Guia didàctica vídeo

13
1 Guia didàctica del vídeo

Transcript of Guia didàctica vídeo

Page 1: Guia didàctica vídeo

1

Guia didàctica del vídeo

Page 2: Guia didàctica vídeo

2

GUIA DIDÀCTICA DEL VIDEO

1. FITXA TÈCNICA DEL MATERIAL:

a. Títol del material: Les aventures de Cotonet, el nigul.

b. Nom dels autors: Elisabet Serra Comas i Esperança Jaume Mas.

c. Col·laboradors: Aina Sastre Seguí, Francina Ensenyat Parets, Nuria Coll

Cantero, María Folch Mayol i Maria de Lluc Fiol Cantallops.

d. Any de producció: 2013.

e. Idioma: Català.

f. Durada estimada: 1 sessió.

g. Especificacions tècniques: Es necessita un ordinador, amb un

programa de reproducció de vídeo, connectat a un projector i una pantalla

desplegable on poder-hi projectar la imatge.

h. Aspectes generales sobre la instal·lació i utilització del programa:

Reproduir el vídeo i en el cas de desitjar-ho, posar pausa en els moments

en que la pròpia gravació ho recomana.

i. Breu descripció:

- Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de

moviment de rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de

despertar la curiositat dels alumnes i motivar-los en el

desenvolupament global del projecte.

Page 3: Guia didàctica vídeo

3

- Destinataris: Segon curs del primer cicle d’Educació Primària.

- Context educatiu: Col·legi Ramon Llull de Santa Maria del Camí.

- Àrea d'intervenció: Coneixement del medi.

Page 4: Guia didàctica vídeo

4

2. PRESENTACIÓ DEL MATERIAL:

a. Descripció del material: Es tracta d’un vídeo protagonitzat per Cotonet,

el nigul, un personatge creat per nosaltres amb la intenció de motivar als

alumnes i, mitjançant la interacció amb ells, en Cotonet ens ajudarà a

aprofundir en els conceptes a tractar.

A més, el propi vídeo està pensat per dur a terme l’avaluació dels

continguts explicats a partir de la interacció dels nins amb els personatges

i de la pròpia experiència dels alumnes.

b. Estructura: El vídeo comença introduint el personatge de Cotonet, el qual

convida als alumnes a anar a viure aventures amb ell. Aleshores viatgen

fins a l’espai, on es troben amb el Senyor Planeta, el qual s’encarregarà

d’explicar els continguts que anem a treballar.

Durant la reproducció, el mestre disposarà de diferents ocasions en les

quals podrà posar en pausa el vídeo per tal de dur a terme una pluja

d’idees amb els alumnes, contestar una pregunta que plantegi algun dels

personatges o els propis alumnes, o simplement, tornar a explicar alguna

cosa que no s’hagi entès.

Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de

moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per Cotonet, que

els nins hauran de respondre.

La segona part del vídeo, en el qual es treballa el concepte de moviment

de translació, s’avalua de la mateixa manera, afegint el que s’ha aprés

anteriorment.

Page 5: Guia didàctica vídeo

5

Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual

els nins es convertiran, de forma ordenada, en planetes i, per tant, hauran

de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb aquesta activitat

pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels infants i que

experimentin en primera persona amb el que han aprés.

*Per veure més detalladament la miniatura de cadascuna de les pantalles i les relacions

entre cadascuna d’elles, veure annex 1.

Page 6: Guia didàctica vídeo

6

3. GUIA D’ÚS DIDÀCTIC: PLANIFICACIÓ

a. Destinataris: El vídeo està pensat per alumnes de segon curs de

Primària, és a dir, alumnes entre 7 i 8 anys.

Els alumnes disposen de les capacitats cognitives necessàries per poder

accedir als continguts que se’ls explicaran, així com també tenen els

coneixements previs necessaris per poder seguir l’explicació,

coneixements que varen adquirir durant el curs passat.

Aquest és un material que està pensat i dissenyat perquè tots els alumnes

puguin entendre mitjançant la seva utilització els conceptes de moviment

de rotació i moviment de translació. En cas d’haver-hi alumnes que

presentin necessitats educatives de suport educatiu, considerem que

aquests alumnes no tindran cap tipus de problema per poder entendre els

conceptes que s’expliquen durant la reproducció del vídeo, ja que el fet de

fer l’explicació utilitzant aquest mitjà facilita poder entendre-ho millor. Ja

que sabem que els conceptes de moviment de rotació i moviment de

translació són conceptes difícils d’entendre degut al seu nivell

d’abstracció, hem elegit utilitzar el vídeo, pensant que així aconseguim

apropar i fer més tangibles els continguts que explicarem. Està clar que el

fet d’utilitzar un mitjà tan visual per dur a terme l’explicació d’ambdós

conceptes, permetrà als nostres alumnes entendre millor el que s’ha

explicat i d’aquesta manera aconseguirem un aprenentatge significatiu.

Page 7: Guia didàctica vídeo

7

Hem decidit utilitzar un personatge com en Cotonet, el nigul, ja que

d’aquesta manera ens apropem a la realitat dels nostres alumnes i

pretenem així captar la seva atenció, motivant-los i creant en ells la

necessitat i el desig de conèixer i viure aventures amb en Cotonet, el

nigul. Volem que els nins el vegin com un personatge que els desperta

curiositat, com puguin veure per exemple a qualsevol personatge de la

televisió.

Si resulta que amb en Cotonet, el nigul, els nins responen positivament i

ens adonem que aquest personatge i els altres que apareixen durant el

nostre projecte ens són útils per explicar continguts que volem treballar,

es pot considerar l’opció de crear nou material per explicar nous

conceptes i continguts. Es podria utilitzar també el personatge de Cotonet,

el nigul, per explicar continguts d’altres àrees de coneixement.

b. Competències: Les competències bàsiques que es treballen amb aquest

material són les següents:

- Autonomia i iniciativa personal.

- Tractament de la informació i competència digital.

- Competència per aprendre a aprendre.

- Competència en comunicació lingüística.

- Competència social i ciutadana.

- Competència en el coneixement i interacció amb el món físic.

Page 8: Guia didàctica vídeo

8

c. Objectius: Treballar de forma interactiva els conceptes de moviment de

rotació i moviment de translació de la Terra, per tal de despertar la

curiositat dels alumnes i motivar-los.

d. Continguts: Els continguts que determina el currículum per aquest cicle i

que es treballen amb aquest material són:

- El concepte de moviment de rotació.

- El concepte de moviment de translació.

e. Utilització del material:

- Activitats educatives per treballar amb el material:

Abans: Una activitat inicial que podria fer-se és una pluja d’idees

amb l’objectiu de veure que saben els alumnes del tema que se’ls

explicarà. D’aquesta manera el docent tindria una primera

impressió sobre els coneixements previs que tenen els alumnes

sobre el tema, i podria així considerar la necessitat d’incidir més o

manco en l’explicació.

Durant: Hi ha moments que el mateix vídeo suggereix al docent

aturar la gravació per tal de poder dur a terme una pluja d’idees

sobre una pregunta que ha fet en Cotonet. D’aquesta manera el

docent pot esbrinar quins coneixements tenen i què saben els

alumnes sobre el tema a explicar, així com també pot utilitzar

aquesta aturada per despertar en ells una motivació i un interès

que farà que els nins gaudeixen més de l’explicació que va a

continuació.

Page 9: Guia didàctica vídeo

9

Després: Com també es veu amb el vídeo, hem dissenyat una

activitat final en la qual els nins es convertiran, de forma ordenada i

tal com els mana en Cotonet, en planetes i, per tant, hauran de

seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Aquest n’és un

exemple de possible activitat a dur a terme posteriorment de

l’explicació del vídeo, però se’n poden pensar moltes de diferents.

- Agrupament: Aquest material està pensat per ser treballat en gran

grup, ja que en Cotonet fa referència a “nins” en plural i quan

demana alguna pregunta es dirigeix a més d’un nin. Així que és un

material ideal per treballar tota la classe alhora.

- Organització de l’espai: Per dur a terme aquesta activitat

col·locarem la classe en tres files, ja que com es pot veure al final

del vídeo, serà necessària aquesta distribució per poder dur a

terme l’activitat final que hauran de realitzar els alumnes.

D’aquesta manera tindrem tres files de nins col·locades mirant cap

a la pantalla, posteriorment desplegada i on es projectaran les

imatges del vídeo. Els nins estaran asseguts únicament amb la

cadira, havent retirat anteriorment les taules per tal de crear l’efecte

cinema i aconseguir rompre amb la rutina diària proporcionant-los

així una experiència i una explicació que pretenem que recordin.

Page 10: Guia didàctica vídeo

10

- Organització del temps: La durada aproximada per aquesta

activitat és d’una sessió de l’àrea de coneixement de medi. Cal dir

però que aquest material està pensat també per poder ser dut a

terme en dues sessions, si així ho consideres necessari el docent.

D’aquesta manera al final de la primera part del vídeo, trobem una

avaluació del concepte de moviment de rotació, a través de

preguntes plantejades per Cotonet, que els nins hauran de

respondre. En aquest moment podríem acabar la sessió i continuar

amb la a segona part del vídeo el següent dia, part en la qual es

treballa el concepte de moviment de translació, i finalment s’avalua

el que s’ha après de la mateixa manera que s’avalua el concepte

de moviment de rotació, afegint a més a més el que s’havia aprés

anteriorment en la primera sessió.

Tot i que segons el que el mestre consideri necessari podrà dur a

terme el vídeo amb una sessió o be amb dues, nosaltres per

aquest projecte hem considerat que per el nostre grup classe amb

una sessió podríem explicar tot el que pretenem.

- Rol del docent:

Abans: El docent hauria d’encarregar-se d’introduir el personatge

de Cotonet, el nigul, despertant curiositat en els seus alumnes

perquè tinguin ganes de coneix-se’l i viure aventures amb ell.

D’aquesta manera els alumnes veurien en Cotonet com un amic

més del grup i amb el qual es diverteixen i aprenen coses noves i

interessants.

Page 11: Guia didàctica vídeo

11

A més, abans de començar amb l’explicació, és important que el

docent expliqui als seus alumnes que el vídeo que veuran a

continuació es tracta d’un vídeo de titelles, per tal de que els nins ja

estiguin avisats i així quan reproduïm el vídeo no es distreguin del

seu contingut.

Durant la reproducció del vídeo, el docent s’ha d’encarregar que

els alumnes estan entenent el que s’està explicant. El docent ha de

tenir en compte també les suggerències que el mateix material fa.

A més a més, el docent s’ha d’encarregar que els alumnes s’estan

portant bé i que no hi ha cap tipus de descontrol dins l’aula. A

vegades el fet de rompre amb la rutina introduint activitats

innovadores, pot provocar tant d’entusiasme en els alumnes fins

arribar al punt que es perd el control de l’aula, no permetent així

que es produeixi el procés d’ensenyament-aprenentatge que es

pretenia aconseguir.

A més a més el docent haurà de tenir certa competència digital, per

tal de ser capaç de poder utilitzar els mitjans dels que disposem al

centre.

Després de dur a terme l’activitat, el docent s’encarregarà de

demanar als seus alumnes si els ha agradat conèixer a en Cotonet

o no i que ells expliquin el que vulguin al docent. D’aquesta manera

el mestre podrà valorar si l’activitat ha tingut èxit o no, si s’ha

aconseguit l’objectiu proposat anteriorment i si cal considerar la

possibilitat d’usar el personatge de Cotonet, el nigul, per explicar

altres continguts, fins i tot continguts d’altres àrees.

Page 12: Guia didàctica vídeo

12

f. Formes d’avaluació de l’ús del material:

Al final de la primera part del vídeo, trobem una avaluació del concepte de

moviment de rotació, a través de preguntes plantejades per el mateix

Cotonet i que els nins hauran de respondre. A la segona part del vídeo,

en el qual es treballa el concepte de moviment de translació, s’avalua de

la mateixa manera si s’ha après el contingut que es pretenia explicar,

afegint a més a més el que s’havia aprés anteriorment.

Finalment, per tal de concloure la sessió, trobem una activitat en la qual

els nins es convertiran, de forma ordenada i per files, en planetes i, per

tant, hauran de seguir les instruccions que els donarà Cotonet. Amb

aquesta activitat pretenem apropar els conceptes apresos a la realitat dels

infants, que experimentin en primera persona amb el que han aprés i ens

servirà a nosaltres com a docents per avaluar si hem aconseguit l’objectiu

per el qual va ser creat aquest material. observant que tots els nins saben

quin moviment han de fer en cada ocasió.

Si el que volem saber és si el nostre projecte ha tingut èxit o no entre els

nostres alumnes, ja hem dit anteriorment que un dels rols del docent

desprès de dur a terme l’activitat era el de demanar als seus alumnes si

els ha agradat conèixer a en Cotonet o no i quina impressió han tingut.

També es pot fer una enquesta als pares dels nins per saber si els

alumnes els han explicat el que han fet a classe, si han notat que els seus

fills estaven especialment entusiasmats, si estaven motivats i quina

impressió han tingut ells durant la realització del projecte.

Page 13: Guia didàctica vídeo

13

4. REFERÈNCIES I RECURSOS.

a. Recomanació d’altres recursos per treballar el tema: aquesta activitat

forma part del conjunt d’un projecte, per tant per aconseguir l’objectiu per

el qual ha estat creat, és necessari que es duguin a terme a més a més

d’aquesta activitat, les demés activitats proposades (activitats per dur a

terme amb la pissarra digital i la WebQuest).