Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La...

20
Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca Activitat: Realitzem la nostre papallona Mariona! Temporització: Constarà de tres sessions: 1a sessió: 30 ' 2a sessió: 1h 3a sessió: 20' Espai on es durà a terme: Aula Nombre d'infants i edat: Grup de 20 infants de 2-3 anys Objectius Mostrar interès per les activitats i gaudir-les (àrea 1) Escoltar amb atenció i gaudir dels contes de la papallona Mariona (àrea 2) Valorar positivament les produccions i activitats dels altres (àrea 3) Gaudir en la producció plàstica (àrea 3) Identificar el personatge que els guiarà a través de tota la Unitat didàctica Continguts Iniciació en la producció plàstica a través de la pintura i els gomets (àrea 3) Utilització de nous materials per un objectiu final (àrea 3) Identificació d'un nou personatge en qual els servirà per aprendre les noves emocions (àrea 1) Material Conte de la Papallona Mariona 25 pinces de fusta 25 cartolines de color blanc amb el dibuix de les ales Tisores Pintura acrílica Gomets Pals de fusta (tipus gelat) Cola blanca Descripció de l'activitat En aquesta activitat, cada infant realitzarà la seva pròpia papallona Mariona a través d'una Manualitat. Aquesta seguirà tres sessions diferents, ja que necessitem que la pintura i la cola blanca s'assequi. La dividirem doncs de la següent manera: 1a sessió El primer dia presentarem de nou la papallona Mariona a través del conte següent: EDUCADORA: Que coneixeu la Papallona Mariona! Us recordeu d'ella? Voleu tornar a escoltar el seu conte??? Expliquem el conte de la Papallona Mariona. Un cop explicat el conte, farem seure els infants a les seves taules, a les quals haurem col·locat prèviament les pinces i petits plats amb pintura verda sobre papers de diari escampats per tota la taula. D'aquesta manera, cada infant pintarà amb el seu propi dit la pinça. Un cop hagi acabat, penjarem les pinces en un fil estès per tal de que s'assequin, col·locant el nom en un paper enganxat a la pinça i netejarem les mans dels infants.

Transcript of Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La...

Page 1: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca

Activitat: Realitzem la nostre papallona Mariona!

Temporització: Constarà de tres sessions:1a sessió: 30 '2a sessió: 1h3a sessió: 20'

Espai on es durà a terme:Aula

Nombre d'infants i edat:Grup de 20 infants de 2-3 anys

Objectius

• Mostrar interès per les activitats i gaudir-les (àrea 1)• Escoltar amb atenció i gaudir dels contes de la papallona Mariona (àrea 2)• Valorar positivament les produccions i activitats dels altres (àrea 3)• Gaudir en la producció plàstica (àrea 3)• Identificar el personatge que els guiarà a través de tota la Unitat didàctica

Continguts• Iniciació en la producció plàstica a través de la pintura i els gomets (àrea 3)• Utilització de nous materials per un objectiu final (àrea 3)• Identificació d'un nou personatge en qual els servirà per aprendre les noves emocions

(àrea 1)

Material

• Conte de la Papallona Mariona• 25 pinces de fusta• 25 cartolines de color blanc amb el dibuix de les ales• Tisores• Pintura acrílica• Gomets• Pals de fusta (tipus gelat)• Cola blanca

Descripció de l'activitat

En aquesta activitat, cada infant realitzarà la seva pròpia papallona Mariona a través d'una Manualitat. Aquesta seguirà tres sessions diferents, ja que necessitem que la pintura i la cola blanca s'assequi. La dividirem doncs de la següent manera:

1a sessió

El primer dia presentarem de nou la papallona Mariona a través del conte següent:

– EDUCADORA: Que coneixeu la Papallona Mariona! Us recordeu d'ella? Voleu tornar a escoltar el seu conte??? Expliquem el conte de la Papallona Mariona.

Un cop explicat el conte, farem seure els infants a les seves taules, a les quals haurem col·locat prèviament les pinces i petits plats amb pintura verda sobre papers de diari escampats per tota la taula. D'aquesta manera, cada infant pintarà amb el seu propi dit la pinça. Un cop hagi acabat, penjarem les pinces en un fil estès per tal de que s'assequin, col·locant el nom en un paper enganxat a la pinça i netejarem les mans dels infants.

Page 2: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

2a sessió

El segon dia dividirem els infants en petits grups per tal de realitzar les ales de la papallona. Així doncs, mentre la resta d'infants juguen al diferents racons de l'aula, agafarem grups de 5 infants.Asseurem els infants en una de les taules i els donarem les ales de cartolina ja retallades i gomets de diferents formes, mides i colors. D'aquesta manera, els infants hauran d'enganxar els gomets sobre les ales lliurement. Un cop l'infant hagi acabat, li donarem la seva pinça i l'ajudarem a enganxar el pal de fusta a la part inferior de la pinça. Un cop estigui força sec, l'ajudarem a col·locar les ales entre mig de la pinça i li ficarem el nom.Seguirem aquest pas, amb els altre 4 grups.

3a sessió

Tornarem a llegir el conte els infants.Un cop haguem acabat, els explicarem que avui s'enduran la papallona a casa i que hauran d'explicar els pares qui és.També els direm, que quan estiguin tristos, poden parlar amb ella sempre que vulguin, i que els acompanyarà sempre que ells ho necessitin. D'aquesta manera, intentarem tenir una conversa amb ells per tal d'anar introduint les diferents emocions que treballarem en la resta d'activitats.

El mateix dia que s'enduguin la papallona Mariona a casa, donarem una carta als pares explicant el motiu de la papallona Mariona, i quina utilitat li poden donar a casa.

Adaptació de l'activitat

En el cas de tenir un infant amb dificultats motrius, l'ajudarem en la realització de la manualitat.Si tenim un infant amb dificultat auditiva, el posarem molt a prop de la educadora i intentarem realitzar cartolines per tal de que pugui seguir el conte visualment. Si tenim un infant amb dificultat visual, el posarem al davant del semi-cercle perquè pugui escoltar millor el conte, i intentarem donar més explicacions d'allò que estem fent. També l'ajudarem en la realització de la papallona, intentant que aquesta sigui més gran i més fàcil d'agafar. Si tenim un infant amb alguna dificultat psíquica, intentarem tenir una educadora auxiliar per restar al seu costat I donar-li les consignes més directament.

Avaluació

Nom Grup-classe:

ÍTEMS Sempre A vegades

Mai OBSERVACIONS

Avaluació en relació a l'infantMostra interès per el conte presentat

Segueix la narració del conte

Entén el significat del conte

S'interessa per l'activitat que es presenta

Es relaciona amb els companys

Suca el dit dins del plat

Page 3: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Guia el dit per sobre la pinça per pintar-la

Desenganxa correctament e ls gomets

Enganxa correctament els gomets

Entén el que comunica la titella

Avaluació en relació al grup-classePregunta si no ha entès l'activitat

Es manifesten insegurs amb les noves activitats

Comunica les experiències que han viscut

Ajuda els altres infants a pintar la pinça

Ajuda a enganxar gomets a la resta d'infants

Avaluació de l'activitatL'adequació dels objectius al moment concret del grup I l'edat era la correcta

Les activitats plantejades a les sessions han estat adequades per aquesta edat

Els recursos materials amb els que hem comptat han estat suficients

S'han donat situacions inesperades al llarg de l'activitat difícils de resoldre

Ha resultat una activitat motivadora pels infants

Les consignes han estat prou clares durant les sessions per ser enteses pels infants

Page 4: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Nom alumne: Laia Ferrate Sala

Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min2a sessió: 40 min3a sessió: 40 min

Espai on es durà a terme:Aula

Nombre d'infants i edat:Grup de 20 infants de 2 a 3 anys

Objectius

• Identificar moments que els provoquen felicitat i les causes que els provoquen.

• Expressar les seves emocions i saber diferenciar si estan contents o tristos.

• Participar activament en les activitats de forma positiva i dinàmica

• comprensió del conte i de les activitats que es proposen

Continguts

• Identificació de la felicitat en un mateix.• Expressió de les emocions pròpies de manera adequada• Identificació i comprensió de les emocions dels altres• Expressió de les emocions i sentiments propis a través del llenguatge oral• Adquisició d'un autoconcepte positiu

Material

• Capsa de cartró gran

• un objecte personal de cada infant per omplir la capsa.

• La titella de la Puput

• La titella de la Mariona

• Vídeo de la Cançó de la felicitat https://www.youtube.com/watch?v=LKWR2rlesVg

• Acords la Cançó de la felicitat ( per tocar amb guitarra)

http://www.acords.net/acord.php?titol=Lacancodelafelicitat&grup=esplai

Desenvolupament de l'activitat

Aquesta activitat es dividirà en tres parts, que es realitzaran en tres dies diferents.

- 1ª sessió:

- Explicació del conte L'ocell de l'alegria. Introducció: La papallona Mariona ens explica que aquest cap de setmana ha anat a voleiar pel bosc i ha fet una nova amiga, la Puput. A la Mariona li encanta fer molts amics, i està molt contenta d'haver conegut la Puput, i amb raó! Perquè a la Puput li deien ocell de la felicitat, i ella mateixa ens explicarà perquè!- La Puput ens explica el conte de l'ocell de l'alegria.- En acabar el conte l'educadora pregunta als infants moments que recordin que es senten feliços, quan estem contents?

Page 5: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

- Al conte hi apareix una cançó que, al final del conte, l'educadora ensenyarà als infants a cantar-la i a ballar-la.

- 2ª sessió:

- Apareix la Papallona Mariona amb la Puput i recorden, amb l'ajut dels infants, el conte que van explicar a la última sessió.- Els infants s'asseuen a terra en cercle entorn d'una caixa al centre de la rotllana.L'educadora, juntament amb la Mariona i la Puput, recorda als infants el conte de l'alegria que vam explicar el dia anterior. Els mostra la capsa i hi posa un objecte que a ella la fa feliç (La Mariona també hi posa un objecte, per exemple una flor, i la puput pot posar la seva pinta), explicant perquè aquest objecte li provoca alegria i quin moment li recorda. Després, convida als infants un per un a posar el seu objecte dins la caixa i a explicar perquè li provoca felicitat aquell objecte.En acabar tots, tanquem la capsa i la guardem en un lloc segur pels nostres moments feliços per retrobar-los més endavant.(aquesta activitat es pot fer amb els pares)

- 3ª Part:

-La Papallona Mariona i la Puput ens visiten i ens recorden el conte explicat la primera sessió.- Experimentació amb la capsa de l'alegria.Activitat lliure. L'educadora fa un paper d'observació amb els infants. Deixem la capsa de l'alegria al centre de l'aula i convidem als infants a jugar amb els objectes que vam col·locar el dia anterior. L'educadora fa saber que s'han de cuidar els objectes ja que són molt preuats pels seus propietaris. En acabar l'activitat, els infants s'asseuen en rotllana i l'educadora els pregunta per un quin objecte o joguina els ha agradat més i perquè.- Cantem i ballem la cançó de l'alegria.

Adaptació de l'activitat

En el cas de tenir un infant amb dificultats motrius, l'ajudarem alhora de representar la cançó de la felicitat, tenint en compte que els moviments són molt senzills de representar. Amb el joc de la capsa de la felicitat, donarem suport a l'infant si presenta alguna dificultat en el moment del joc.Si tenim un infant amb dificultat auditiva, el posarem molt a prop de la educadora perquè pugui sentir les consignes que aquesta farà durant les sessions. Durant les audicions, si cal, posarem més alta la música I el posarem més aprop dels altaveus. Explicarem el conte de forma lenta i pausada, vocalitzant bé cada paraula i dirigint la mirada a l'infant en qüestió, per saber si compren el conte. També efectuarem moviments de representació per acompanyar la història.Si tenim un infant amb dificultat visual, el posarem al davant del semi-cercle perquè pugui veure bé les imatges que li presentem. Si cal, acompanyarem amb més explicacions que és allò que estem veient en la imatge. Descriurem amb detall els personatges i exagerarem els trets per tal de donar un suport auditiu i emocional a cada personatge, alterant la veu, augmentant el ritme d'explicació de la història segons el moment en el que estigui el protagonista i accentuarem els moments claus per tal de que l'infant pugui apreciar el to del relat.Si tenim un infant amb alguna dificultat psíquica, intentarem tenir una educadora auxiliar per restar al seu costat i donar-li les consignes més directament. És importat, sigui quina sigui la necessitat especial que es presenti en algun infant a l'aula, procurar que l'infant en qüestió se senti en tot moment partícip del joc i que segueix el ritme dels seus companys; l'educador/a ha de mantenir contacte visual amb tots els infants, relacionar-se de la mateixa manera i amb el mateix èmfasi a l'hora d'explicar el conte i les activitats, de manera pausada, vocalitzant i amb gestos entenedors que acompanyin el relat per tal de que els infants percebin el tempo adequat del relat i de les activitats.

Page 6: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

AvaluacióNom Grup-classe:

Sempre A vegades

Mai OBSERVACIONS

Avaluació en relació a l'infant

Mostra interès per el conte presentat

Segueix la narració del conte

Entén el significat del conte

S'interessa per l'activitat que es presenta

Es relaciona amb els companys

Entén la relació objecte-felicitat

Sap compartir les joguines

Té facilitat per expressar la seva pròpia emoció

Es mostra participatiu

Entén la funció de la titella i el que comunica

Avaluació de l'activitatL'adequació dels objectius al moment concret del grup I l'edat era la correcta

Les activitats plantejades a les sessions han estat adequades per aquesta edat

Els recursos materials amb els que hem comptat han estat suficients

Ha sorgit alguna dificultat al llarg de l'activitat

L'activitat ha estat adequada per assolir els objectius

Ha resultat una activitat motivadora pels infants

Les consignes han estat prou clares durant les sessions per ser enteses pels infants

Page 7: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Nom de l'alumne: Mª Estrella Montes Raya

Activitat: Ara estàs trist? Temporització: Constarà de tres sessions:1a sessió: 30'2a sessió: 30'3a sessió: 30'

Espai on es durà a terme:Aula

Nombre d'infants i edat:Grup de 20 infants de 2-3 anys

Objectius

• Mostrar interès per la activitat (àrea 1)• Escoltar amb atenció i gaudir del conte de la papallona Mariona i la vaca Paka (àrea 2)• Identificar els companys de classe i les emocions que expressen (àrea 3)• Conèixer la titella que es presenta.

Continguts• Iniciar-se en el reconeixement de les emocions primàries pròpies i dels altres (àrea 1)• Utilització de nous materials per un objectiu final (àrea 3)• Identificació d'un nou personatge en qual els servirà per aprendre les noves emocions

(àrea 1)

Material

• Conte de la Papallona Mariona i la vaca Paka• Càmera de fotos• Impressora• Paper gros per fer el mural.• Pegament.• grapadora.

Descripció de l'activitat

En aquesta activitat, s'explicara el conte de la papallona Mariona i la vaca Paka, a més es faran fotografies a cada infant, una amb cara trista i un altra amb cara alegre, aquesta activitat es divideix en 3 sessions.

1a sessió

El primer dia abans de començar amb l'activitat es preguntara als infants com estan avui mentre passem llista i posarem a les fotos dels infants una cara que expressi, l'emoció que senten avui, això es farà en cercle.

A continuació presentarem de nou la titella de la vaca Paka, i explicarem el conte de la papallona Mariona i la vaca Paka el conte s'explicara com si fos un teatre de titelles, els infants estaran asseguts en files.

Quan acabem d'explicar el conte, preguntarem per diferents situacions del conte i que pensen.

2a sessió

Page 8: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

En aquesta sessió anirem fent fotos a tots els infant. Farem 2 fotos a cada infant, una trist i un altra content.

Mentre es fan les fotos, deixarem als infants jugant amb ninos prèviament fets per l'educadora de la vaca paka. A més les fotos de quan estan tristos, la farem amb el nino de la vaca Paka.

Desprès s'anirà preguntant com s'han sentit quan es feien les fotos, i que els sembla el personatge de la vaca Paka.

3a sessió

Tornarem a llegir el conte els infants.

Continuarem explicant als infants el que farem a continuació, i començarem posant el paper del mural al terra, perquè els infants puguin arribar, cada infant posarà una foto seva al mural amb l'ajuda de la educadora.

Després l'educadora penjarà el mural al classe perquè els infants ho puguin veure.

(Com que no es poden penjar fotos d'infants posem dibuixos)

Adaptació de l'activitat

En el cas de tenir un infant amb dificultats motrius, l'ajudarem en la realització de la manualitat.Si tenim un infant amb dificultat auditiva, el posarem molt a prop de la educadora i intentarem realitzar cartolines per tal de que pugui seguir el conte visualment. Si tenim un infant amb dificultat visual, el posarem a la fila de davant perquè pugui escoltar millor el conte, i intentarem donar més explicacions d'allò que estem fent. També l'ajudarem definint les diferents situacions del conte i l'ajudarem a posar la foto al mural.Si tenim un infant amb alguna dificultat psíquica, intentarem tenir una educadora auxiliar per restar al seu costat I donar-li les consignes més directament.

Avaluació Nom Grup-classe:

ÍTEMS Sempre A vegades

Mai OBSERVACIONS

Avaluació en relació a l'infant

Mostra interès per el conte presentat

Segueix la narració del conte

Entén el significat del conte

Page 9: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

S'interessa per l'activitat que es presenta

Expressa la emoció que es demana

Posa la foto al mural

Reconeix als companys

Reconeix la emoció

Entén el que comunica de la titella

Avaluació en relació al grup-classe

Es manifesta insegur amb les noves activitats

Comunica si està trist

Ajuda els altres infants a enganxar la foto

Fa bon us del material

Avaluació de l'activitatL'adequació dels objectius al moment concret del grup I l'edat era la correcta

Les activitats plantejades a les sessions han estat adequades per aquesta edat

Els recursos materials amb els que hem comptat han estat els necessaris

S'han donat situacions inesperades al llarg de la mateixa difícils de resoldre

L'activitat ha estat el mitjà per assolir els objectius

Ha resultat una activitat motivadora pels infants

Les consignes han estat prou clares durant les sessions per ser enteses pels infants

Page 10: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Nom de l'alumne: Cynthia Robles Salazar

Activitat: Ara som actors Temporització: Aquesta activitat la dividirem en tres sessions:

1ª sessió: 20 '2ª sessió: 30 '3ª sessió: 30 '

Espai on es durà a terme:Es durà a terme a l'aula, en cada sessió s'acondicionarà un espai per a la realització d'aquesta.

Nombre d'infants i edat:Grup de 20 infants de 2-3 anys

Objectius

• Representar la vergonya a través de la escenificació del conte (àrea 3)

• Escoltar amb atenció i gaudir del conte de la Papallona Mariona i el conillet Valentí (àrea 2)

• Col·laborar amb el grup en l'activitat de la representació del conte (àrea 2)

Continguts

• Identificació d'un nou personatge • Expressió de les emocions i sentiments propis a través del llenguatge oral• Identificació de la vergonya• Iniciació en la descoberta i ús del llenguatge corporal i verbal.• Iniciació en l’ús de diferents formes de comunicació, esforçant-se per fer-se entendre i

escoltant els altres.Material

• Conte de la papallona Mariona i el conillet Valentí.

• Ceres de colors

• Cartolines

• Ampolles de plàstic

• Pots de iogurt

• Bosses d'escombraries.

• Reproductor de CD

• Paper pinotxo

• Gots de plàstic

• Plats de paper

Descripció de l'activitat

1ª sessió:

En aquesta primera sessió es durà a terme la lectura del conte de la papallona Mariona i el conillet Valentí. Després seran els infants els qui, entre tots, expliquin el conte. La mestra anirà ensenyant les diferents pàgines del conte i anirà preguntant als diferents infants què és el que passa en aquella escena, ells hauran d'anar contestant a l'educadora el que veuen en aquella escena. L'educadora en tot moment anirà observant les respostes dels nens, per a veure si han entès el conte, si han mantingut l'atenció, si tenen problemes a l'hora d'expressar-se... I només intervindrà

Page 11: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

en l'explicació del conte en el cas que sigui necessari, això si, prestarà l'ajuda necessària a cada infant.

2ª sessió:

Activitat grupal; confeccionem disfresses dels personatges del conte de la papallona Mariona i el conillet Valentí amb materials de la classe.

Amb cartolines, ampolles de plàstic, bosses d'escombraries, pots de iogurt, paper pinotxo... Anirem preparant les disfresses dels diferents personatges del conte. Del que es tracta és de que els infants infants treballin en grup i estableixin vincles afectius i socials.

3ª sessió:

Audició del conte de la papallona Mariona i el conillet Valentí. A continuació fem una representació del conte amb les nostres disfresses. La mestra anirà llegint el conte i cada nen farà d'un personatge, la representació es farà dues vegades en grups de 10 infants perquè així hi puguin participar tots els infants.

Adaptació de l'activitatEn aquesta activitat no ha sigut necessari fer cap adaptació, però en el cas de trobar-nos amb un infant amb necessitats especials, faria les següents adaptacions:

CAS 1- Dificultats visuals:

El posaríem en primera fila, tot lo a prop possible del conte I de l'educadora I ens recolzaríem amb els suports auditius ( en aquest cas, augmentant la veu ). També se li prepararien unes fitxes del conte en tamany augmentat perquè pogués seguir el conte amb normalitat com la resta de companys.

CAS 2- Dificultats motrius:

En aquest cas, l'ajudaríem en la realització de la disfressa, centrant-nos en les seves dificultats I possibilitant, en la manera del possible, que l'infant faci l'activitat de la manera més semblant als altres. També a l'hora de la representació del conte, tindria una educadora que li faria un suport per a poder fer l'activitat

CAS 3- Dificultats auditives:En tot moment aquest infant estaria al costat de l'educadora, tant a l'hora del conte, com en fer l'activitat de la disfressa, per així poder sentir bé totes les indicacions. Tot I així ens recolzaríem molt en els suports visuals. A l'hora de fer la representació, l'educadora li faria el suport estant molt a prop seu, I augmentant el to de la representació perquè l'infant pugui seguir el ritme de l'activitat.

CAS 4- Dificultats per mantenir l'atenció:

El posaríem al costat d'una educadora, perquè així si ella veu que l'infant no segueix l'activitat o bé, s'està despistant, pugui prendre mesures I anar marcant-lo per el correcte funcionament de la tasca.

Page 12: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Avaluació:

Nom Grup-classe:

ÍTEMS Sempre A vegades

Mai OBSERVACIONS

Avaluació en relació a l'infantEntén el significat del conte

S'interessa per l'activitat que es presenta

Es relaciona amb el grup classe

Sap comunicar els dubtes i curiositats

Demana ajuda quan ho necessita

Col·labora amb els companys en l'elaboració de la disfressa

Gaudeix de l'activitat

Avaluació en relació al grup-classeS'interessa per resoldre els seus dubtes

Comuniquen si els hi agrada, o no, treballar junts

Hi ha conflictes entre el grup

Avaluació de l'activitatL'activitat ha estat adequada per a l'edat i el moment evolutiu dels infants

Els materials han estat adequats

S'han assolit els objectius plantejats

Ha estat una activitat motivadora

Els infants han gaudit durant l'activitat

Page 13: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Nom de l'alumne: Alba Soler Rosés

ActivitatAjudem els estels a volar

Temporització 90' (30',30',30')

Espai on es durà a terme

Aula:A l'aula utilitzarem dos espais diferenciats. En el primer, per a l'audició del conte, serà un espai gran sense distraccions, allunyat de la porta I amb les finestres a l'esquena dels infants.

L'altre part de l'activitat a l'aula es farà a les taules dels infants, que encara que estaran totes unides, els infants s'agruparan per parelles. Un al costat de l'altre.

Pati:Utilitzarem el pati de l'escola per a la volada d'estels. L'activitat es realitzarà al mig del pati, on el terre és pla i de goma I no hi ha obstacles, de manera que els infants puguin moure's de manera segura I lliure.

Si el temps no permet l'estada al pati, la volada d'estels es realitzarà a l'aula, a la zona d'audició de contes.

Nombre d'infants i edatGrup de 20 infants de 2a 3 anys

Objectius d'aprenentatge

• Reconèixer les emocions primàries pròpies i les que s'observen en els altres en les diferents situacions quotidianes

• Identificar i expressar verbalment els motius pels quals sent por en les situacions quotidianes

• Col·laborar amb els altres en les activitats i jocs diaris i iniciar-se en la resolució de problemes

• Escoltar amb atenció i gaudir dels contes de la papallona Mariona

Continguts

• Identificació de la por en un mateix.• Expressió de les emocions pròpies de manera adequada• Identificació i comprensió de les emocions dels altres• Expressió de les emocions i sentiments propis a través del llenguatge oral• Adquisició d'un autoconcepte positiu

Material

• L'estel poruc• Retalls de fulls de paper de seda o de revistes• 20 Globus de colors• 2 paquets d'arròs

Page 14: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

• 10 Gots de plàstic• 1 grapadora per a infants• 1 cabdell de cordill• Unes tisores • 20 estels creats pels infants en l'activitat Construïm estels• 1 retolador

Desenvolupament de l'activitat

Aquesta activitat es dividirà en tres parts, que es realitzaran en tres dies diferents.

• 1ª Part:

Els infants s'agruparan en semicercle per sentir el conte La papallona Mariona viatja al país dels estels porucs, que explicarà l'educadora amb l'ajuda de l'estel poruc i en acabat, s'iniciarà una petita conversa col·lectiva per parlar de les pors que tenien els estels i es convertien en sacs pesats.

A continuació, els infants s'agruparan per parelles. L'educadora indicarà als infants que realitzaran sacs de pors i repartirà a cada parella dos globus i un gotet de plàstic amb una mica d'arròs. Mentre reparteix, explicarà als infants que faran i parella per parella, mostrarà a un infant de cada parella com aguantar la boca del globus per mantenir-la oberta. L'altre infant anirà ficant, poc a poc, arròs dins del globus. En acabat, els infants invertiran els papers i ompliran un altre globus. Quan les parelles vagin acabant, avisaran l'educadora per nuar els globus amb un tros de corda llarg.

En acabat s'explicarà als infants que aquests sacs contindran les seves pors i que hauran de pensar-les i el pròxim dia dir-les

• 2ª Part:

Els infants seuran en semicercle i l'educadora prepararà darrere seu els sacs de les pors confeccionats en l'anterior part, una caixa amb papers de seda I revistes tallats en petits triangles de colors, una grapadora i un retolador.

Explicarem el conte La papallona Mariona viatja al país dels estels porucs amb l'ajuda de l'estel poruc. A continuació s'iniciarà una conversa en què parlarem de les pors que tenien els estels i com se n'alliberaven dels sacs per poder volar.

L'educadora traurà els elements que tenia guardats al darrere i demanarà als infants, un per un, que indiquin les seves pors. Anirà escrivint el nom de cada por a un triangle, els ensenyarà als infants perquè puguin veure l'escriptura i els anirà grapant als sacs de les pors. També inflarà un globus amb aire perquè els infants puguin veure com uns pesen més que els altres, és a dir: com pesen les pors. En acabat podran manipular els globus i els sacs mentre es continua la conversa col·lectiva sobre les pors.

• 3ª Part:

Els infants seuran en semicercle al pati i l'educadora prepararà darrere seu una caixa que contindrà els estels creats en l'activitat Construïm estels amb els sacs de pors lligats.

Explicarem el conte La papallona Mariona viatja al país dels estels porucs. A continuació s'iniciarà una conversa en què parlarem de les pors que tenien els estels i com se'n deslliuraven dels sacs per poder volar.

L'educadora mostrarà als infants un estel poruc amb els sacs i intentarà llençar-lo, per mostrar que els hi passava als estels del conte. A continuació, donarà els estels als infants perquè provin a fer-

Page 15: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

los volar. Com no ho faran, l'educadora els recordarà que l'estel té lligat un sac de por i llegirà de quin es tracta i iniciarà una conversa col·lectiva sobre les pors i idees per resoldre-les (per exemple, si un infant té por a la foscor, direm coses bones de la foscor, com que ens ajuda a dormir millor i que és quan surt la lluna que ens cuida...).

Durant la conversa que es crearà, l'educador anirà deslligant sacs, a mesura que es trobin solucions a les pors i els infants tornaran a intentar fer-los volar.

Aquesta activitat acabarà amb els infants fent volar els estels mentre es mouen lliurement i gaudeixen de l'espectacle dels bonics estels voladors.

Adaptació de l'activitat

Per aquesta activitat no ha sigut necessària cap adaptació. En el cas que fos necessària:

• En el cas de tenir un infant amb dificultats motrius, l'ajudaríem en la realització de la manualitat.

• En el cas d'un infant amb dificultat auditiva, el posaríem a prop de l'educadora i ens recolzaríem en suports visuals.

• Si tenim un infant amb dificultat visual, el posaríem al davant del semicercle perquè pugui escoltar millor el conte, i intentarem donar més explicacions d'allò que estem fent. També l'ajudaríem en la realització de la manualitat, a més de donar instruccions a la seva parella per ajudar-lo.

• Si tenim un infant amb dificultat per seguir les consignes o mantenir l'atenció, el col·locaríem al costat de l'educadora perquè aquesta pogués assegurar-se que l'infant segueix l'activitat I l'animés a fer-ho.

Avaluació

Nom Grup-classe:

ÍTEMS Sempre A vegades

Mai OBSERVACIONS

Avaluació en relació a l'infantCompren I segueix les consignes

Reconeix les pors que expressa el conte.

Expressa les seves pròpies pors

Gaudeix de l'activitat

Col·labora amb la seva parella

Avaluació en relació al grup-classeExpressa i comparteix amb els altres les experiències viscudes

Respecta als altres i els materials

Page 16: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Participa en la conversa I escolta els altres

Avaluació de l'activitatPermet que els infants s'expressin lliurement

Els recursos materials han sigut segurs I suficients

Les activitats s'han realitzat en el temps establert

Permet identificar la por i diferenciar-la d'altres emocions conegudes

Permet reconèixer la por i Ies seves causes

Resulta motivadora pels infants

Les consignes han estat clares i suficients

Page 17: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Nom de l'alumne: Felicitas Prieto Rodrigo

Activitat: Quin nino faria....? Temporització: Farem tres sessions per a treballar aquesta activitat. 1º sessió: 25'2º sessió: 30 '3º sessió: 40'

Espai on es durà a terme:Aula

Nombre d'infants i edat:Grup de 20 infants de 2-3 anys

Objectius

• Representar gestualment les emocions primàries a través del que senten amb la música (àrea 3)

• Identificar emocions positives i negatives i representar-les plàsticament amb l'ús de diferents colors associats als tipus d'emoció (àrea 3)

• Col·laborar amb els altres en l'activitat de resoldre el domino (àrea 2)

Continguts• Iniciació en la descoberta i ús del llenguatge corporal, verbal i musical (àrea 3)• Identificació amb el nom correcte de les diferents emocions (àrea 1)• Identificació i comprensió de les emocions dels ninos(àrea 1)

Material

• Fitxes dibuixos de ninos plastificades• Goma EVA• cartolines• Reproductor CD

• ceres de colors (negre/por, vermell/vergonya, groc/alegria I blau/tristesa)

• pots de plàstic amb tapes

• paper xarol dels colors de les emocions (negre/por, vermell/vergonya, groc/alegria I blau/tristesa) tallats.

Descripció de l'activitat

• 1º sessió En la primera sessió, farem la papallona Mariona, desprès d'haver presentat totes les emocions als infants I haver viatjat per conèixer-les es va topar un dia amb un Monstre.... el Monstre de Colors. Veurem el conte explicat a través del nostre projector, perquè tots els infants el puguin veure bé. També el tenim en petit, per poder-lo mostrar mentre l'escolten.

http://youtu.be/BjjB4xYnAXA

Nosaltres, a partir d'aquest conte, faríem una selecció de les emocions, doncs no les hem treballat totes I faríem una activitat perquè tots els infants poguessin associar una emoció amb un color.

Així, disposem al grup-classe en peus, al mig de l'aula I comencem a tirar bocins de paper xarol de diferents colors. La consigna per aquesta activitat és que els infants han de recollir els papers de colors I ficar-los dins del pot que correspon. Cada pot té a la tapa una imatge que representa cada emoció I prèviament hem assignat un color per cada emoció. El negre/por, vermell/vergonya, groc/alegria I blau/tristesa.

Page 18: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Quan tots els papers estiguin recollits, tots els infants han de participar-hi, tancarem els pots I els anomenarem. Aquest pot de color negre.... és la por; aquest pot de color vermell....és la vergonya, aquest pot de color groc...és l'alegria I aquest pot de color blau...és la tristesa. Així quan no sapigueu com esteu, podeu anar a buscar el pot que creieu que us representa en aquell moment, l'agafeu I ens ho expliqueu a tota la classe. Aquestos pots els tindrem sempre en un prestatge on tots els infants hi poden arribar, perquè així en podrà fer ús.

• 2º sessió

• Els infants estaran asseguts en semi-cercle tots al terra I es presentaran els següent dibuixos als infants, els quals representen diferents emocions.

Després de cada imatge farem una roda de preguntes als infants. Aquest nino, com està? Com ho saps? I si està així (trist, alegre...) que faria?Aquestes preguntes no es faran directament a cap infant, sinó, que es faran en general al grup I es donarà l'opció a veure quins infants responen (10')

• Desprès d'aquesta primera part, presentarem una cara rodona feta amb cartolina sense ulls ni boca. A la nostra paret de la classe, tenim penjades mostres amb les diferents cares I les diferents emocions que representen. Preguntarem:

▪ Si aquest nino està content, quina cara farà? ▪ Si aquest nino està trist, quina cara farà?▪ Si aquest nino té vergonya, com farà la seva cara?▪ Si aquest nino té por, com farà la seva cara?

A mida que els infants vagin contestant a cada pregunta aniríem enganxant els ulls, les celles I la boca amb la forma que els hi correspondria, tenint en compte la emoció que representen I que s'identifiqui amb les cares que tenim a la classe penjades. (20')

• 3º sessió

• Fem una mica de representació gestual! Tots els infants estaran de peus al mig de la classe, continuem treballant en grup-classe. La educadora posarà música I tots la sentirem. Expressarem amb gestos I moviments com ens fa sentir aquella música. Les audicions que treballarem seran les següents (15'):

▪ la obertura a Guillermo Tell de Rossini▪ Adagio in G.Minor de Albironi▪ Morning Mood en Peer Gynt de Grieg▪ In the Hall of the Mountain King en Peer Gynt de Grieg

A mida que vagi sonant la música, motivarem als infants perquè es moguin segons lo que escolten, si és lent, ràpid, els alegra, els posa tristos, tenen por.... Quan acabi de sonar la música preguntarem a algun infant:

• què has fet?• T'ha agradat la música que has escoltat?• Què t'ha passat per dins del cos? • És lo mateix que li ha passat al company/a?

Page 19: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

Per acabar, amb les cares que hem treballat en la sessió anterior, quina cara expressa cada emoció, els infants tindran una cartolina DINA-4 amb una cara rodona I una expressió diferent. Uns tindran una cara trista, uns altres amb por, uns altres alegre I uns altres amb vergonya. Cada infant agafarà una cera del color que representa cada emoció (com hem vist al conte del Monstre de colors) negre/por, vermell/vergonya, groc/alegria I blau/tristesa I representaran amb les pintures la cara que tenen, d'aquesta manera poden identificar més fàcilment l'emoció I el color associat. (15')En acabar, amb totes les cares que tenim farem un dominó de les emocions (15').

alegria Tristesa Por Vergonya

Adaptació de l'activitat

En el cas de tenir un infant amb dificultats motrius, l'ajudarem en l'execució de la dansa lliure I també alhora de posar les cares a terra mentre juguem al dominó de les emocions.Si tenim un infant amb dificultat auditiva, el posarem molt a prop de la educadora perquè pugui sentir les consignes que aquesta farà durant les sessions. Durant les audicions, si cal, posarem més alta la música I el posarem més aprop dels altaveus.Si tenim un infant amb dificultat visual, el posarem al davant del semi-cercle perquè pugui veure bé les imatges que li presentem. Si cal, acompanyarem amb més explicacions que és allò que estem veient en la imatge. Si cal, li podem fer una cartolina més gran per pintar la cara que li pertoqui.Si tenim un infant amb alguna dificultat psíquica, intentarem tenir una educadora auxiliar per restar al seu costat I donar-li les consignes més directament.

Avaluació

Nom Grup-classe:

ÍTEMS Sempre A vegades

Mai OBSERVACIONS

Avaluació en relació a l'infant

Mostra interès per les cançons presentades

Segueix la narració del conte

Entén el significat del conte

S'interessa per l'activitat que es presenta

Es relaciona amb els companys

Sap expressar les experiències viscudes

Utilitza el llenguatge corporal en la

Page 20: Nom de l'alumne: Laia Pedrola Roca · 2014-05-19 · Nom alumne: Laia Ferrate Sala Activitat: La capsa de la alegria Temporització: 1a sessió: 40 min 2a sessió: 40 min 3a sessió:

dansa

Tendeix a comunicar-se amb gestos

Identifica les cares de alegria, tristesa, por I vergonya

Ident i f i ca e ls sent iments que a p a r e i x e n e n l e s i m a t g e s presentades

Col·labora amb els companys en el joc

Gaudeix del joc I expressa emocions bàsiques

Avaluació en relació al grup-classe

Pregunten a l'educador quan no han entès l'activitat

Es mostren insegurs amb les noves activitats

C o m u n i q u e n v e r b a l m e n t l e s experiències que han viscut

Avaluació de l'activitatL'adequació dels objectius al moment concret del grup I l'edat era la correcta

Les activitats plantejades a les sessions han estat adequades per aquesta edat

Els recursos materials amb els que hem comptat han estat els suficients

S'han donat situacions inesperades al llarg de la mateixa difícils de resoldre

L'activitat ha estat el mitjà per assolir els objectius

Ha resultat una activitat motivadora pels infants

Les consignes han estat prou clares durant les sessions per ser enteses pels infants