observem i aprenem

Click here to load reader

  • date post

    15-Dec-2016
  • Category

    Documents

  • view

    234
  • download

    3

Embed Size (px)

Transcript of observem i aprenem

GUIA DIDCTICA

GUIA DIDCTICA

PER QUADERNS

GUIA DIDCTICA

QUADERN PRIMER

JO I LA FAMLIA

ndex

- Presentaci

- Aspectes introductoris del projecte:

- Dirigit a.

- Objectius.

- Descripci.

- Les unitats.

- La Guia didctica.

QUADERN 1:

- El Bloc JO i LA FAMLIA: Justificaci i orientacions generals.

- Les unitats: 1 Benvinguts, 2 Lescola, 3 El meu cos, 4 La meua famlia

- Quadre general de continguts.

- Programaci didctica de cada unitat:

* objectius

* continguts que es treballen.

* criteris davaluaci.

* referncies als temes transversals.

* desenvolupament didctic per pgines.

* activitats de reforament i ampliaci.

- Bibliografia i recursos

PRESENTACI

Cada vegada hi ha ms presncia dels nouvinguts a les nostres aules. La multiculturalitat representa tot un repte actual per a la nostra societat i per a les nostres escoles. Cal sense dubte, revisar i aprofundir en els nostres plantejaments diaris de treball i aportar-hi nous elements front aquesta nova situaci.

Els nouvinguts i les seues famlies han de conixer la nostra realitat cultural i lingstica. La projecci daquest coneixement ens ha dajudar a conixer les diverses realitats dels immigrants. Actuar des de lmbit local per projectar-nos com a ciutadans mundials. Aix doncs, es fa necessari que el valenci es converteixca en la llengua dacollida, dintegraci i de cohesi social que done resposta a les necessitats de la multiculturalitat. Sn necessaris materials i iniciatives urgents per afrontar aquest repte.

La Federaci Escola Valenciana i Edicions 96, amb la collaboraci de Bancaixa us presentem el PROJECTE DACORD que entre altres preten:

- Intentar que lalumnat nou vingut, puga adquirir un nivell mnim i general de domini del valenci.

- Facilitar el procs densenyament aprenentatge daquest alumnat mitjanant la interacci dins de laula.

- Possibilitar accions de solidaritat i respecte als dems dintre de lmbit escolar.

- Acostar-se a la realitat de la integraci de forma real i funcional i sempre com a recurs denriquiment.

A les vostres mans teniu el primer quadern del projecte, esperem que us siga til en el vostre treball escolar diari. I per aix hem elaborat aquesta guia didctica, que consta duna primera part dinformaci general del projecte (objectius, descripci, esquema general de les unitats,..) i una segona que desenvolupa la programaci didctica de cadascuna de les unitats (continguts, criteris davaluaci, suggeriments, activitats de refor i ampliaci,..). Aquesta guia es complementa amb un apartat de bibliografia i de recursos com a suport al procs densenyament aprenentatge de lalumnat i a tenir en compte pel docent.

Esperem els vostres suggeriments i les vostres aportacions per a poder millorar aquest material, que sols vol ser un primer referent en la tasca tan important per al futur de la nostra cultura, com s el de lensenyament del valenci als xiquets i xiquetes que sincorporen de forma tardana al nostre sistema educatiu.

Diego Gmez

President dEscola Valenciana

ASPECTES INTRODUCTORIS

EL PROJECTE DACORD

DIRIGIT A:

LALUMNAT DINCORPORACI TARDANA AL SISTEMA EDUCATIU VALENCI, EN UN NIVELL LLINDAR:

- xiquetes i xiquets dentre 8 i 12 anys no valencianoparlants.

- poden procedir de qualsevol pas darreu del mn, amb una barreja entre pasos europeus (alemanys, holandesos, anglesos, lituans, romanesos, polonesos, russos,...) i de pasos no europeus (fonamentalment llatinoamericans i sobre tot de pasos rabs)

- el seu perfil cultural s absolutament heterogeni.

- el seu contacte amb el valenci, fora de lmbit escolar, varia notablement en funci de la zona on resideixen.

- shan incorporat al sistema escolar valenci, en ambients escolars el grau de valencianitzaci dels quals pot variar considerablement dun centre a un altre.

- en un breu perode de temps han de poder incorporar-se al ritme normal descolaritzaci en classes impartides en valenci.

OBJECTIUS

- Intentar que lalumnat nou vingut, puga adquirir un nivell mnim i general de domini del valenci.

- Facilitar el procs densenyament aprenentatge daquest alumnat mitjanant la interacci dins de laula.

- Possibilitar accions de solidaritat i respecte als dems dintre de lmbit escolar.

- Fer que les famlies participen i simpliquen en el foment dactituds positives envers la integraci i la multiculturalitat.

- Acostar-se a la realitat de la integraci de forma real i funcional i sempre com a recurs denriquiment.

DESCRIPCI

Estructura exterior

Contingut

Recursos complementaris

- Tres QUADERNS.

CADA QUADERN DESENVOLUPA UN BLOC TEMTIC AMB 4 UNITATS CADASCUN

Guia didctica: Un quadern per a totes les unitats amb justificaci de la seua estructura i el seu s.

Bibliografia bsica.

CD rom amb registres udio visuals (enregistraments, imatges, etc..) que faciliten el procs comunicatiu.

Arxiu de text al CD amb xicotet suport de documentaci administrativa per a facilitar les relacions centre famlia.

SOM AMICS

UNITATS:

9.- LA NATURA

10.- ENS DIVERTIM I FEM ESPORT.

11.- ANEM DE VIATGE

12.- LES NOSTRES FESTES

APRENEM JUNTS

UNITATS:

5.- LA CASA I EL CARRER

6.- QU FAIG CADA DIA

7.- ANEM AL MERCAT

8.- LES BOTIGUES

JO i LA FAMLIA:

UNITATS:

1.-BENVINGUTS

2.-LESCOLA

3.-EL MEU COS

4.-LA MEUA FAMLIA

LES UNITATS

MODEL SEQNCIA UNITAT

PRESENTACI UNITAT

OBSERVEM I APRENENM

OBSERVEM I TREBALLEM

ENTRE TOTES I TOTS

PARLEM I ESCRIVIM

ARA JA SABEM

Doble pgina.

s lINPUT de la unitat.

Situaci que invita a observar i comunicar.

Imatges i bafarades senzilles.

Quadre on es presenten i detecten les idees prvies mitjanant preguntes i/o observacions.

s presenten i desenvolupen els continguts de la unitat.

Vocabulari i frases senzilles.

Imatges.

Situacions comunicatives

Aspectes comparatius.

Amb quadres ressenyant el ms important

Tasques individuals que desenvolupen els continguts i procediments planificats.

Relacionar, enganxines, pintar, etc.

Es tracta de potenciar lautonomia de lalumnat

Activitats dinteracci: parelles, petit grup, amb tota la classe,...

Cal tcniques engrescadores i ldiques: murals, jocs, canons, balls,...

Tamb es poden suggerir.

Podem buscar la collaboraci de les famlies.

s possible fer senzilles produccions escrites.

Treball descriptura a partir de referents, etiquetes, retallables, etc..

Cal sempre tenir com a pas previ el treball oral desenvolupat al llarg de la unitat.

A mode davaluaci.

Representa lOUPUT de la unitat.

Activitats fcils dentendre i de realitzar

Sopa de lletres, esquemes, mapes conceptuals i daltres

COMPLEMENTS

DADES GENERALS:

Total pgines per unitat : 24 1: entrada/ttol unitat.

18: apartats de la unitat.

5: complement ( 1 joc + 4 retallables)

Total quadern: 24 pgines x 4 unitats = 96 pgines

1

T

T

O

L

2 i 3

PRESEN-TACI

4

5

6

7

8

9

ENTRE

T I T

O O

T T

S E

S

10

PARLEM

I

ESCRIVIM

11

ARA

JA

SABEM

12

13

14

15

16

17

ENTRE

T I T

O O

T T

S E

S

18

PARLEM

I

ESCRIVIM

19

ARA

JA

SABEM

20

JOC

21 i 22

23 i 24

ESTRUCTURA DE LA GUIA:

Objectius didctics

Continguts que es treballen

Criteris davaluaci

Referncies sobre transversalitat

Desenvolupament didctic

Activitats de reforament i ampliaci

Qu pretenem aconseguir en cada unitat.

1. Objectius comunicatius

2. Exponents lingstics

3. Gramtica i lxic.

Conceptes.

Actituds

Suggeriments.

Treball oral a realitzar.

Explicaci detallada de totes les activitats.

Fitxes de refor.

Recursos per aprofundir en la nostra cultura: canons, refranys, dites, endevinalles...

PROGRAMACI DIDCTICA

Jo i la famlia:

DEL BLOC

Justificaci:

Plantegem aquest primer quadern comenant pel Jo. Cadascun de nosaltres som tan iguals i tan diferents! Doncs coneguem-se els uns als altres mentre descobrim el nostre entorn ms prxim. I anem a comenar des del principi com comenarem tots, anem a aprendre a parlar parlant, anem a fer servir el llenguatge per relacionar-nos, per comunicar-nos, per aprendre de laltre.

Hem considerat comenar la primera unitat Benvinguts presentant-nos i donant-li la benvinguda als nostres amics i amigues. Comencem coneixent-nos els uns als altres. El segent tema Lescola pretn comenar per lentorn que compartim per tal que subiquen rpidament i puguen comenar a parlar des del primer moment en els treballs que realitzem a lescola. Continuem coneixent El meu