UD ioga-relaxacio

8
UNITAT DIDÀCTICA : IOGA I RELAXACIO Justificació Hi ha la idea que a la classe d’educació física els nens aprenen a córrer, saltar, llançar, xutar, botar, que es centra tot en l’esport, el moviment del cos, la força, velocitat, resistència i agilitat. Però quan anem al dentista o al metge no ens cal força, ni resistència, ni velocitat ni agilitat ( a menys que fugim de la consulta cames ajudeu-me). Per tal que el metge o dentista pugui fer la seva feina cal saber- se relaxar. El tòpic “ la mainada no sap relaxar-se; tot el dia s’ estan bellugant” està força estès. És cert, als nens i nenes, segons l’ edat, els costa molt de relaxar-se. També a alguns pares i mares, i fins i tot a alguns mestres. Tot és qüestió d’ entrenament. Sense necessitat de ser professors de ioga o tai-txi trobarem llibres amb moltes activitats emmarcades dins de l’educació física que serveixen per aprendre a relaxar- se. Val la pena provar-les abans amb un mateix. És important no convertir tota la sessió d’educació física en una activitat de relaxació. Correríem el risc d’avorrir els alumnes o d’adormir-los. L’objectiu principal és que els alumnes trobin gust en la relaxació. Plantejar-ho com un càstig perquè són massa moguts seria un error. Objectius : Canvien totalment segons el cicle, però en general : - Prendre consciència del cos, les seves parts. - Prendre consciència de la intensitat de la relaxació o la tensió muscular. - Prendre consciència de la respiració i de les seves fases. - Respectar el silenci dels altres. - Actitud d’extrema activitat en els moments d’activitat, i d’extrem abandó en els moments de la relaxació. - Presa de consciència de la importància de saber-se relaxar en les activitats diàries.

Transcript of UD ioga-relaxacio

Page 1: UD ioga-relaxacio

UNITAT DIDÀCTICA : IOGA I RELAXACIO

Justificació

Hi ha la idea que a la classe d’educació física els nens aprenen a córrer, saltar,  llançar, xutar, botar, que es centra tot en l’esport, el moviment del cos, la força, velocitat, resistència i  agilitat. Però  quan anem al dentista o al metge no ens cal  força, ni resistència, ni velocitat ni agilitat ( a menys que fugim de la consulta cames ajudeu-me).  Per tal que el metge o dentista pugui fer la seva feina cal saber- se relaxar.

El tòpic “ la mainada no sap relaxar-se; tot el dia s’ estan bellugant” està força estès. És cert, als nens i nenes, segons l’ edat, els costa molt de relaxar-se. També a alguns pares i mares, i fins i tot a alguns mestres. Tot és qüestió d’ entrenament.

Sense necessitat de ser professors de ioga o tai-txi trobarem llibres amb moltes activitats emmarcades dins de l’educació  física que  serveixen per aprendre a relaxar-se.  Val  la pena provar-les abans amb un mateix. És important no convertir tota la sessió d’educació física en una activitat de relaxació. Correríem el risc d’avorrir els alumnes o d’adormir-los. L’objectiu principal és que els alumnes trobin gust en la relaxació . Plantejar-ho com un càstig perquè són massa moguts seria un error.

Objectius : Canvien totalment segons el cicle, però en general   : - Prendre consciència del cos, les seves parts.- Prendre consciència de la intensitat de la relaxació o la tensió muscular.- Prendre consciència de la respiració i de les seves fases.- Respectar el silenci dels altres. - Actitud d’extrema activitat en els moments d’activitat, i d’extrem abandó en

els moments de la relaxació.- Presa de consciència de la importància de saber-se relaxar en les activitats

diàries.

Objectius més específics d’Infantil : - Prendre consciència de la capacitat d’estar quiet, de la percepció dels sorolls, temperatura de l’aire… quen estem en relaxació.- Respectar el silenci dels altres.

Objectius més específics d’Inicial : - Prendre consciència de la capacitat d’estar quiet, de la percepció dels sorolls, temperatura de l’aire, i de la respiració … quan estem en relaxació.- Respectar el silenci dels altres. - Conscienciar-se de les diferents parts del cos que es van anomenant durant l’estona de relaxació.

Objectius més específics de Cicle Mitjà : - Els mateixos que a Cicle Inicial, però introduint la noció de la tensió i

relaxació muscular, i fent exercicis de control de la respiració (inspiració/ apnea curta/espiració/apnea curta…).

Objectius més específics de Cicle Superior :

- Els mateixos que als altres cicles, i a més :

Page 2: UD ioga-relaxacio

- Prendre consciència de la capacitat d’estar quiet, i prendre gust a estar en aquesta actitud. - Valorar la capacitat de relaxació com a una eina útil per la vida diària.- Saber fer un exercici intens en el moment de l’exercici, i un descans intens en el moment de la relaxació.- Respectar el silenci dels altres.

Exemple d’exercicis :

Infantil : - Donades les característiques de les nostres sessions d’infantil(70 alumnes de cop), l’única forma de fer relaxació consisteix en explicar als nens/es dins la classe què vol dir la postura de relaxació, posar un nen/a com a exemple, i llavors, ja en el pavelló, fer l’exercici amb tots 70 alumnes, estirats a terra, ocupant mitja pista. L’altra mitja pista estarà plena de material per a fer joc lliure. La consigna serà que només podran començar a jugar els alumnes als quals els mestres els toquin el cap, i que els mestres tocaran el cap només als alumnes que estiguin visiblement relaxats (postura quieta, ulls tancats suaument … - Realment el moment on els alumnes més han d’entendre què vol dir relaxar-se és en l’explicació a l’aula, però on realment ho practiquen és quan saben que si no es relaxen, al menys aparentment, no podran anar a jugar.

Cicle Inicial : - Joc de la « relaxació del gomet », es pot llegir com funciona a : http://phobos.xtec.cat/lvilanov/relax.htm- Joc del « dictat del cos » (el ninot pintat) - Joc de «  nina de drap, estàtua de filferro, estàtua de pedra » també a http://phobos.xtec.cat/lvilanov/relax.htm- Massatges per parelles, amb pilota tova de tennis, amb les mans…-Quan els alumnes estan acostumats a aquest tipus d’exercicis, es pot introduir una estona de relaxació sense cap joc concret, simplement pel plaer de relaxar-nos. - Evidentment funciona sempre bé la relaxació com a pas previ a fer un joc lliure (s’escampa material en mitja pista, i els alumnes només poden anar a jugar quan estan visiblement relaxats). - A finals de cicle podem introduir nocions sobre la respiració : inspiració, espiració, apnea, fent jocs com « lladres i policies amb les cases de la respiració » (en una casa respirem per la boca, en l’altra pel nas, i en l’altra fem apnea) .

Cicle Mitjà : - Els mateixos que a Cicle Inicial, però introduirem la noció de la tensió i

relaxació muscular, comptant de 0 a 3 ( 0 per a relaxació total del múscul, i 3 per a tensió màxima).

- També introduirem exercicis de control de la respiració . Començarem per distingir inspiració(aire fred que entra per la punta del nas), i espiració( l’aire és més tebi). Més tard introduirem l’apnea curta, després de l’espiració després de l’inspiració.

-

Page 3: UD ioga-relaxacio

Cicle Superior : - A cinquè el tema de relaxació i respiració segueix el patró d’una Unitat Didàctica que anomenem « ioga i relaxació ». Les directrius principals d’aquesta UD estan explicades en el quadre que tenim més avall :

Són molt importants els següents punts :

- Prendre consciència de la capacitat d’estar quiet, i prendre gust a estar en aquesta actitud. - Valorar la capacitat de relaxació com a una eina útil per la vida diària.- Saber fer un exercici intens en el moment de l’exercici, i un descans intens en el moment de la relaxació.- Respectar el silenci dels altres.

Temporalització

S’introdueixen les idees durant 4-5 sessions; a la cinquena o sisena és quan es fa una sessió completa de ioga i relaxació.

Sessions

Sessió 1: veurem diferents postures de ioga en el youtube. Mirarem especialment les més impressionants, però també les que més ens interessen a nosaltres (les que podrem fer a classe). El Mestre explicarà els fonaments del ioga, que no és només una gimnàstica del cos: * Un control total a nivell muscular * Control de la respiració * Control de la ment. Després es va al gimnàs, i després d’un curt joc d’escalfament (tipus “caçaconills”), es prova una primera postura ( el triangle ).

Sessió 2 i 3: es fan exercicis de ioga en la part d’estiraments de la classe ( triangle, el gos, la cobra, el bastó...). Seguidament es fan jocs d’atrapar, de pilota, si pot ser intensos, ja coneguts, i que no demanin gaires instruccions o explicacions, i també en la part final, s’acaba amb uns moments de relaxació. En la tercera sessió s’inclou la idea de tensió i relaxació comptant de nivell 0 (relax total) a nivell 3 (tensió total).

Sessió 4: Es segueix el mateix esquema que a les sessions anteriors, però s’introdueix la seqüència de la “salutació al sol” simplificada com a exercici d’escalfament. S’introdueix la idea que es pot fer lentament (més intensitat, més consciència), o ràpidament (més exercici ) .

Sessió 5 optativa : si es veu dificultat en la realització de la salutació al sol es pot fer un treball per estacions fàcils, que no demanin presència del mestre, i on hi hagi una estació de ioga on els alumnes es posin per parelles i es revisin la realització de la salutació al sol. Sol donar bons resultats.

Sessió final (5 o 6) : Al final del trimestre es fa una classe completa de ioga, amb exercicis d’escalfament inicial (salutació al sol inclosa), activitats de més moviment (“caçaconills” sense repòs) , activitats totalment reposades d’estirament i assanes (triangle, cobra, bastó...) , per acabar amb la relaxació.

Page 4: UD ioga-relaxacio

UNITAT DIDÀCTICA: “IOGA i RELAXACIO”BLOC DE CONTINGUTS: EL COS. AREA: EDUCACIÓ FÍSICA

ETAPA: EDUCACIÓ PRIMÀRIACICLE: SUPERIORNIVELL: 5è

TRIMESTRE: 3rSESSIONS: 5 sessions.

JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT

OBJECTIUS DIDÀCTICS ACTIVITATS D’APRENENTATGE METODOLOGIA

Aquesta UD pretén conscienciar als alumnes de la importància de la relaxació en el nostre dia a dia, i dels beneficis que la disciplina del ioga dóna al cos i a la ment.

- Presentar el ioga com a disciplina física que no és cap esport. - Conèixer els beneficis dels estiraments i del ioga com a disciplina completa a nivell físic i mental. - Conèixer alguns exercicis senzills de ioga.- Fer viure l’experiència de la relaxació.- Comprendre la importància de la relaxació i de l’esforç, cada cosa en el seu moment. - Comprendre que l’atenció de la ment en un punt és un treball important.

-En una primera sessió veurem diferents postures de ioga en el youtube. Mirarem especialment les més impressionants, però també les que més ens interessen a nosaltres (les que podrem fer a classe). El Mestre explicarà els fonaments del ioga, que no és només una gimnàstica del cos: * Un control total a nivell muscular * Control de la respiració * Control de la ment.

-Per regla general es faran exercicis de ioga en la part d’estiraments de la classe, i també en la part final, acabant amb uns moments de relaxació. Més endavant es pot fer una estació de ioga dins alguna sessió . No es farà cap sessió específica de ioga fins al final- Al final del trimestre es farà una classe completa de ioga, amb exercicis inicials, activitats de més moviment, activitats totalment reposades, per acabar amb la relaxació.

Comandament directe/ Estacions

ATENCIÓ A LA DIVERSITATEls alumnes nouvinguts podran realitzar l’ activitat per imitació.

COMPETÈNCIES DE L’ÀREA

CONTINGUTS ACTIVITATS D’AVALUACIÓ MATERIALEstores

Pràctica d’hàbits saludablesDesenvolupament personal

Coneixement i interacció amb el mónAprendre a aprendreAutonomia i iniciativa personalIdentificació dels beneficis de activitat física de manera adequada.Prevenció de riscos

S’avaluarà:*L’actitud de respecte i seriositat en les sessions teòriques.*L’actitud de respecte, precaució i seny durant el treball per estacions.* La capacitat de relaxar-se.

BIBLIOGRAFIAYoutube:

Llibres sobre ioga de l’escola : “Yoga para niños”. “·La relajación en la escuela”.

http://phobos.xtec.cat/lvilanov/relax.htm