Els projectes i les competencies

78
CEIP Ramón i Cajal Uldecona curs 2010-2011 Rosy Calvo Els projectes.

Transcript of Els projectes i les competencies

Page 1: Els projectes i les competencies

CEIP Ramón i Cajal

Uldecona curs 2010-2011

Rosy Calvo

Els projectes.

Page 2: Els projectes i les competencies

De que parlarem?

1.- Un moment per a la reflexió: Per què canviar la

metodologia a la meva aula? 10 idees

2.- Treballar per projectes: què implica?

3.- Treballar per projectes: què afavoreix?

4.- Es treballen les 8 competències bàsiques?

5.- Passos que puc donar per planificar “el meu projecte”

9.-Diferència entre projecte i centre d'interès.

6. - Com elaboro una seqüència didàctica?

7. - Instruments que ens poden ajudar

8.- Eines de millora i avaluació.

Page 4: Els projectes i les competencies

2.- EL TREBALL PER PROJECTES, QUÈ IMPLICA?

Page 5: Els projectes i les competencies

TREBALLAR UN TEMA

DE MANERA

DISCIPLINAR O

INTERDISCIPLINÀRIA

D'UNA MANERA

“DIFERENT” A LA

TRADICIONAL

EL LLIBRE DE TEXT

DEIXA DE SER

L'ÚNICA FONT

D'INFORMACIÓ

Page 6: Els projectes i les competencies

ES PROPOSEN DIFERENTS

ACTIVITATS ENCAMINADES

A l'ELABORACIÓ D'UN

PRODUCTE FINAL

ÉS IMPORTANT QUE AQUEST

PRODUCTE FINAL TINGUI UNA

PROJECCIÓ FORA DE L'AULA

(EXPOSICIÓ EN EL CENTRE,

PUBLICACIÓ EN LA REVISTA

ESCOLAR, EXPOSICIÓ A

ALUMNES D'ALTRES

CLASSES,...)

Page 7: Els projectes i les competencies

ES PARTEIX DEL

PERSONAL I PROPER

(Coneixements previs)

PER ARRIBAR AL

COMPLEX,

RESPECTANT ELS

DIFERENTS

NIVELLS

D'APRENENTATGE

Page 8: Els projectes i les competencies

L'ALUMNE HA DE

SABER EN TOT

MOMENT QUÈ HA DE

FER, COM I PER A

QUÈ (Producte final)

Page 9: Els projectes i les competencies

3.- EL TREBALL PER PROJECTES, QUÈ AFAVOREIX?

Page 10: Els projectes i les competencies

LA MOTIVACIÓ I

L'APRENENTATGE DE

L'ALUMNE

JA QUE ES TENEN EN

COMPTE LA DIVERSITAT

D'INTERESSOS I

DIFERENTS ESTILS

D'APRENENTATGE

L'ALUMNE ÉS PROTAGONISTA DEL SEU APRENENTATGE

Page 11: Els projectes i les competencies

EL DESENVOLUPAMENT DE LES

COMPETÈNCIES, HABILITATS I

DESTRESES JA QUE EXISTEIXEN

DIFERENTS TIPUS D'ACTIVITATS:

-De captació de coneixements previs de

l'alumnat

- Activitats d'introducció al tema per

motivar a l'alumnat

- Activitats de recerca i tractament de la

informació

- Activitats d'aplicació,...

-Activitats per reflexionar

- Activitats encaminades a l‘auto

avaluació i la co-avaluació, ...

Page 12: Els projectes i les competencies

PROMOU L'APRENENTATGE

SIGNIFICATIU, FENT QUE

L'ALUMNE CONTROLI EL

SEU PROPI APRENENTATGE

- Objectius didàctics

coneguts per l'alumnat

- Orientacions per fer

cada tasca

- Plantilles per a l'auto

avaluació i co-avaluació

Agrupaments diversos.

Ajuda entre iguals

Page 13: Els projectes i les competencies

AFAVOREIX LA

COL·LABORACIÓ ENTRE

ALUMNES, EL TREBALL

EN GRUP.

PERÒ TAMBÉ, POT HAVER-

HI ALTRES AGRUPAMENTS

I, FINS I TOT, MOMENTS

PEL TREBALL INDIVIDUAL

Page 14: Els projectes i les competencies

RELACIONA EL MÓN

ESCOLAR AMB EL MÓN

FORA DE L'AULA.

ES PROMOU LA

IMPLICACIÓ, EL

PENSAMENT CRÍTIC I LA

INICIATIVA PERSONAL

Page 15: Els projectes i les competencies

4.- EN UN PROJECTE, ES TREBALLEN LES 8

COMPETÈNCIES BÀSIQUES?

Page 16: Els projectes i les competencies
Page 18: Els projectes i les competencies

5.- PASSOS QUE PUC DONAR PER PLANIFICAR “EL

MEU PROJECTE”

Page 19: Els projectes i les competencies

Com planificar?

1. Assumpte o tema sobre el que es realitzarà el projecte. Hauria de quedar

clar i delimitat, especificant de què tractarà i de què no tractarà.

2. Ubicació contextual (no sempre). Es refereix a una realitat històrica i

sociocultural (definida per un temps i un espai)

3. Els objectius. Es defineix el que es vol aconseguir amb la informació: què

es vol conèixer i que es vol comunicar.

4. Les accions i tasques. A partir de l'objectiu es defineixen les accions i

tasques que cal realitzar per aconseguir l'objectiu proposat.

5. Els recursos.Per a cada acció o tasca s'han d'especificar els recursos de:

- Temps - D'equip instrumental o instal·lacions

- Humans - Financeres o econòmiques (si són necessàries)

6. El pla o calendari de treball. És la forma en què es defineix en quin ordre,

quan, amb quina durada i per qui es realitza el previst per aconseguir

l'objectiu..

Page 20: Els projectes i les competencies

Què fa el mestre?

2. Buscar materialsEspecificació primera d'objectius i

continguts(Què es pot aprendre en el Projecte)

4. Implicar als components del

grup. Reforça la consciència d'aprendre

1. Especificar el fil conductor Relacionat amb el PCC

3. Estudiar i preparar el tema Selecciona la informació amb criteris de

novetat i de plantejament de problemes

5. Destacar el sentit funcional del

Projecte.

Destaca l'actualitat del tema per al

grup

6. Mantenir una actitud

avaluativa

Què saben, quins dubtes sorgeixen,

què creu l'alumnat que ha après

7. Recapitular el procés seguit

S'ordena en forma de programació, per

contrastar-ho i dissenyar noves

propostes educatives

Page 21: Els projectes i les competencies

1. Elecció del tema Aporta criteris y argumentsElabora un índex individual

2. Planifica el desenvolupament Col·labora en el guió inicial .

del tema

3. Participa en la recerca d'informació Contacte amb diferents fonts

Interpreta la realitat

4. Porta a terme el tractament de la informació L’ordena i la presenta

Planteja nous interrogants

5. Cobreix els apartats de l’índex Individual i en grup

6. Realitza el treball final Incorpora nous apartats

Elabora el producte final

7. Porta a terme l’avaluació Aplicant en situacions simulades

continguts estudiats, diaris d’aprenentatge,

auto avaluació, co-avaluació...

8. Noves perspectives Planteja noves preguntes per a altres

temes.

Què fa l’alumne?

Page 22: Els projectes i les competencies

Com accedir a la informació?

LES FASES DEL

TRACTAMENT DE LA

INFORMACIÓ

1.- Identificar les necessitats d'informació i planificar la recerca de dades (quina informació cal buscar i on).

2.-Buscar i consultar les fonts d'informació. Es consulten diferents fonts, es discrimina la informació que no

sigui necessària i s'esclareixen les dades que es vagin trobant.

Analitzem les dades, les sintetitzem i aprofundim en elles per poder entendre--les.

3.- Processar la informació. Es selecciona la informació, es destria l'important i significatiu del secundari.

S'ordena, organitza i estructura , i se li dóna una unitat lògica.

S'interpreta aquesta informació: anàlisi, síntesi, comentaris, reflexions, relacions, comparacions, judicis i

inferències personals de les dades trobades.

4.- Representar la informació, conversió de la informació en coneixement. La informació s'estructura d'acord

amb la forma de pensar, de sentir del grup social al que pertanyem i dins del marc d'experiències de les persones

per els qui pensem que aquesta informació pot ser útil o d'interès o necessària: es contextualitza.

Per a això definim l'audiència o públic i emprem el codi cultural d'aquestes persones: emprem signes, colors,

figures, formes, símbols, paraules o termes que els són familiars, que usen quotidianament, que tenen sentit i

significat determinats.

5.-Comunicar la informació

- Treball escrit: monografia, informe, article d'opinió, cartell, fullet, ....

- Treball oral: Presentació de diapositives, programa de radi o televisió, pel·lícula, dramatització, ...

- Treball tecnològic: pàgina web, wiki, blog, *webquest, aplicacions de la web 2.0, ...

Page 23: Els projectes i les competencies

Quins productes finals?

TREBALLS DE RECERCA

INFORMES, ARTICLES D'OPINIÓ, DIARI DE CLASSE

PRESENTACIONS MULTIMÈDIA

EXPOSICIONS FORA DE CLASSE

DRAMATITZACIÓ, ...

Page 24: Els projectes i les competencies

Avaluar.

Amb quins instruments?

Plantilles d'observació del treball diar i

Informe de progrés després d'una activitat o investigació

Esborradors i productes finals

Moments per a l'auto avaluació i co-avaluació

Rúbriques que ens ajudin a avaluar els diferents nivells

d'aprenentatge

Exàmens, ...

Page 25: Els projectes i les competencies

Per tant..

1.- Identificació temàtica i contacte inicial.

- S’estableix una discussió oberta on apareixen diferents possibilitats temàtiques.

- Es tracta de consensuar un tema que sigui representatiu per a tots.

- El professorat ha de combinar les declaracions de l’alumnat amb les necessitats

per construir un aprenentatge significatiu.

- Es proposen activitats adreçades a presentar i elaborar una visió global del

tema.

- Es proposa que l’alumnat faci seva la temàtica que servirà d’eix del projecte.

fases que segueix l’activitat a l’aula

2.- Exploració inicial, definició de l’objecte d’estudi.

- Es recullen les idees prèvies que l’alumne posseeix (conceptes, experiències,

hàbits, etc.). –

- Es discuteixen a classe i s’afinen de forma col·lectiva.

- S’empren instruments per la seva expressió pública: trames inicials o murals

amb la síntesi de les idees més representatives.

- Tenint en compte el punt de partida es proposa “l’objecte d’estudi” concret.

Page 26: Els projectes i les competencies

Per tant.. fases que segueix l’activitat a l’aula

- L’objecte d’estudi és sotmès a una primera revisió.

- Es desprenen preguntes i interrogants que el professorat ha de concretar,

organitzar i precisar.

- Per acabar es concreta en un mural de l’aula, que ajudarà a conèixer com

evolucionen les preguntes i quin grau d’explicació aporten.

3.- Pla de treball: deliberació i presentació.

- La seqüència de les activitats plantejada ha de tenir coherència i ordre.

- Les tasques a realitzar han d’estar ben descrites i presentades.

- Cal presentar també i exposar molt bé els criteris d’avaluació.

- A l’avaluació formativa s’han d’especificar les nivells d’assoliment de cada -

activitat per confeccionar la plantilla o rúbrica.

Page 27: Els projectes i les competencies

Per tant.. fases que segueix l’activitat a l’aula

4.- Desenvolupament del pla de treball.

- Amb la informació i els recursos facili-tats s’elaboren les produccions i

respostes a les seves primeres versions.

- Són freqüents les interaccions múltiples i les revisions de progrés.

- La col·laboració entre iguals millora les aportacions.

- La tasca principal del professorat és donar suport, facilitar i acompanyar.

5.- Síntesi i avaluació.

- Cal recollir tota la producció en el format més complet i definitiu

possible (p.e. carpeta de treballs).

- S’exposen els resultats i s’expliquen les conclusions de forma

pública.

- Els recursos (digitals, murals, gràfics, ...) faciliten la comprensió de

les dades, a la vegada que promouen noves competències

comunicatives.

Page 28: Els projectes i les competencies

Portafoli d’aprenentatge (treballs diversos i reflexions sobre ells)

Portafoli de presentació (selecció dels millors treballs

Portafoli d’avaluació (acreditació de l’aprenentatge; llibre

de vida de la classe,treballs, reflexions i autoavaluacions)

L’alumne construeix la resposta imitjançant un producte es potobservar directament, el seucomportament, en tasques similars ales quals s’enfrontarà en el món.

Page 29: Els projectes i les competencies

6. - COM ELABORO UNA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA?

Quins passos haig de donar?

Page 30: Els projectes i les competencies

PASSOS PER ELABORAR UNA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

ROLS:

ALUMNE: PROTAGONISTA

PROFESOR-A: ORIENTADOR-A

DE LA PROGRAMACIÓ DEL MEU CURS ESCULLO UN TEMA, UNA SITUACIÓ PROBLEMÀTICA, UN

CONFLICTE , UNA REALITATSOCIAL

GENERO UNA PLIJA D’IDEES, UN MAPA CONCEPTUAL,…

REDACTO ELS OBJECTIUS DIDÀCTICS

ELABORO UN GUIÓ PROVISIONAL

PENSO EN UN PRODUCTE FINAL

- LES 8 COMPETÈNCIES

ELABORO LES ACTIVITATS INTENTANT TENIR EN COMPTE - ACTIVITATS DIVERSIFICADES

- AGRUPAMENTS FLEXIBLES

- MOMENTS DE REFLEXIÓ

Page 31: Els projectes i les competencies

TÍTOL DEL PROJECTE: ............................................

PROFESOR(S): ..........................................................

CURS: .........................................................................

MATÈRIES: ……..........................................................

FORMULARI DE PLANIFICACIÓ DEL PROJECTE

Page 32: Els projectes i les competencies

COMENÇAR AMB LA FITA SEMPRE AL CAP

RESUMEIXO EL TEMA O LES GRANS IDEES DEL PROJECTE.

IDENTIFICO ELS CONCEPTES QUE APRENDRAN POSSIBLEMENT.

IDENTIFICO LOS PROCEDIMIENTOS CLAVE QUE APRENDERÁN.

IDENTIFICO LES ACTITUDS A TREBALLAR.

IDENTIFICO ELS OBJECTIUS DIDÀCTICS A ACONSEGUIR.

Page 33: Els projectes i les competencies

PLANIFICO L’AVALUACIÓ

PAS 1: DEFINEIXO ELS PRODUCTES I PROVES DEL PROJECTE

AL PRINCIPI DEL PROJECTE:

DURANT EL PROJECTE:

AL FINAL DEL PROJECTE:

PAS 2: ENUNCIO ELS CRITERIS D’AVALUACIÓN DE CADA PRODUCTE

PRODUCTE:

CRITERIS:

PRODUCTE:

CRITERIS:

PRODUCTE:

CRITERIS:

Page 34: Els projectes i les competencies

PROJECTE : PROFESOR(S): DATA:

LLOCS WEB:

LLIBRES/ ALTRES FONTS:

MATERIALS D’INSTRUCCIÓ (ORIENTACIONS, EXEMPLES, PROCEDIMENTS, ESPAIS PER A LA

REFLEXIÓ,…) :

ALTRA TECNOLOGÍA:

ALTRES (PARES I MARES DE LA COMUNITAT VOLUNTARIS)

FORMULARI DE RECURSOS DEL PROJECTE

Page 35: Els projectes i les competencies

OBJECTIUS DIDÀCTICS:

ACTIVITATS A REALITZAR (INTENTAR DONAR PAUTES PER ELABORAR CADA ACTIVITAT,

PROCEDIMENTS, EXEMPLIFICACIONS,...

ACTIVITATS RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES

TREBALLADES

INSTRUMENTS

APRENENTATGE

AVALUACIÓ

PRODUCTE

FINAL

Page 36: Els projectes i les competencies

OBJETIUS DIDÀCTICS:

TASQUES I ACTIVITATS A REALITZAR (INTENTAR DONAR PAUTES PER ELABORAR CADA

ACTIVITAT, PROCEDIMENTS, EXEMPLIFICACIONS,...

1era. TASCA RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES

TREBALLADES

INSTRUMENTS

APRENENTATGE

AVALUACIÓ

1era. ACTIVITAT

2ona. ACTIVITAT

...

2ona .TASCA RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES

TREBALLADES

INSTRUMENTS

APRENENTATGE

AVALUACIÓ

1era. ACTIVITAT

2ona. ACTIVITAT

...

3 era. TASCA RECURSOS AGRUPAMENTS TEMPS COMPETÈNCIES

TREBALLADES

INSTRUMENTS

APRENENTATGE

AVALUACIÓ

1era. ACTIVITAT

2ona. ACTIVITAT

...

Page 37: Els projectes i les competencies

7. - INSTRUMENTS QUE ENS PODEN AJUDAR

Page 38: Els projectes i les competencies

EXEMPLES D’ACTIVITATS DE

PROJECTE

Page 39: Els projectes i les competencies

INVESTIGAR...

LOCALITZANT INFORMACIÓ •Sortides

•Entrevistes a experts

RECOLLINT I ORGANITZANT LA

INFORMACIÓ

•Observar

•Llegir i anotar

•Enquestes

•Entrevistes

•Emails a experts

•Collages d’informació organitzada.

•Pluja de idees

•Ordenar i etiquetar diferències i semblances;

buscar categories relacionades

SINTETITZANT LA INFORMACIÓ •Escriure textos que aportin nova informació

•Fer una llista o gràfic de noves idees

•Seqüènciar informació

•Escriure introducció i conclusions

•Organitzar les parts en un informe coherent

•Recollir, organitzar i avaluar la informació

•Interpretar el treball escrit

•Avaluar el treball d’altres

Page 40: Els projectes i les competencies

PROVAR LA HIPÒTESI

•Recollir dades

•Generar hipòtesis

•Experimentar- provar el producte

•Experimentar- comparar productes o processos

DISENYAR

•Solucionar problemes d'espai

•Construir una maqueta

•Construir una simulació

•Dissenyar un producte a partir d'unes orientacions

•Dissenyar un procés a partir d'unes orientacions

•Millorar el producte

•Millorar el procés

Page 41: Els projectes i les competencies

ANÁLISI

ANALITZAR OPERACIONS •Descobrir cóm funciona alguna cosa.

•Incrementar l’eficiència d’un procés

ANALITZAR ESTRUCTURES •Investigar cóm funciona una estructura

ANALITZAR LES CARACTERÍSTIQUES

SEMÀNTIQUES

•Paraules, conceptes, idees centrals

ANALITZAR COSTOS I BENEFICIS •Comparar/classificar

ANALITZAR ERRORS

ANALITZAR DEBATS, PEL·LÍCULES,

PRESENTACIONS, PÀGINES WEB,...

Page 42: Els projectes i les competencies

SOLUCIONAR PROBLEMES

•Interpretar claus

•Identificar problemes

•Definir problemes

•Buscar solucions

•Generar idees

•Provar solucions

•Avaluar solucions

ESCRIURE, COMPOSAR

•Prendre anotacions

•Sintetitzar informació categoritzada en un nou esquema

•Compondre esbossos, esborradors

•Escriure paràgrafs coherents basats en síntesis d'informació

•Seqüenciar paràgrafs i idees

•Escriure introduccions i conclusions

Page 43: Els projectes i les competencies

PRENDRE DECISIONS

•Aplicar estratègies per prendre decisions

•Generar criteris de decisió

•Resoldre disputes, negociar, comprometre's

•Resoldre dilemes morals, problemes de relació

DIAGNOSTICAR

•Resoldre misteris

•Trobar causes

Page 44: Els projectes i les competencies

PRODUCTES ESCRITS PRODUCTES

PRESENTATS

PRODUCTES

TECNOLÒGICS

PRODUCTES EN

ALTRES SOPORTS

- Carta- Narració- Informi- Poema- Pamflet- Biografia- Autobiografia- Assajo...- Guió per a una pel·lícula- Crítica sobre un llibre- Resumeixen- Esquema- Díptic- Enquesta/qüestionari- Pòster...

-Ponència- Debat- Obra de teatre- Cançó/lletra- Peça musical- Informe oral- Recreació dramàtica- Discussió- Balli

-Exposició de productes,...

-Presentació de diapositives

- Llocs Web- Webquest- Blog

-Wiki

-Aplicacions de la web 2.0 per fer:

CòmicsPosters, Frisos

cronològics,Murals

VídeosArxius de veu...

- Presentació de diapositives- Dibuix- Quadre- Escultura- Collage- Mapa- Àlbum de fotos- Història oral, ...

Exemples de productes finals

Page 45: Els projectes i les competencies

TAXONOMIA DE BLOOM PER ESTABLIR PAUTESNIVELL ÈMFASI OBJECTIU VERBS A EMPRAR

1

CONEIXEMENT

Reconèixer i

recordar- la habilitat

de recordar fets de la

forma en que s’han

presentat en primer

lloc.

DEMOSTRAR EL QUE

SAPSEnumerar

Dir

Definir

Identificar

Etiquetar

Localitzar

Reconèixer

2

COMPRENSIÓ

Abstreure el

significat i el que

pretén la informació -

la habilidad d’explicar

o traduïr amb les

teves pròpies

paraules.

DEMOSTRAR QUE

COMPRENSExplicar

Il·lustrar

Descriure

Resumir

Interpretar

Convertir

3

APLICACIÓ

Usar la informació-la

habilitat d’aplicar

l’aprenentatge a

noves situacions de

la vida real

DEMOSTRAR QUE POTS

USAR EL QUE HAS

APRÈS

Demostrar

Aplicar

Usar

Construir

Trobar solucions

Recollir informació

Actuar

Resoldre

Page 46: Els projectes i les competencies

NIVELL ÈMFASI OBJECTIU VERBS A EMPRAR

4

ANÀLISI

Raonar- l'habilitat de

dividir la informació

en diferents parts i

identificar relacions

entre una part i una

altra amb el tot

DEMOSTRAR QUE

RECONEIXES ELS

PUNTS MÉS

IMPORTANTS EN EL

MATERIAL

PRESENTAT

Analitzar

Debatir

Diferenciar

Organitzar

Determinar

Distingir

5

SÍNTESI

Ser original y

creatiu- l'habilitat

d'unir diferents parts

en un tot

DEMOSTRAR QUE

POTS COMBINAR

CONCEPTES PER

CREAR UNA IDEA

ORIGINAL NOVA

Crear

Disenyar

Planificar

Produir

Compilar

Desenvolupar

6

AVALUACIÓ

Avaluar de forma

crítica-l'habilitat

d'usar criteris o

estàndards per

avaluar i jutjar

DEMOSTRAR QUE

POTS JUTJAR I

AVALUAR IDEES,

INFORMACIÓ,

PROCEDIMENTS I

SOLUCIONS

Page 47: Els projectes i les competencies

8.- EINES DE MILLORA I AVALUACIÓ.

Page 48: Els projectes i les competencies

PAUTES PER SELECCIONAR LA INFORMACIÓ

LIMITAT EN DESEN-

VOLUPAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Busca fonts

clau de forma

eficient

Es centra en

fonts clau

Selecciona

idees clau de

les fonts

Recull

informació de

forma eficient

Organitza i

etiqueta la

informació

seleccionada

Clarifica la

informació

segons sigui

necessari

Page 49: Els projectes i les competencies

Descriptors per a l’avaluació

LIMITAT EN DESEN-

VOLUPAMENT

BÓ AVANÇA

T

EXEMPLAR

BUSCA

FONTS CLAU

DE FORMA

EFICIENT

No se

centra en

fonts clau,

o no és

selectiu a

l'hora de

buscar

informació

Obté

informació

rellevant de

fonts clau i fa

ús efectiu

d'estratègies

de

discriminació

d'informació

Obté

informació

àmplia i

rellevant de

fonts clau

usant

sistemes de

recerca i

discriminació

de forma

ràpida (Índex,

paraules clau)

Page 50: Els projectes i les competencies

PAUTES PER PROCESSAR LA INFORMACIÓ

LIMITAT EN

DESENVOL

UPAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLA

R

Connecta les

idees

Identifica i

etiqueta

informació

clau i idees

Organitza

dades i idees

Etiqueta y

categoritza

les idees

Interpreta la

informació

Resumeix la

informació

Page 51: Els projectes i les competencies

Descriptors per a l’avaluació

LIMITAT EN

DESENVOL

UPAMENT

BÓ AVAN

ÇAT

EXEMPLAR

CONNECTA

LES IDEESLlegeix ,

processa i

anota la

informació

de forma

literal. No

comenta les

connexions

entre les

idees.

Les notes i

resums

mostren

interconnexio

ns entre les

idees

obtingudes

d'una sola font

Les notes i

resums

contenen

comentaris

profunds de

les relacions

entre idees

obtingudes

d'una multitud

de fonts

Page 52: Els projectes i les competencies

PAUTES PER PREPARAR UNA PRESENTACIÓ

LIMITAT EN

DESENVOL

UPAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLA

R

Mostra

creativitat en la

composició

Escriu la

informació

amb paraules

pròpies.

Desenvolupa

idees

principals i

organitza

conceptes

Ofereix

suficient

evidència per

apoïar el que

defensa

Ofereix

exemples i

detalls

concrets

Page 53: Els projectes i les competencies

PAUTES PER FER UNA PRESENTACIÓ ORAL

LIMITAT EN

DESENVOLU

PAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Usa ajudes

visuals de

forma clara i

efectiva

Comunica i

accentúa els

punts

principals

La pose del

cos projecta

confiança i

autoritat

Manté un

contacte visual

consistent

Enuncia

clarament amb

volumen

adeqüat

Fa pauses

mínimes i evita

“muletilles”

Page 54: Els projectes i les competencies

PAUTES PER L’ORGANIZACIÓ INDIVIDUAL DEL TEMPS

LIMITAT EN

DESENVOLU

PAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Usa el temps

de forma

efectiva

Calcula el

temps de

forma realista

Estableix un

horari per

completar el

seu treball

Divideix el

temps de

forma

estratègica

entre les

tasques

S’ajusta a

l’horari

Completa les

tasques a

temps

Page 55: Els projectes i les competencies

Descriptors per a l’avaluació

LIMITAT EN

DESENVOL

UPAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Usa el temps

de forma

efectiva

No reconeix

la realitat del

termini de

temps o

actua per

usar el temps

disponible de

forma

eficient

Usa el temps

de forma

eficient i

completa el

treball dins

dels terminis

donats

Prioritza

tasques,

reconeix el

termini de temps,

estima el temps

que trigarà, evita

la distracció

alhora que

compleix el

termini de

lliurament i usa

el temps de

forma efectiva

Page 56: Els projectes i les competencies

PAUTAS PER L’ORGANIZACIÓN DEL TREBALL Y TEMPS

DEL GRUP

LIMITAT EN

DESENVOLU

PAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Controla el

progrés del

grup

Es marca fites

apropiades i

realistes

Desenvolupa

un plà per

completar el

treball del grup

Presta atenció

als materials

Manté al grup

centrat en el

que és

important

Utilitza bé el

temps

Page 57: Els projectes i les competencies

Descriptors per a l’avaluació

LIMITAT EN

DESENVOLUPA

MENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Controla el

progrés del

grup

El grup no

intenta

controlar

el seu

progrés i

no ho fa

quan se li

demana

El grup

controla i

avalua el

progrés

segons sigui

necessari

El grup

controla i

avalua

regularmen

t el progrés

de

l'individu i

del grup

usant un

debat

estructurat

Page 58: Els projectes i les competencies

PAUTES PER APRECIAR EL PROGRÉS DEL GRUP

LIMITAT EN

DESENVOLU

PAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Els membres del

grup faciliten la

participació dels

altres

Tots els membres

del grup

participen en el

projecte

El trebal es

distribueix i es

completa

El grup es

coordina be amb

els altres grups

El grup utilitza els

dons de cadascú

de forma efectiva

Els membres del

grup resolen els

problemes de

forma efectiva

Page 59: Els projectes i les competencies

Descriptors per a l’avaluació

LIMITAT EN

DESENVOL

UPAMENT

BÓ AVANÇAT EXEMPLAR

Els membres

del grup

faciliten la

participació

dels altres

Els membres

del grup

mostren poc

interès en les

contribucions

dels altres i

s'interrompe

n amb

freqüència

Els

membres

de grup

animen al

fet que uns

altres

col·laborin

Sovint, els

membres animen

a altres membres

a compartir

punts de vista,

pensar de forma

acurada i efectiva

i controlar les

males conductes

Page 60: Els projectes i les competencies

FULL D’AVALUACIÓ DEL PROJECTE

AVALUACIÓ DATA % PUNTS

POSIBLES

PUNTS

OBTINGUTS

OBSERVACIÓ DEL

PROFESSOR

Observació nº1

Observació nº 2

EXÀMENS Exàmen nº 1

Exàmen nº 2

PRODUCTES Producte nº 1

Producte nº 2

Producte nº 3

AUTO AVALUACIÓ

DE L’ALUMNE

Auto avaluació

nº 1

Auto avaluació

nº 2

Auto avaluació

nº 3

ACTUACIÓ

Activitatas i tasques

intermitges

Actuación nº 1

Actuación nº 2

Actuación nº 3

ALTRES

Page 61: Els projectes i les competencies

FULL DE PLANIFICACIÓ SETMANAL DE L’ALUMNE

PROJECTE:

ALUMNE:

DATA:

AQUESTA SETMANA TREBALLARÉ EN ELS SEGÜENTS

PRODUCTES:

1. Començar jo sol

Amb....................

Completar amb

...........................

2. Començar jo sol

Amb....................

Completar amb

...........................

INVESTIGACIONS:

1. Començar jo sol

Amb....................

Completar amb

...........................

2. Començar jo sol

Amb....................

Completar amb

...........................

REFLEXIONS AL FINAL DE LA SETMANA

¿QUÈ HE APRÉS?

Page 62: Els projectes i les competencies

PROJECTE: ALUMNES: DATA:

La fita global del projecte és:

Intento/intentem investigar:

Necesito/necesitem portar a terme les següents activitats

Què faré/farem? Com ho faré/fare,?? Data de lliurament

Necesito/necessitem els següents recursos i recolzament :

Al final del projecte demostraré/demostrarem aprenentatge en:

Què? Cóm? Qui i on?

DOCUMENT DE PLANIFICACIÓ DE L’ALUMNE

Page 63: Els projectes i les competencies

AUTOAVALUACIÓ DE L’ALUMNE

PROJECTE: ALUMNE: DATA:

Tenía els següents objectius:

He complert els següents:

Els propers passos són:

Les meves preocupacions/problemes/preguntes més importants són:

He aprés:

Page 64: Els projectes i les competencies

La(les) pregunta(es) que investigaré:

Les dades que recolliré: El mètode de recol.lecció de

dades.

Qui farà…? Què?

Com aquesta investigació portarà el projecte al següent pas?

DOCUMENT DE L’ALUMNE EN INICIAR UNA INVESTIGACIÓ

Page 65: Els projectes i les competencies

PROJECTE: ALUMNE: DATA:

He investigat:

He seguit els següents pasos:

He descobert:

He aprés a fer el següent:

He descobert:

He aprés a fer el següent:

Com a resultat de la meva investigació, crec que hauríem de canviar

el següent del projecte:

INFORME DE PROGRÉS DESPRÉS D’UNA INVESTIGACIÓ

Page 66: Els projectes i les competencies

DOCUMENT DE L’ALUMNE EN INICIAR UN PROJECTE

PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:

Quin projecte vull/volem construïr??

Quina investigació he/hem de realitzar?

Quines son les meves/nostres responsabilitats en aquest projecte?

Espero/esperem aprendre el següent en aquest projecte:

Necessito/necessitem demostrar el que hem aprés fent:

Completaré/completarem el projecte fent:

Page 67: Els projectes i les competencies

DOCUMENT DE L’ALUMNE AL PREPARAR UNA

PRESENTACIÓ ORAL

PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:

Què aprendrà el públic de la meva presentació?

(Si es una presentació en grup) De quina part sóc responsable?

El meu plà per a fer una bona presentació:

Espero aprendre el següent a l’exposar aquesta presentació:

Els procediments que vull treballar són:

Necessito la següent tecnología/equip per a la meva presentació

Necessito les següents imatges per a la meva presentació:

Page 68: Els projectes i les competencies

LLISTA D’INVESTIGACIÓ

PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:

FONT

Fes una llista completa de

referències

NOTES

Descriu el que hàs aprés

ACTIVITATS, TASQUES IMPORTANTS DEL PROJECTE

PROJECTE: ALUMNE(S): DATA:

ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT

ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT

ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT

ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT

ACTIVITAT, TASCA DATA DE LLIURAMENT COMPLETAT

Page 69: Els projectes i les competencies

LLISTA D’OBSERVACIÓ DE GRUPPROJECTE: MEMBRES DEL GRUP: DATA:

Observa el grup durant cinc o deu

minuts. Marca les caselles que millor

descriguin la participació dels

membres del grup

Tots els membres La majoria dels

membres

Alguns membres Pocs membres No

procedeix

Quan comencen una nova tasca

els membres del grup:

Estan d'acord en una agenda o

pla

Comencen a treballar ràpid

Decideixen coses sense l'ajuda

del professor

Comparteixen responsabilitats

------------------------------------------

Quan investiguen els membres

del grup:

Consulten recursos primaris

Prenen anotacions

Mantenen converses rellevants

Avaluen el significat de la nova

informació

Se centren en el treball---------------------------------

Quan discuteixen el treball del

projecte els membres del grup.

Fan preguntes clarificadores

Se cedeix la paraula

Prenen decisions de forma

efectiva

Anoten decisions i plans

Comparteixen informació

essencial

Se centren en el treball

-------------------------------------

Page 70: Els projectes i les competencies

AUTOAVALUACIÓ DE CONTRIBUCIÓ AL GRUP

PROJECTE: ALUMNA: DATA:

He contribuit al progrés del grup de la següent forma:

En aquest grup per a mi es difícil fer:

Ho puc canviar fent:

Necessito fer el següent per a que el nostre grup sigui més efectiu :

Page 71: Els projectes i les competencies

LLISTA D’APRENENTATGE DEL GRUP

PROJECTE: MEMBRES DEL GRUP: DATA:

Teníem les següents fites:

Hem complert:

Els nostres propers passos:

Les nostres preocupacions/problemes/preguntes més importants:

Hem aprés:

Page 72: Els projectes i les competencies

AUTO VALORACIÓ FINAL DEL PROJECTE

PROJECTE: ALUMNE: DATA:

Com a resultat he aprés el següent:

Sobre la matèria:

Sobre cóm treballar en grup

Sobre cóm portar a terme una investigació

Sobre cóm presentar el meu treball en públic

Sobre....

He aprés que destaco en:

He aprés que he de treballar més:

Si hagués de tornar a fer de nou el projecte, faria els següents canvis:

Page 73: Els projectes i les competencies

9.-DIFERÈNCIA ENTRE PROJECTE I CENTRE

D'INTERÈS.

ELEMENTS CENTRES D’INTERÈS PROJECTES DE TREBALL

Model d’aprenentatge Acumulatiu de coneixements Significatiu

Temes que es treballen Bàsicament de naturals i socials

Qualsevol tema

Decisió sobre quins temes

Proposta del professorat Per argumentació/ votació de l’alumnat

Funció del professorat Expert / organitzador/a Estudiant, intèrpret, coordinador/a, mediador/a

Sentit de la globalització Sumatori Relacional

Model curricular Àrees Transdisciplinar

Rol de l’alumnat Executor Copartícipe

Tractament de la informació

La presenta el professorat Es busca amb el professorat (i més persones col·laboradores)

Avaluació Centrada en continguts Centrada en les relacions i procediments i en els objectius inicials

Page 74: Els projectes i les competencies

NO ÉS SI ÉS A MÉS A MÉS

Tractament d’una

necessitat puntual

Una tradició innovadora Amb arrels ben

assentades

Ensenyar el mateix d’una

altra manera

Abordar el currículum

partint de temàtiques

rellevants

Interessar-se per

l’alumnat.

Significatiu culturalment

Reunir les assignatures Integrar coneixement

divers:

acadèmic,popular,alternat

iu

Donar resposta

fonamentada a qüestions

importants

Un mètode o recepta Un procés organitzat Flexible (hipòtesi de

treball)

Un canvi d’escenari Obert a la participació Protagonisme compartit

Avaluació dispersa Avaluació formativa Dóna suport al procés i

cerca resultats.

Per tant, un projecte...

Page 75: Els projectes i les competencies

Bé. Ja arriba l’hora ….

Page 76: Els projectes i les competencies

Potser ha estat una mica llarg i tal vegada en algun instant ems hem perdut

un moment en les paraules….

Accepta-ho!

Ens hem perdut!

Page 77: Els projectes i les competencies

Confio però, no haver estat massa pesada

Page 78: Els projectes i les competencies

GRACIES

PER TOT!