unitat didàctica aplicada

5
1. UNITAT DIDÀCTICA DE PROGRAMACIÓ: TIPOLOGIA TEXTUAL: ELS TEXTOS INSTRUCTIUS GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR 3r ESO (grup flexible A) 6 hores 3r trimestre 2009/2010 ÀREES: Llengua castellana (també es pot aplicar a l’àrea de llengua catalana) TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT: Aquesta unitat didàctica té com a objectiu treballar els tres aspectes fonamentals de la llengua (comprensió lectora, expressió escrita i expressió oral), per tal de posar en marxa estratègies d’aprenentatge per tal de reforçar i consolidar determinats continguts, tenint en compte que es tracta d’ grup d’alumnes amb baix rendiment, desmotivació, absentisme i/o problemes de conducta. OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ Realitzar una lectura comprensiva i expressiva de textos que es pugui relacionar amb una experiència personal. Competència en comunicació lingüística i audiovisual Competència d’autonomia i iniciativa personal 1. Nivell de comprensió lectora a través d’activitats relacionades amb la lectura. Identificar les característiques d’un text:textos instructius. Competència en comunicació lingüística i audiovisual Competència d’aprendre a aprendre Competència d’autonomia i iniciativa personal 2. Capacitat d’elaborar textos en relació a la tipologia textual treballada. Saber diferenciar la informació més important que aporta un text de les altres secundàries o complementaries. Competència social i ciutadana Competència en comunicació lingüística i audiovisual Competència d’aprendre a aprendre Competència d’autonomia i iniciativa personal 3. Desenvolupament d’estratègies per a discernir aquella informació més rellevant de la resta.

Transcript of unitat didàctica aplicada

Page 1: unitat didàctica aplicada

1. UNITAT DIDÀCTICA DE PROGRAMACIÓ: TIPOLOGIA TEXTUAL: ELS TEXTOS INSTRUCTIUS

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR

3r ESO (grup flexible A)

6 hores 3r trimestre 2009/2010

ÀREES:Llengua castellana(també es pot aplicar a l’àrea de llengua catalana)

TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT: Aquesta unitat didàctica té com a objectiu treballar els tres aspectes fonamentals de la llengua (comprensió lectora, expressió escrita i expressió oral), per tal de posar en marxa estratègies d’aprenentatge per tal de reforçar i consolidar determinats continguts, tenint en compte que es tracta d’ grup d’alumnes amb baix rendiment, desmotivació, absentisme i/o problemes de conducta.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ

Realitzar una lectura comprensiva i expressiva de textos que es pugui relacionar amb una experiència personal.

Competència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’autonomia i iniciativa personal

1. Nivell de comprensió lectora a través d’activitats relacionades amb la lectura.

Identificar les característiques d’un text:textos instructius.

Competència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’aprendre a aprendreCompetència d’autonomia i iniciativa personal

2. Capacitat d’elaborar textos en relació a la tipologia textual treballada.

Saber diferenciar la informació més important que aporta un text de les altres secundàries o complementaries.

Competència social i ciutadanaCompetència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’aprendre a aprendreCompetència d’autonomia i iniciativa personal

3. Desenvolupament d’estratègies per a discernir aquella informació més rellevant de la resta.

Saber exposar oralement un tema prioritzant la informació més important que es vol comunicar al receptor.

Competència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’aprendre a aprendreCompetència d’autonomia i iniciativa personal

4. Capacitat per expressar-se oralment de forma adequada respectant una planificació prèvia.

Cercar informació amb l’ajut de les TIC i el diccionari.

Cooperar activament dins de situacions

Tractament de la informació i competència digitalCompetència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’aprendre a aprendreCompetència d’autonomia i iniciativa personal

Competència social i ciutadana

5. Capacitat per utiltizar correctament el diccionari i les noves tecnologies per a la realització d’activitats.

6. Desenvolupament d’estratègies i habilitats

Page 2: unitat didàctica aplicada

d’aprenentatge amb altres alumnes. Competència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’aprendre a aprendreCompetència d’autonomia i iniciativa personal

per a treballar en grup.

Prendre consciència dels errors comesosque fan que no s’obtingui un nivell òptim d’expressió escrita.

Competència en comunicació lingüística i audiovisualCompetència d’aprendre a aprendreCompetència d’autonomia i iniciativa personal

7. Capacitat per controlar, planificar i autoavaluar l’exposició oral d’un tema.

CONTINGUTSLlegir i comprendre- Lectura i comprensió de textos de difusió.- Autoregulació de la comprensió dels textos que es redacten: saber quan t’equivoques i què has de rectificar.

Escriure- Identificació de les característiques de la tipologia textual.- Redacció de textos instructius amb coherència, cohesió i correcció lingüística.- Descripció dels mecanismes de formació de paraules.- Consolidació de les estratègies adquirides en el procés de producció de textos: pensar (intencions, destinatari, contingut possible), escriure (tenir present la intenció, llegir

la part escrita per saber com continuar, afegir-hi o treure idees, treure’n), revisar (comprovar si respon a la intenció primera, fer-ne una lectura en veu alta per comprovar-ne la coherència i la cohesió, i modificar el text a partir de treure, afegir-hi o inserir-hi fragments).

- Utilització de manera autònoma de diferents recursos per autocorregir un text o corregir els dels altres.- Coneixement dels recursos bàsics del maquinari i del programari de tractament de textos, d’edició gràfica i de presentacions i de dibuix que permeti elaborar-hi textos, fer

hi esquemes o mapes conceptuals i inserir-hi imatges i àudios.- Valoració dels avenços de cadascú en escriptura i consciència de les mancances. Confiança en un mateix per poder millorar.- Interès per la bona presentació dels textos escrits i per aplicar-hi els coneixements apresos.

Parlar i conversar- Planificació de l’exposició oral sobre un tema determinat.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICADESCRIPCIÓ ACTIVITATS MATERIALS ORGANITZACIÓ TEMPS AVALUACIÓ

Page 3: unitat didàctica aplicada

INTRODUCCIÓ1

Lectura i comprensió lectora d’un text que que ens aporti alguna cosa nova i que la poguem relacionar amb l’experiència pròpia (Mi querida bibicleta) de Miguel Delibes. Es llegirà i es farà un comentari de text entre tots, veient quines són les estratègies d’aprenentatge que podem utilitzar per a comprendre un text.

FotocòpiesPissarra

Tot el grup 1h Criteri 1 i 2

DESENVOLUPAMENT 3

Anàlisis i elaboració d’un text instructiu elaborat pels alumnes. Es proposarà als alumnes que elaborin en petit grup un text instructiu. Per fer aquesta activitat podran cercar informació amb el suport de les TIC. Per a elaborar el text i instructiu primer, farem un recordari sobre quines són les estratègies que es poden utilitzar per a elaborar un text, tenint en compte les característiques pròpies dels textos instructius.

OrdinadorPissarra

Petit grup 1h Criteri 2 , 5 i 6

4Treball del vocabulari: actituds i sentiments. Es treballarà el vocabulari a partir d’activitats que tenen relació amb actituds i sentiments (tristesa, angoixa...)de l’ésser humà.

FotocòpiesDiccionari

Tot el grup 1h -

5 Exposició oral del text instructiu elaborat pels alumnes. A l’inici de la sessió es farà una preparació sobre els passos que es necessiten seguir abans d’exposar oralment un treball.

Pissarra Petit grup 1h Criteri 4 i 7

APLICACIÓ/SÍNTESI

6

Es realitzarà una prova d’avaluació en què es podran comprovar els coneixements adquirirts pels alumnes pel que fa als continguts treballats

Paper Individual 1hTots els criteris

7

Comunicació de la nota de l’avaluació final. Valoració personal de la metodologia i activitats utilitzades pel professor en la unitat. Propostes de millora. Expressió oral de l’alumne. Participar activament i reflexivament en l’avaluació del propi aprenentatge amb una actitud activa i de confiança en la pròpia capacitat

Pissarra Criteri 4 i 7

Page 4: unitat didàctica aplicada