Metges en acció - repositori.upf.edu
Transcript of Metges en acció - repositori.upf.edu
Metges en acció
Seqüència didàctica sobre la salut i les
malalties infeccioses
Nivell: 1er de Batxillerat
Autors: Xavier Albacete, Edgar Casas-Güell
Tutor: Iván Marchán
Mentora: Alícia Morales Lucas
Centre: IES Francisco de Goya, Barcelona.
Assignatura: Ciències per al món contemporani, 2018
Màster en formació de professorat de secundària. Especialitat de
Ciències Naturals
Universitat Pompeu Fabra
Índex
1. Cicle, nivell, matèria i títol
2. Presentació
3. Context
4. Treball per competències
5. Objectius d’aprenentatge
6. Continguts
7. Consideracions al voltant dels continguts
8. Seqüència d’activitats
9. Criteris generals d’atenció a la diversitat
10. Criteris generals d’avaluació
11. Connexió amb altres matèries
ANNEXOS
1. Cicle, nivell, matèria i títol
Cicle i nivell: Batxillerat (1er de Batxillerat)
Assignatura: Ciències per al món contemporani
Tema: La salut. Malalties infeccioses
Títol: Metges en acció
2. Presentació
En aquesta seqüència didàctica pretenem que l’alumnat de 1er de Batxillerat indagui, raoni i tingui un
punt de vista crític sobre el tema de la salut i les malalties infeccioses. Durant les 4 sessions que
composen el cicle didàctic d’aprenentatge (mobilitazció d’idees prèvies, construcció de coneixement,
reestrcuturació del mateix i resum i síntesi final) farem ús de la metodologia didàctica d’aprenentatge
basat en problemes (a partir d’aquí, ABP). A l’inici d’aquesta seqüència d’activitats crearem un
context proper, quotidià i motivador per a l'alumnat a partir d’un cas concret relacionat amb la salut i
les malalties infeccioses que els docents exposarem i plantejarem a l’alumnat. Es tracta que els
alumnes s’interessin pel cas plantejat, que se’l facin seu i que aprenguin el contingut curricular
indagant, investigant, resolent dubtes de manera cooperativa.
Aquesta seqüència didàctica pretén fomentar l’interès per la ciència des de un punt de vista pràctic i
aplicat. Pretenem integrar en aquesta sèrie d’activitats el sentit integrador i finalista que en essència té
la matèria de Ciències per al món contemporani. La principal finalitat és doncs, proporcionar les
habilitats i competències adients per tal que els mateixos alumnes puguin resoldre per si mateixos els
reptes relacionats amb salut, prevenció i cura de malalties provocades per microorganismes i d’altres
íntimament relacionades. Els reptes s’emmarquen en el món real on viuen i que actualment ja estan
afrontant en la seva vida diària. La finalitat última és ajudar a l’alumnat de 1er de Batxillerat a bastir
els fonaments necessaris per observar el món amb una mirada científica.
Fomentarem el treball cooperatiu a partir de la creació de grups heterogenis per tal d’intentar assolir
certs objectius generals relacionats amb actituds, normes i valors. Pretenem crear conjuntament amb
l’alumnat les normes actitudinals que haurien d’adoptar durant les sessions amb la intenció que se les
sentin com a pròpies i les valorin i respectin com a tals. Així doncs, la formació de grups copsarà la
diversitat cognitiva i cada membre del grup assumirà un rol específic que haurà d’apropiar-se durant
les activitats plantejades. Cada grup serà responsable d’anar elaborant un informe de sessió on hauran
de constar els registres realitzats en cadascuna de les activitats. Aquest informe inclou una rúbrica que
els servirà per co-avaluar el treball en equip al final de cada sessió. Durant el desenvolupament de les
sessions el professors en pràctiques anirem donant suport als grups tot resolent dubtes, motivant i
animant a fer les activitats.
En la sessió final es pretén avaluar a l'alumnat mitjançant una presentació final que hauran d'exposar a
la resta de companys serà l’anàlisi i resolució del cas plantejat a l’inici mitjançant una presentació oral
amb suport informàtic (powerpoint). L’ús de les TIC per part de l’alumnat podria ser una de les
limitacions a l’hora que tinguin acabat el producte final per la darrera sessió d’avaluació. Per això
proporcionarem a l’alumnat un ordinador per grup de tal manera que hi puguin treballar buscant
informació i preparar la presentació final. En aquesta presentació final hauran d’incloure l’explicació
del cas plantejat i la seva resolució. Per això hauran de mencionar conceptes clau i donar respostes
raonades i justificades.
L’avaluació serà contínua. D’aquesta manera, plantegem diferents activitats avaluadores de manera
que aquesta estigui clarament diversificada per atendre als diferents estils d’aprenentatge i a les
diferents habilitats cognitives. El treball en grup i l’acceptació i ús de les normes representarà un 40%
de la nota global. La presentació final comptarà un 60% de la nota final de la seqüència. L’avaluació
es basarà amb rúbriques i també ells mateixos es co-avaluaran.
3. Context
Context d’aprenentatge
Els docents en pràctiques proposaran a l’alumnat que adoptin el rol de metges durant les sessions.
Se’ls plantejarà un cas d’un persona fictícia que degut als mal hàbits alimentaris pateix malalties
relacionades amb la mal nutrició. Juntament amb trastorns alimentaris i per haver estat en contacte
amb una persona infectada per un enterovirus, l’individu en qüestió es veurà afectat per malalties
infeccioses.
Context d’aplicació
Tots els grups treballaran el mateix cas i en cadascuna de les activitats de la seqüència didàctica
hauran de resoldre algunes preguntes concretes que també els hi plantejarem (ABP). El producte final
és l’exposició i resolució i crítica del cas.
4. Treball per competències
Generals de Batxillerat
- Competència comunicativa: durant les diferents sessions treballarem la competència
comunicativa escrita (sessió 2, 3 i 4) i durant la sessió 5 (presentació del producte final)
treballarem la competència comunicativa oral.
- Competència digital: a la sessió 1 informarem als alumnes com crear i treballar amb un
Google drive compartit per tal que vagin treballant cooperativament la presentació final del
producte. Per tan, fomentem l’ús de les TIC. Els alumnes treballaran presentacions
multimèdia i edició de textos.
- Competència personal i interpersonal: durant les sessions 2, 3 i 4 es pretén mobilitzar les
diferents capacitats de l’alumnat com treballar en equip, ser assertiu, dialogar, compartir
escoltar i aprendre dels altres.
Específiques de l’àmbit cientificotecnològic
Les competències específiques que treballarem amb l’alumnat de 1er de Batxillerat són compartides
amb les d’altres assignatures de ciències experimentals. Aquestes són:
- competència en indagació (sessions 2,3 i 4): durant les sessions d’ABP els alumnes hauran
d’aplicar i incentivar el seu esperit de recerca, desenvolupar la creativitat i la presa de
decisions.
- competència en indagació social i cívica de la ciència i la tecnologia (sessions 2, 3 i 4): durant
les sessions d’ABP el docent anirà guiant l’alumnat relacionant els continguts clau referents a
la dieta i a les malalties infeccioses amb un context social. Quan hagin treballat els casos
d’estudi hauran de formular un tractament i aleshores treballarem la relació entre ciència i
tecnologia.
- competència en la reflexió sobre la naturalesa de la ciència (totes les sessions).
5. Objectius d’aprenentatge
Objectius curriculars
- Diferenciar entre la ciència com a activitat que genera coneixement i la tecnologia com a
activitat destinada a satisfer necessitats (sessió 1)
- Valorar i posar en pràctica actituds i hàbits relacionats amb el procés d’indagació (sessions 2 i
3).
- Construir argumentacions amb l’ús de la simbologia, el vocabulari científic i els suports de
comunicació adequats (sessions 3 i 4).
- Plantejar preguntes sobre qüestions científiques i problemes quotidians (sessions 2, 3 i 4).
- Valorar de manera crítica la informació procedent de fonts diverses (sessions 1 i 2).
- Reconèixer la dimensió social de problemes amb la salut (totes les sessions)
- Proposar solucions científiques i tecnològiques en relació amb les malalties (sessions 4 i 5).
Objectius procedimentals
- Cercar informació en fonts científiques contrastades (sessions 2 i 3)
- Analitzar la informació recollida (sessions 2 i 3)
- Sintetitzar la informació recollida (sessions 2 i 3)
- Contrastar la informació recollida amb les dades proporcionades pels docents (sessió 1, 2 i 3)
- Treballar cooperativament per aconseguir donar un diagnòstic i tractament al cas exposat on
cada alumne/a posarà de manifest el rol assumit, participar en la recerca i recollida
d’informació i elaboració del producte final (sessions 2 i 3).
- Argumentar científicament i emprant continguts clau el diagnòstic i tractament del cas
exposat (sessió 5).
Objectius actitudinals
Es valorarà el treball actiu dels alumnes sobre les normes relacionades amb l’adquisició d’hàbits com
respectar-se a un mateix i als altres, sistematitzar el treball i valorar la importància de la ciència i del
treball científic (en totes les sesssions).
- Escoltar activament i atendre a les exposicions de la resta de companys (sessió 4).
- Respectar i valorar els companys durant el treball en equip (totes les sessions).
- Mantenir un to de veu adequat.
- Reconèixer els avenços científics com coneixement aplicable al benestar humà.
- Fomentar hàbits saludables dietes equilibrades i activitat física diària.
- Reconèixer l’abús d’antibiòtics.
- Prendre consciència mediambiental (relació ambient amb malalties infeccioses).
- Valorar la recerca científica.
6. Continguts
- La salut i la malaltia.
- Alimentació i salut.
- Les malalties infeccioses.
- Principals agents i malalties infeccioses.
- La defensa davant de les infeccions.
- La nova medicina: diagnòstic i tractaments.
7. Consideracions al voltant dels continguts
7.1. Què han fet abans
L’alumnat de Ciències per al món contemporani de 1er de Batxillerat és heterogeni i divers en el
sentit que agrupa a alumnes de les diferents especialitats. Per tan, ens trobem amb alumnes que ja han
treballat conceptes clau a les assignatures de ciències experimentals a 1er de Batxillerat (Biologia i
Ciències de la Terra i del Medi ambient) i d’altres que no (alumnes que cursen l’especialitat de
d’Humanitats i Ciències socials).
De totes maneres, durant cursos anteriors d’ESO (en concret a 3er d’ESO) han treballat el tema de la
reproducció humana i per tan, poden aplicar conceptes i relacionar transmissió sexual de malalties
d’origen microbià o víric.
7.2. Idees prèvies
A partir d’un diàleg socràtic a l’inici de la seqüència didàctica (sessió 1) es mobilitzaran les idees i
concepcions prèvies de l’alumnat per tal que es puguin contrastar amb les del docent durant les
posteriors sessions. Estarem especialment interessats en saber que pensen sobre els estils de vida
saludables i si relacionen malaltia amb alimentació i infecció. També ens interessa saber quin
concepte previ tenen de microorganisme, mecanismes d’infecció i les barreres de defensa que tenim
els humans.
Preguntarem sobre un tema que els suscita molt d’interès com són les malalties víriques i microbianes
lligades a la reproducció sexual. Explorarem què saben del virus del VIH o del virus del papiloma
humà. Preguntarem si en saben d’altres de malalties originades per infecció microbiana que no
estiguin llegades al sexe (la grip, enterovirus, etc)
També preguntarem què en saben de malalties infeccioses relacionades amb el mediambient com
poden ser aigües contaminades, etc.
7.3. Què faran després
Posteriorment a la nostra seqüència didàctica, el mateix grup-classe treballaran els temes de les
malalties no infeccioses i el tractament de les malalties. La nostra seqüència didàctica haurà introduït
el concepte de salut i malaltia que esdenvindràn fonamentals per desenvolupament dels esmentats
temes.
Molts dels alumnes seguiran uns estudis no científics i per tant, esdevé d’especial rellevància que
assoleixin els continguts clau de manera plena i que com a ciutadans s’hagin dotat d’una cultura
científica prou sòlida per saber discriminar entre el que és ciència de psedociència. Aquesta diferència
és molt rellevant en l’àmbit de la salut ja que rebre tractament adequats a una malaltia pot salvar la
vida d’un ésser humà.
També posar incís en els hàbits de vida saludable posant especial èmfasi en l’exercici físic, la dieta i
el consum de tòxics (alchool, tabac, drogues).
8. Seqüència d’activitats
8.1. SESSIÓ 1. Introducció del tema de la salut i de la dinàmica de treball (ABP cooperatiu).
Introducció de les normes de treball en grup i com s’avaluaran el conjunt d’activitats.
Fase del cicle i intencionalitat didàctica: Introducció, motivació i exploració idees prèvies
Temporització: 1 hora
Descripció:
Durant aquesta primera sessió ens presentarem a l’alumnat i farem una breu introducció al tema així
com del context d’aprenentatge. Seguidament exposem el rol que tenen els alumnes com a reconeguts
equips de metges que han de diagnosticar el que ha passat amb el cas d’estudi proposat així com fer
recomanacions en un congrés internacional a Nova Zelanda sobre el tractament, dieta i hàbits del cas
proposat. Els hi presentarem el cas d’estudi detalladament i començarem a fer les primeres preguntes
sobre el cas (obrirem un diàleg socràtic per mobilitzar les idees prèvies i falses creences que puguin
tenir els alumnes sobre malalties infeccioses i dieta). El docent anirà moderant i acotant el debat
constantment (vegeu exemple de preguntes a l’appendix III, guia del professorat).
També durant aquesta sessió introduirem a l’alumnat la metodologia que emprarem durant les resta de
sessions (treball per ABP) i farem una dinàmica per tal d’acordar conjuntament les normes generals
(actitud, comportament, treball, etc). Per realitzar aquesta tasca projectarem dos videos on es veu la
manera de treballar en grup i el seu comportament a classe (en un el comportament és adequat i en
l’altre no ho és). Durant la dinàmica els alumnes hauran d’extreure les raons per les quals un grup
funciona millor que l’altre i crear les normes de comportament que s’autoavaluaran al final de les
sessions 2, 3 i 4.
Seguidament exposem el calendari, sistema d’avaluació que utilitzarem al llarg de la seqüència i els
requeriments mínims del producte final de la seqüència didàctica. Per tal de fer això, caldrà seguir
diferents passes que exposem a continuació.
Primerament els presentarem una rúbrica incompleta però amb certs ítems ja determinats que
utilitzarem per a l’avaluació de la presentació final. Aquesta rúbrica decidiran els criteris d’avaluació
de l’exposició final i durant les sessions l’hauran d’anar completant de tal manera que a la darrera
sessió estigui acabada.
Finalment, introduirem el funcionament de l’ABP als alumnes, recordant l’objectiu (el producte final
que hauran de realitzar) i els sistemes d’avaluació i els criteris que utilitzarem al llarg de les sessions.
Finalment utilitzarem 10-15 min per fer una petita introducció sobre els criteris de cerca d’informació
i els espais que utilitzaran els diferents grups en les properes sessions.
Gestió de l’aula:
Amb el suport d’un powerpoint ens presentarem i introduirem el tema a treballar. Després la
introducció i a través d’un breu diàleg socràtic amb l’alumnat per explorar les idees prèvies
procedirem a distribuir els alumnes per grups per tal que cadascun d’ells assumeixi el rol
corresponent. Començaran ja ha treballar llegint i resumint les idees claus del cas exposat. Farem
parelles en funció de les seves afinitats personals per després ajuntar diferents parelles amb diferents
habilitats cognitives (técnica del 2+4). Per saber quines són les ahbilitats educatives de l'alumnat
preguntarem a la mentora les darreres avaluacions.
Atenció a la diversitat:
En la metodologia ABP i formació de grups heterogenis i diversificats pretenem que ells mateixos
complementin les seves habilitats destresses per poder dur a terme el producte final. Els criteris amb
els quals ens basarem per fer els grups eficients de treball seran dos:
i. Criteri del professor
Ii.Preferècnies de l’alumant
El docent permetrà que l’alumant esculli una parella i el docent ajuntarà les parelles.
Avaluació/regulació:
En el transcurs d’aquesta sessió els hi explicarem com avaluarem les diferents sessions: el treball en
grup i l’acceptació i ús de les normes representarà un 40% de la nota global (es posarà nota en les
sessions 2, 3 i 4). Aquesta nota s’obté valorar les autoavaluacions i les que fa el docent de l’acceptació
de les normes de treball. D’aquest 40% un 10% de la nota es calcularà a partir de les coavaluacions
que es faran els mateixos alumnes i el restant 30% s’obindrà a partir de les graelles d’observació que
avaluarà el professor després de cada classe. La presentació final comptarà un 60% de la nota final de
la seqüència. Els hi proporcionarem les 2 rúbriques avaluadores.
Materials i recursos:
Presentació powerpoint on constarà la nostra la introducció del tema (5 diapositives), la dinàmica de
treball amb l’exposició del cas (1 diapositiva) les normes de treball en grup (1 diapositiva o un vídeo
curtet) i finalment la diapositiva amb l’avaluació. Els repartirem 3 fulls per grup amb: el cas a
treballar, les 2 rúbriques d’avaluació (l’actitudinal i la presentació final).
8.2. Sessions 2, 3 i 4. Treball i resolució del cas proposat. Estudi del cas (resum i síntesi),
formulació d’hipòtesis i cerca d’informació. Contrast d’informació i descripsció de les
conclusions i del tractament a rebre.
Fase del cicle i intencionalitat didàctica: introducció i construcció de nou coneixement
Temporització: 3 hores
Descripció:
Mantenint els grups formats en l’anterior sessió els alumnes hauran d’anar buscant informació de
manera autònoma. Hauran de resumir informació, analitza-la i relacionar-la amb el seu cas d’estudi i
anar deduint quin és el diagnòstic i potencial tractament. Els alumnes han de buscar informació sobre
els aspectes relacionat amb la dieta i activitat física així com també els relacionats amb els de malaltia
infecciosa (definir conceptes, identificar-los amb el cas proposat, analitzar-los i resumir-los en cada
sessió). El docent anirà intervenint amb la finalitat d’anar guiant l’alumnat i re-dirigir la seva recerca
en cas que es desviïn en excés dels objectius curriculars fixats.
Els darrers 10 minuts el docent els dedicarà a explicar i desenvolupar sintèticament els conceptes clau
que haurien d’haver tractat durant la sessió. En els darrers 5 minuts es co-avaluarà amb la rúbrica de
les normes.
La sesió 4 tindrà una dinàmica diferent ja que no hi ha treball de recerca d’informació (però si rúbrica
de co-avaluació del treball realitzat) i l’objectiu és que durant 45 minuts preparin la presentació que
faran a la darrera sessió (powerpoint, pòster, etc). Durant els últims 5-10 minuts el professor farà un
repàs dels conceptes clau a mode de síntesi. En cap cas el docent farà un diagnòstic ni proposarà cap
tractament però sí que donarà i explicarà una síntesi dels continguts i conceptes clau del tema
Gestió de riscos: El docent té un llistat de conceptes clau i un powerpoint guia que utilitzarà a mode
de base d’orientació i bastida en cas que el grup no avanci apropiadament
Gestió de l’aula:
Dividirem el grups classe per grups de treball (idealment cada grup no ha de constar de més de 10
alumnes). Farem grups de 8 alumnes (4 parelles) i dividirem el grup-classe en 2 aules. En cada aula
treballaran dos grups de treball un cas diferent. Amb el suport d’un powerpoint presentarem conceptes
clau del tema (1 diapositiva). Alguns membres del grup seran els encarregats de buscar informació i
contrastar-la mentre que el coordinador ha de procurar que es faci la feina en el temps corresponent i
animar/ajudar als membres del grup per tal que hagi sigui.
Atenció a la diversitat:
En la metodologia ABP i formació de grups heterogenis i diversificats pretenem que ells mateixos
complementin les seves habilitats destresses per poder dur a terme el producte final.
Avaluació/regulació:
En el transcurs d’aquesta sessió els hi explicarem com avaluarem les diferents sessions: el treball en
grup i l’acceptació i ús de les normes representarà un 40% de la nota global. Els docents anotaran les
notes seguint la rúbrica en cadascuna d’aquestes sessions.
Materials i recursos:
Presentació powerpoint on constaran conceptes clau. Accés a internet per buscar informació i també
podran utilitzar el llibre de text per buscar informació. Rúbrica de co-avaluació d’un company durant
la sessió de treball i rúbrica d’avaluació de la presentació final. A l’appendix III (guia del profesorat
donem un llistat de llocs webs que els hi proporcionarem a l’alumnat per tal que treballin els casos
proposats)
8.3. Sessió 5. Presentacions avaluadores: exposició del cas (resum i síntesi), diagnòstic i
tractament.
Fase del cicle i intencionalitat didàctica: síntesi i aplicació de coneixements
Temporització: 1 hora
Descripció:
Durant aquesta sessió els alumnes faran l’exposició del treball que han realitzat durant les 3 darreres
sessions. El format serà lliure i per tan poden fer una presentació oral amb suport powerpoint, pòster,
vídeo, etc. Cada grup tindrà una rúbrica de coavaluació i que hauran de seguir per avaluar la
presentació dels companys. Els docents tindran també la mateixa rúbrica i també avaluaran els
treballs. Principalment es considerarà la nota del docent però es tindrà molt en compte la rúbrica dels
alumnes.
Gestió de l’aula: Els alumnes es distribuiran en la classe mantenint els grups de treball i els alumnes
hauran de presentar el seu treball a la resta de companys de classe, per tan aquesta sessió serà conjunta
per a tota la classe.
Atenció a la diversitat: Considerarem el treball cooperatiu entre iguals la principal eina d’atenció a la
diversitat. L’alumnat que disposi d’un dictamen i que segueixi un pla individualitzat s’avaluarà
seguint el mateix.
Materials i recursos: projector i rúbrica de co-avaluació.
9. Criteris generals d’atenció a la diversitat
Les mesures que adoptarem en aquesta seqüència didàctica són:
- Els alumnes/as que tinguin dictàmens de pla individualitzats rebrà un suport del docent que
representarà més temps d’atenció individualitzada.
- Diversificació de les activitats (ús dels ordinadors i d’eines de cerca d’informació, exposició
oral, redacció i resums, etc).
- Creació de grups heterogenis. La composisió de grups estarà formada per alumnes que
dominin diferents habilitats per tal que de manera cooperativa arribin a exposar el producte
final.
10. Criteris generals d’avaluació
En aquesta seqüència didàctica es proposa una avaluació contínua i diversificada. La nota final
resultarà de la suma entre les notes obtingudes de l’acceptació i aplicació de les normes (40%) i
finalment de la nota de la presentació final (60%). La rúbrica on es valora la presentació final es troba
a l’annex.
De manera més específica el que pretenem avaluar és que al final de la seqüència didàctica és que
l’alumnat sigui capaç de:
- Construir una argumentació completa que fonamenti una interpretació sobre un fet o procés
natural formulada amb propietat i claredat, separant la teoria científica de les creences,
opinions o interpretacions pseudocientífiques i usant diferents suports de comunicació.
- Justificar l’adequació d’una dieta amb criteris qualitatius (funció energètica, plàstica,
reguladora) i quantitatius (càlculs de la ingesta calòrica mitjana diària). Valorar la funció de la
ciència, la cultura i les modes en l’establiment d’hàbits d’alimentació.
- Diferenciar algunes de les malalties més freqüents i les seves causes valorant la importància
de la prevenció i les possibles tècniques de diagnòstic per identificar-les. Valorar l’impacte
dels estils de vida sobre la salut.
11. Connexió amb altres matèries
Biologia: Salut i malaltia, biomedicina i ecologia i medi ambient.
Ciencies de la Terra i del medi ambient: gestió ambiental i desenvolupament sostenible.
Educació física: l’activitat física i la salut.
Filosofia i ciutadania: dimensió biològica i sociocultural de l’èsser humà.
Geografia: demografia i urbanització.
Llengua: participació en interaccions orals, escrites i audiovisuals; comprensió i producció de
discursos orals.
ANNEXOS
Annex I. Cas d’estudi
Cas 1. El cas d’en Miquel
El Miquel és un estudiant d’institut que actualment cursa 2on de Batxillerat. Sovint no pot assistir a
les classes perquè no es troba bé. El professor preocupat s’ha reunit amb la família i han parlat de
temes diversos. En dels temes que han tractat a la reunió és la dieta d’en Miquel (en la Taula 1,
podeu trobar l’exemple de la dieta rutinària que fa en Miquel).
Taula 1. Dieta típica diària del Miquel.
Àpat Aliments
Emorzar Bollicao (20g)
Dinar Pasta al pesto (100g) i
hamburguesa (275g)
Berenar Batut de chocolata
Sopar Patates fregides (100g) amb
filet de carn de porc (200g)
Quan toquen el tema de l’activitat física resulta que aquesta és nul·la. En Miquel es passa les
tardes i tot el cap de setmana jugant a la Play i mirant la tele. A més, fa els desplaçaments amb una
petita moto que li han regalat fa poc. A més, no té cura del seu aspecte personal, no manté uns mínims
de neteja en el seu entorn.
Actualment en Miquel pesa 90 kg i la seva alçada és de 1m65cm.
La família està molt preocupada. A més, durant la darrera setmana ha hagut de conviure amb
un nebot petit que no ha pogut anar a l’escola per mal de panxa, diarrea i vòmits. La darrera absència
d’en Miquel es preveu prolongada, en Miquel no va poder dormir degut a mal de cap. Ha anat a
urgències perquè el mal de cap és insoportable: no pot caminar, no veu bé i la pressió que sent al cap
és molt forta. Curiosament, no té febre.
La veïna de la família sempre ha demanat de veure en Miquel per guarir-lo. Ella opina que
algú li ha fet el mal d’ull i que amb una sessió d’aspiració de vapors de plantes medicinals (eucaliptus,
té i sàlvia) i massatges aconseguirà millorar l’estat de salut d’en Miquel.
La família té molts dubtes i el professor els hi aconsella que portin ràpidament al Miquel al
metges. Els hi pregunta: i si pateix d’una malaltia infecciosa?
A partir del cas del Miquel, intenteu ajudar al Miquel i a la seva família buscant informació i
responent a les següents preguntes de forma justificada. Cal que exposeu no només les respostes pel
nostre cas estudi, si no la síntesi de totes les idees principals que hagueu pogut trobar:
- Quina/es malalties pot estar patint la Raquel?
- Com s’ha infectat la Raquel? De quines maneres ens infectem els humans? Com funciona
aquest procés d’infecció? Varien en el seu tractament?
- Pot la seva veïna ajudar na Raquel?
- Té alguna relació la seva dieta amb la infecció? Analitza la dieta de la Raquell i justifica si és
una dieta equilibrada o no. La Raquel té sobrepes? Com el mesurem?
- Té la Raquel uns hàbits de vida saludables? Quines recomenacions concretes li donaries?
Cas 2. El cas de la Raquel
La Raquel és una noia que l’any passar va acabar el Batxillerat. No sap molt bé per on tirar i
actualment ni estudia ni treballa. La seva família està molt preocupada, surt molt per les nits i sovint
no va a dormir a casa. La seva dieta:
Taula 1. Dieta típica diària de la Raquel.
Àpat Aliments
Emorzar -
Dinar Pasta amb oli (50g)
Berenar -
Sopar Aigua i cereals amb llet
Quan toquen el tema de l’activitat física resulta que aquesta és nul·la. Tot i que té molta cura
del seu aspecte personal ella creu que fer esport pot danyar el seu físic.
Actualment la Raquel pesa 40 kg i la seva alçada és de 1m75cm.
La família està molt preocupada. A més, durant la darrera setmana han sentit queixar-se a la
Raquel de mal de panxa i diarrea. Sovint vomita. També sospiten que la parella de la Raquel està
greument malalta tot i que ella no en vol parlar.
La veïna de la família sempre ha demanat de veure la Raquel per guarir-lo. Ella opina que
algú li ha fet el mal d’ull i que amb una sessió d’aspiració de vapors de plantes medicinals (eucaliptus,
té i sàlvia) i massatges aconseguirà millorar l’estat de salut de la Raquel.
La família té molts dubtes i porten a la Raquel al metge.
Pateix d’una malaltia infecciosa?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A partir del cas exposat, intenteu ajudar a la Raquel i a la seva família buscant informació i responent
a les següents preguntes de forma justificada. Cal que exposeu no només les respostes pel nostre cas
estudi, si no la síntesi de totes les idees principals que hagueu pogut trobar:
- Quina/es malalties pot estar patint la Raquel?
- Com s’ha infectat el Raquel? De quines maneres ens infectem els humans? Com funciona
aquest procés d’infecció? Varien en el seu tractament?
- Pot ajudar-la seva veïna?
- Té alguna relació la seva dieta amb la infecció? Analitza la dieta de la Raquel i justifica si és
una dieta equilibrada o no. La Raquel té sobrepes? Com el mesurem?
- La Raquel uns hàbits de vida saludables? Quines recomenacions concretes li donaries?
Annex II. Rúbriques
Rúbrica I (avaluar l’apropiació de les normes)
Participació
(2)
Activa però
adequada.
S’ajusta a les
necessitats de
l’acitvitat. Ni
sobra però
tampoc falta.
(2)
Activa però
sovint mostra
desajustos (o bé
perque
deconnecta o bé
perque
monopolitza
massa l’activitat)
(1,5)
Manca
participació i la
major part del
temps
desconnecta
(0,75)
No participa gens
i si ho fa és de
manera disruptiva
(0,25)
Respecte
(companys/es)
(2)
Es mostra assertiu
amb els
companys,
respecta el torn
de paraula i no es
manifesta
verbalment ni
gestualment
respecte a la
manera de
ser/vestir/ o sobre
aspectes físics
dels
companys(es)
(2)
Es mostra assertiu
amb els
companys, però
no sempre
respecta el torn
de paraula. No es
manifesta
verbalment
respecte a la
manera de
ser/vestir/ o sobre
aspectes físics
dels
companys(es)
(1,25)
No sempre
respecta el torn
de paraula. Sovint
es manifesta
verbalment
respecte a la
manera de
ser/vestir/ o sobre
aspectes físics
dels
companys(es)
(0,25)
No respecta el
torn de paraula.
Es manifesta
contínuament
(verbalment i
gestualment)
respecte a la
manera de
ser/vestir/ o sobre
aspectes físics
dels
companys(es)
(0)
Respecte
(professor)
(2)
Reconeix de
manera efectiva
el rol del
professor com a
personal adulta i
professional. Fa
Reconeix de
manera efectiva
el rol del
professor com a
personal adulta i
professional. A
No reconeix de
manera efectiva
el rol del
professor com a
personal adulta i
professional.
No reconeix de
manera efectiva
el rol del
professor com a
personal adulta i
professional. Mai
silenci quan
explica i parla en
comú
(2)
vegades no fa
silenci quan el
professor explica
(1,25)
Sovint no fa
silenci quan el
professor explica
(0,25)
no fa silenci quan
el professor
explica i se’l
convida a sortir
de l’aula
(0)
Actitud de treball
(2)
Connecta
ràpidament i amb
facilitat amb totes
les activitats
proposades i es
posa a treballar
activament
(2)
Connecta
intermitentment
amb les activitats
proposades però
quan ho fa,
treballa
activament
(1,25)
Desconnecta
ràpidament i amb
facilitat amb totes
les activitats
proposades i li
costa posar-se a
treballar
activament
(0,25)
Està distret o no
participa
activament de les
activitats. No
escolta ni treballa
mostrant una
actitud passiva.
(0)
Material
(1)
Sempre manté el
respecte i té cura
del material
emprat a classe
(2)
Ocasionalment no
respecte i no té
cura del material
emprat a classe
(1,25)
Tot i tractar bé el
material, gairebé
mai recull quan
s’acaba la classe
(cadires, taules,
apagar
ordinadors, etc)
(0,75)
No tracta bé el
material i mai
recull
(0)
Puntualitat
(1)
Sempre és
puntual
(1)
Gairebé sempre
és puntual
(0,75)
Tot i que no és
puntual s’esforça
per ser-ho
(0,25)
Mai es puntual i
no s’esforça per
ser-ho
(0)
Fitxa del professor a classe
Nom
alumne
Participaci
ó
(2)
Respecte
als
companys
(2)
Respecte
al
professor
/a
(2)
Actitud
de
treball
(2)
Material
(1)
Puntuali
tat
(1)
TOTAL
Rúbrica II. Treball durant les session 2, 3 i 4 (co-avaluació del meu company/a de grup):
Nom alumne:
Gens Poc Adequat Molt TOTAL
Ha buscat informació pel
treball i Ha estat atent i sabia
que havíem de fer
(2,5)
0 0,5 1,5 2,5
Ha ajudat i s’ha implicat quan
se li ha requerit i ha fet les
tasques que se li han assignat
(2,5)
0 0,5 1,5 2,5
Ha sintetitzat la informació (ha
escrit o aportat idees i
conceptes per fer l’informe)
(2,5)
0 0,5 1,5 2,5
Ha respectat els companys
(2,5)
0 0,5 1,5 2,5
Rúbrica III. Presentacions finals (co-avaluació)
Molt Bastant Poc Gens
Estructura
(1 punt)
Presenta el treball
seguint una
introducció, cas a
tractar i conclusió.
Explica i exposa de
manera ordenada tots
els continguts clau i
en treu les conclusió
pertinents.
(1)
La presentació consta
d’una bona
estructura però
l’ordre dels conceptes
a tractar no és
l’adient.
(0,75)
En la presentació
falta algun dels
apartats i
l’ordenació no és
lògica.
(0,5)
Sense estructura
definida i
conceptes
desordenats
(0,25)
Claredat
(1 punt)
Exposa amb claredat i
consició el cas amb
bona dicció, emprant
termes científics (IMC,
la quantitat en kcal, el
% de cada grup de
biomolècules: glúcids,
lípids, proteïnes)
(1)
Exposa amb claredat
el cas proposat i bona
dicció, però manca
vocablari científic
(IMC, la quantitat en
kcal, el % de cada
grup de biomolècules:
glúcids, lípids,
proteïnes)
(0,75)
L’exposició és
entenedora peròp
manca consició i
vocabulari científic
(0,5)
Exposició poc
clara i sense el
vocabulari
adequat
(0,25)
Argumentació
(2 punts)
Raona, analitza,
critica, avalua i
sintetitza bé el seu cas.
Analitza la dieta
(esmenta els aliments
emprats), l’activitat
física i la relaciona
amb les malalties
infeccioses. Diagnòstic
encertat i proposa un
tractament adequat.
(2)
Raona, analitza,
critica, avalua i
sintetitza bé el seu
cas. Manca però
algun dels aspectes
rellevants del cas
(dieta, activitat física,
malaltia per infecció).
Fa un diagnòstic i
tractament raonables.
(1,25)
Manca de
raonaments, anàlisi
i síntesi en el
diagnòstic i/o
tractament.
(0,75)
Manca de
raonaments i
arguments sense
coherència entre
diagnòstic i
tractament
(0,25)
Cooperació
(2 punts)
Tots els components
del grup participen
durant el mateix
temps ja sigui
presentant el treball o
responent a les
preguntes. Bona
coordinació. (2)
Tots els components
del grup participen
en la presentació i
responent preguntes
però no utilitzen el
mateix temps.
(1,25)
Participació molt
desigual entre els
membres del grup
ja sigui en la
presentació com en
la resposta a les
preguntes. (0,75)
Tot el pes recau en
pocs membres dl
grup, mala
coordinació. (0,25)
Autonomia
(1 punt)
Mostren seguretat a
l’hora d’exposar, sense
necessitat de suport en
paper o bé només fa
referècnia al suport en
patalla (o pòster) quan
escau. (1)
Es mostren segurs en
el discurs però fan
servir ocasionalment
suport.
(0,75)
Mostra certs
dubtes en el discurs
i sovint consulten el
suport en paper o
pantalla.
(0,5)
Fan constant
evidècnia de
necessitat de
suport (llegeixen la
pantalla o el
paper). (0,25)
Ajustament al
temps
(1 punts)
Els 3 representants
s’han ajustat al temps
total de 10 minuts
repartits en 3 minuts
cadascún.
Durant el torn de
preguntes han donat
respostes concretes
ajustant-se als 5
minuts. (1)
S’han excedit en el
temps de presentació i
respostes en uns pocs
minuts.
(0,75)
Han sobrepassat en
excés el temps de
10+5 minuts.
(0,5)
Ha sigut massa
curta(no arriba als
10 minuts
d’exposició + 5 de
torn de preguntes).
(0,25)
Credibilitat i
adequació del
diagnòstic i
tractament
(2 punts)
Sí, el diagnòstic i el
tractament són
adequats.
(2)
El diagnòstic és
acertat però no el
tractament (o
viceversa).
(1,25)
Hi ha mancances
en el diagnòstic i en
el tractament.
(0,75)
Ni el diagnòstic ni
el tractament són
adequats.
(0,25)
Appendix III. guia pel professorat durant les sessions 2, 3 i 4
Sessió 1. A continuació es proposen una bateria de preguntes tipus verdader o fals que el docent anirà
formulant amb la intenció de mobilitzar conceptes erronis pre-establers en l’alumnat. És molt
important que el docent no respongui ni corregeixi mai directament les qüestions, més aviat ha d’anar
interpelant-los a ells mateixos en les respostes.
- Les malalties infeccioses les transmetem els humans.
- La contaminació perjudica la salut.
- Una dieta equilibrada és aquella que té el mateix percentatge de greixos, proteïnes i sucres.
- Els àcids grasos (lípids o vulgarment dits greixos) són perjudicials per la salut.
- El colesterol és dolent per la salut perque provoca obesitat.
- L’energia que consumeix el cervell és fonamenta bàsicament de glúcids.
- Mantenir relacions sexuals amb una persona portadora del virus del VIH suposa una infecció
pel virus.
- Els agents infecciosos són les bacteries i els virus.
- Els èssers humans estem dotats de mecanismes de defensa davant de les infeccions.
- El mecanisme més important de defensa és l’antígen-anticos.
Durant les sessions d’ABP anirem resolent les qüestions plantejades durant aquesta sessió
Sessió 2. Webs a investigar:
- www.tiching.com/761887
- http://canalsalut.gencat.cat/ca/vida-saludable/alimentacio/la_dieta_mediterrania/
- Atígen/aticós (Opsomització): https://www.youtube.com/watch?v=dc50GejnLLg
- https://ca.wikipedia.org/wiki/Vacuna
- http://jovecat.gencat.cat/ca/temes/salut/trastorns_alimentaris/
- https://www.diba.cat/web/salutpublica/salut-i-medi-ambient
Sessió 2. Dieta i activitat física
Aquesta taula/bastida la pot utilitzar el docent durant la sessió 2. Es tracta d’anar guiant als alumnes
per tal que focalitzin el temps de treball en:
1. Analitzar la dieta d’en Miquel.
2. Identificar els aliments que ingereix diàriament.
3. Calcular la quantitat d’energia (Kcal) que obté per a cada àpat.
4. Calcular el percentatge de cadascuna de les biomolècules respecte del total (% de proteïnes, lípids,
glúcids i vitamines)
Aliment Proteïnes
kcal
Àcids grasos
(lípids)
Kcal
Glúcids
Kcal
Vitamines
Esmorzar
Dinar
Esmorzar
Sopar
5. Comparar la dieta d’en Miquel amb una dieta equilibrada. Quines diferències hi ha?
6. També en algun moment de l’ABP hauria de sortir aspectes relacionats amb l’ativitat física diària:
Segons les dades físiques d’en Miquel i tenint en compte que hauria de fer com a mínim entre 1 i dues
hores d’activitat física diària, quins són els requeriments energètics d’en Miquel?
7. Un altre aspecte que hauria de sortir durant la sessió seria el concepte i càlcul de l’IMC d’en Miquel
i relacionar-ho amb els seus requeriments energètics segons la seva activitat física.
Sessió 3. Malalties infeccioses
Aquesta taula/bastida la pot utilitzar el docent durant la sessió 2. Es tracta d’anar guiant als alumnes
per tal que focalitzin el temps de treball en:
1. Definir diferents malalties i explicar els tipus
2. Identificar els agents infecciosos relacionats amb la malaltia i identificar la via de transmissió
(següents taules)
Agent
infecciós
Malaltia Via de transmissió Tractament
Virus Refredat, grip
Indirecte (respiratòria)
3. Resistència als antibiòtics
4. Evolució i etapes de la malaltia
5. Mecanismes de defensa
6. Antígens-anticossos
7. Vacunes i immunitat
Appendix IV. Diapositives de suport pel professorat durant les sessions
Sessió 1.