprendre alguns dels seus termes
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
Retalla de periòdics tres fotografies de mitjans de transports, i posa-li un peu
de pàgina a cadascuna d´elles
Debat sobre les senyals de tràfic:Per a què serveixen
Qué signifiquenDibuixa tres d´ellles i escriu el seu
significat
=++XX X
X XX
CONCEPTUAL
Llig un textesobre el 1automovil
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
PROCEDIMENTAL
Fes una carta als teus paresper a que ens contenun viatge fet amb un
mitjà de transport
PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:
NORMES, CARTESSOL.LICITUDS
POEMES
Bloc 3
OBJECTIU DIDÀCTIC.
RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
Fes una carta als teus pares per
convidar-losa contar un
viatge
XX
CONCEPTUAL
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
PROCEDIMENTAL
Fes una carta als paresPer a que vinguen i ens conten
Un viatge fet amb un mitjà de transport
PRODUCCIÓ DE TEXTOS
ESCRITS PROPIS:CÓMIC, CARTES
POEMES
Bloc 3
Escriure un parell de rodolinsPer descriure tres mitjàns de transport:
Exemple: “Amb aquesta bicicleta Puje la carrasqueta”
Fes un còmic de quatre vinyetesper contar una història on apareguen
tres mitjans de comunicació iUn texte que acompanye a cada vinyetaX X
=++X X X
XX
X
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
ACTIDUDINALCONCEPTUALPROCEDIMENTAL
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3
Observa tres anuncis publicitaris de
Cotxes i interpreta quèvaloren els anunciants
PotènciaEstètica
luxe
OBJECTIU DIDÀCTIC.
RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
Interpreta tres Anuncispublicitaris
Fes una carta Als pares per Convidar-losA contar un
viatge
Llig un texteSobre el 1automovil
X
X
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
ACTIDUDINAL
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3
Observa aquests anuncis publicitaris de
Cotxes i interpretar quèValoren els anunciants:
PotènciaEstètica
luxe
Debat sobre les bicicletes iSobre la possibilitat
D´utilitzar-les en la ciutatCarta de sol.licitud a l´alcalde
D´un carril-bici
Debat: Els cotxes electricsSón necessaris,
Per què?Altres miltjans que no
necessiten de la gasolina.
X
=++
ACONTINGUTS
PROCEDIMENTALS
XX
X X XX
BCONTINGUTS
CONCEPTUALS
CCONTINGUTS
ACTITUDINALS
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUEHAS SELECCIONAT PREVIAMENT
OBJECTIU DIDÀCTIC.
RESUMIR LECTURES FETES EN CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT
US D´ESTRÀTEGIESPER COMPRENDRE:
DICCIONARISRELECTURA
RESUM…Bloc 3
PRODUCCIÓ DE TEXTOSESCRITS PROPIS:
NORMES, CARTESSOL.LICITUDS…
Bloc 3
ADOPCIÓ D´ACTITUDSCRITIQUES CAP A LES
PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUESQUE TRANSMETEN
Bloc 3
ACTIVITAT 1
ACTIVITAT 2
ACTIVITAT 3
ACTIVITAT 4
ACTIVITAT …
CONTINGUTSD´UN ÀREA:
CONTINGUTS DE L´ÀREA:VALENCIÀ
BLOC 1BLOC 2BLOC 3BLOC 4BLOC 5BLOC 6
UNITAT DIDÀCTICA4. ACTIVITATS
TEMPORALITZACIÓ: MITJANS DE TRANSPORT
DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES
9-10:30 ASSEMBLEA
Activitat 1MEDI NATURAL
Activitat 2VALENCIÀ
ASSEMBLEA
Activitat 2MEDI NATURAL
ASSEMBLEA
Activitat 3MEDI NATURAL
ASSEMBLEA
Activitat 4MEDI NATURAL
11h-12h Activitat 1
MATEMÀTIQUES
Activitat 2MATEMÀTIQUES Activitat 3
VALENCIÀ
Activitat 3MATEMÀTIQUES
15h -16h
Activitat 1VALENCIÀ
Activitat VALENCIÀ
16h-17h
Activitat 2ARTÍSTICA
Activitat 2ARTÍSTICA
PATI
DINAR
Top Related