Post on 28-Apr-2015
UNITAT DIDÀCTICA:
“ELS CINC SENTITS”
Azur de Haros
Paula Nicoló
Estrella Peinado
Noelia Vicedo
Belén Zarzo
GRUP: 3 P
JUSTIFICACIÓ
En aquesta unitat didàctica, anem a tractar els cinc sentits, perquè creguem que és
un tema molt important, ja que mitjançant aquests, els xiquets comencen a aprendre i
a conèixer el món que els envolta des de que naixen. Pensem que encara que esta
reflexat de forma implícita al currículum d’educació infantil, no se li dona la
importància necessària ni al currículum ni a l’escola.
L’objectiu principal que volem aconseguir amb aquesta unitat didàctica es el
desenvolupament dels cinc sentits a través del moviment, ja que creguem que es
important potenciar-ho en l’educació, sobretot en les classes d’infantil, per a crear una
base i uns hàbits per al futur, i d’aquesta manera no afavorir el sedentarisme infantil.
Al llarg de totes les sessions anem a posar especial èmfasi al treball de la
psicomotricitat, mitjançant les habilitats motrius bàsiques, concretament la percepció
espai-temporal (relacions espacials) i habilitats motrius (desplaçaments).
Un altre aspecte important dins de la nostra unitat didàctica és el tractament de les
deficiències sensorials mitjançant reflexions, actituds i comportaments dels
xiquets/tes. Ja que pensem que és important que coneguen les diverses discapacitats
sensorials que hi ha i que sàpiguen posar-se al lloc de l’altre.
Les nostres activitats estan pensades per a alumnes del segon cicle de infantil,
concretament per a xiquets de cinc anys i per a un grup de 20 xiquets/es. Anem a
dividir-les en sis sessions, on exposarem un sentit cada dia, i en la sessió 6, farem una
activitat que reflectirà tot el s’ha treballat en les sessions anteriors. La unitat didàctica
tindrà lloc desprès del període de vacances de Nadal, concretament al mes de febrer, i
tindrà una durada de una setmana.
OBJECTIUS GENERALS
OBJECTIUS GENERALS DEL ÀREA DEL CONEIXEMENT DEL MEDI:
- Descobrir i utilitzar les pròpies possibilitats motrius, sensitives y expressives,
adoptant postures i actituds adequades a les diverses activitats que exerceix en
la seua vida quotidiana.
- Desenrotllar actituds i hàbits de col•laboració i ajuda articulant el seu propi
comportament amb les necessitats, demandes, requeriments i explicacions dels
altres.
OBJETIVOS DE LAS AREAS DE EL MEDIO FISICO, NATURAL, SOCIAL Y
CULTURAL
-Ser capaços de respectar la diversitat i desenvolupar actituds d’ajuda i
col·laboració.
OBJECTIUS DE L’AREA DELS LLENGUATGES: COMUNICACIÓ I
REPRESENTACIÓ
-Utilitzar les distintes formes de representació per a expressar i comunicar
situacions, accions, desitjos i sentiments viscuts o imaginats.
OBJECTIUS DIDÀCTICS
- Conèixer els cinc sentits i les accions que es poden realitzar a través d'ells així
com les sensacions que es perceben a partir dels distints sentits.
- Desenvolupar el sentit de la vista mitjançant la comprensió i atenció visual.
- Desenvolupar el sentit de la oïda
- Desenvolupar el sentit de l’olfacte
- Fomentar les vivències dels xiquets per a que discriminen diferents gustos.
- Diferenciar distintes textures.
- Desenvolupar les habilitats motrius bàsiques.
-Conèixer les dificultats a les que s’enfronten les persones amb alguna
discapacitat i respectar-les.
- Aprendre a relaxar-se, mitjançant diferents tècniques de relaxació.
-Respectar i acceptar les normes de l’activitat, materials i els companys, i
participar de forma activa en totes les activitats.
CONTINGUTS
- Els cinc sentits (vista, olfacte, oït, gust i tacte)
- Habilitats motrius bàsiques
- Discapacitats sensorials
- La relaxació
TEMES TRANSVERSALS
-EDUCACIÓ EN VALORS
Creguem en la importància d’educar en valors i des de la nostra unitat didàctica ho
farem mitjançant el treball en equip. D’aquesta manera estarem potenciant la
solidaritat i cooperació entre ells. A més a més pretenem proporcionar als xiquets/es
els valors positius per a ser una bona persona i un bon ciutadà situant-se la mestra des
de un punt de vista extern per a que el xiquet/a siga autocrític (reflexionar, vivències
personals...).
-EDUCACIÓ EMOCIONAL
Mitjançant les activitats que anem a proposar afavorim que el xiquet/a mostren les
seues emocions, com es sent en cada moment i d’aquesta manera, sense adonar-se,
ens informa de situacions que no saben expressar per la paraula. Donem molta
importància a aquest tipus d’educació, perquè d’aquesta manera formarem a persones
que siguen respectuoses amb els demés, comprensius, amb empatia... i que sàpiguen
canalitzar les seues emocions de forma controlada.
METODOLOGIA
La metodologia que anem a utilitzar durant aquesta unitat didàctica es inductiva,
ja que mitjançant l’experimentació l’alumne va adquirint coneixements d’una manera
activa i aquest serà el protagonista de totes y cadascuna de les activitats que hem
plantejat. Al ser ells els protagonistes, hi ha una major motivació per part dels
alumnes, el qual provoca una major implicació.
Referent al paper del professor dins de l’aula, podem dir que la metodologia que
anem a utilitzar es basa majoritàriament en el descobriment guiat, i de manera puntual
utilitzarem l’assignació de tasques, per a explicar en que consisteix l’activitat, com per
exemple a la sessió de la vista, a l’activitat principal, on la mestra impulsa l’activitat per
a dirigir el començament i el final. Per un altra banda, com hem dit es descobriment
guiat, ja que la mestra marca unes pautes, però deixa que el xiquet siga qui tinga que
descobrir que indagar per a traure la resposta, sense manar el ritme en que es tenen
que fer, respectant sempre el temps de cada xiquet (individualitat).
Finalment, utilitzarem el manament directe per a la part de la relaxació, on
dirigirem la sessió per a que els xiquets realitzen les instruccions que mana la mestra,
per a aconseguir una bona relaxació. Deixarem un temps per a que cadascú puga
relaxar-se. Cal destacar que, una vegada els xiquets ja tinguen assolides les pautes de
la relaxació, ho faran sense manament directe. Dir, també, que sols hi ha una relaxació,
la del gust, que no es manament directe, sinó que els xiquets desenvolupen la seua
imaginació i creativitat.
Com ja hem comentat en la justificació, anem a tractar els sentits i les
discapacitats sensorials amb els xiquets en l’assemblea i ens nodrirem dels seus
coneixements previs sobre aquest tema per a donar pas a una reflexió individual i
grupal per part dels alumnes, però per a dur-ho a terme no ens basarem sols en
vivències o xerrades sobre el tema, sinó que ho portarem a la pràctica amb les
activitats, aprenent fent.
CALENDARI D’ACTIVITATS
VISTA
Veo- veo Vista i colors Indis
OLFACTE
Les botzines de la mar Carrera d’aliments Metges i malalts
OÏDA GUST TACTE
El ritme
Troba´l!
Què escoltes?
Twist Cuc-lluc A dormir
Què trobem?
Gallineta cega
Ens relaxem
Què sabem?
El viatge
Descansem
5 SENTITS
TEMPORALITZACIÓ
INICIAL PRINCIPAL FINAL
SESSIÓ 1 Veo-veo motor 15min
Vista i colors 25min
Postura de l’indi 15min
SESSIÓ 2 Roda d’olors 15 min
Les botzines de la mar
25min
Metges i malalts 10 min
SESSIÓ 3 El ritme 15min
Troba el teu animal 20min
Què escoltes? 10min
SESSIÓ 4 El twist dels aliments
15min
El cuc Lluc 25min
Lluc se’n va a dormir 15min
SESSIÓ 5 Què trobem? 15min
La gallineta cega 25min
Ens relaxem amb el cos
15min
SESSIÓ 6 Què sabem els pirates? 15min
El viatge dels pirates 30min
Descansem a la platja 15min
ACTIVITATS D’ENSENYANÇA APRENENTATGE
Abans de començar les sessions amb les activitats del sentit, es realitzarà l'assemblea,
en ella es passarà llista, es veurà el temps que fa, etc. A continuació com a element
motivador per als alumnes els presentarem Mr Potato (marioneta que no té nas, ulls,
boca...) i els preguntarem que veuen de particular en Mr
Potato, segons el que van dient, reconduirem la activitat
fent alguna pregunta, com per exemple, te nas com
nosaltres?, una vegada hem parlat un poc els direm que
entre tots anem a formar-ho posant-los les parts que li
falten. En cada sessió donarem un sentit i afegirem la part
del dit sentit al Mr Potato. El primer dia donarem el sentit
de la vista i preguntarem on estan els ulls, que saben, que volen contar-nos...En la
següent sessió amb els ulls posats, farem el mateix amb un altre sentit i així
successivament fins que estiga tot complet. Una vegada finalitzada l'assemblea la
mestra els proposarà una activitat de baixa intensitat relacionada amb el sentit perquè
l’activitat siga més significativa i interioritzen millor allò que han comentat
anteriorment, però van a fer-ho d’una manera lúdica i divertida en la qual es potencia
la psicomotricitat. A continuació es farà una activitat de alta intensitat i per últim es
realitzarà una activitat de baixa intensitat, és a dir, una activitat de relaxació que els
permet als xiquets relaxar-se i assimilar el que han aprés, ja que la relaxació també
està orientada a cada sentit. Quan acaben les tres activitats es posaran en cercle tots
els alumnes i la professora i comentaran què els han paregut les activitats, si els han
agradat, com s'han sentit...en principi la professora no serà qui realitze les preguntes
sinó que deuran de ser els alumnes, però en el cas que es queden callats, serà la
professora la que reconduïsca l'activitat.
SESSIÓ 1: Sentit de la vista
INTRODUCCIÓ
Aquesta és la primera sessió que realitzarem amb els xiquets sobre els sentits. I per a
nosaltres és molt important dir que aquest sentit no l’anem a tractar a sols amb
aquesta sessió, si no que durant tot el curs es tractarà, ja que la decoració de tota la
classe, com els cartells o la rutina de tots els dies de l’assemblea (passar llista, el
calendari, els dies de la setmana...) afavoreixen el desenvolupament d’aquest. Com ja
sabem, la vista és un dels sentits més importants, ja que mitjançant els ulls podem
veure tot el que ens envolta, i en les demés sessions proposades, els xiquets també
desenvoluparan aquest sentit. També, anem a posar èmfasi en les sensacions,
emocions, opinions que tenen els xiquets sobre les persones que careixen d’aquest
sentit, mitjançant preguntes i tenint en conter les pròpies vivències dels xiquets.
OBJECTIUS
- Afavorir la comprensió i atenció visual mitjançant les activitats
proposades.
- Desenvolupar la coordinació oculo-manual, l’equilibri i els
desplaçaments.
- Valorar el treball cooperatiu entre els companys.
CONTINGUTS
- Comprensió i atenció visual
- Coordinació oculo-manual i habilitats motrius bàsiques.
- Joc cooperatiu
ORGANITZACIÓ ESPACIAL
Aquesta activitat es durà a terme al gimnàs de l’escola, ja que necessitem
un espai ampli per a fer-la, i aquest és el lloc més adequat.
RECURSOS MATERIALS
Per tal de fer aquesta activitat necessitarem
- Imatges de objectes
- Saquets de psicomotricitat
- Gomets de colors
- Ulls per al mr potato
- Caixes de colors: verd, groc, roig i blau
- Matalassos
- Musica relaxant
RECURSOS DIDÀCTICS
Per tal de fer aquesta activitat utilitzarem com a recurs didàctics, la
cooperació, ja que creguem que és important potenciar-ho en les aules
d’infantil principalment, i òbviament en tots els nivells, perquè aquesta
es la base per a tota la vida del xiquet/a. Tant a la primera part com a la
segona (inicial i principal) utilitzarem la cooperació, el joc en equip... I a
l’ultima part farem us del ioga, concretarem els ensenyarem el postura de l’indi, en la
que convidem al xiquet mitjançant la respiració, a que es relaxi.
ESTRUCTURA DE LA SESSIÓ
PART INICIAL (15 min)
“VEO-VEO MOTOR”
A la assemblea aprofitarem per a preguntar-les què saben
de l’ull, on està, que podem fer amb ell, si tots tenim els
ulls del mateix color, i de quin color tenim els ulls i els
nostres companys. Per a fer açò els direm que es posen amb el company que tenen al
costat i que es veguen els ulls, és a dir, el color que té, la forma...A continuació els
preguntarem si algú d’ells coneix a alguna persona que no puga veure, i que ens digen
les característiques d’eixa persona. Al finalitzar l'assemblea, els direm que durant dos
setmanes més o menys anem a treballar els cinc sentits, i que primer ens toca la vista.
Una vegada acabem en l’assemblea començarem la classe amb una activitat motora
molt divertida, " el veo veo motor", l'activitat consisteix en que la mestra té que dir
“veo veo, que veus, una coseta, i que coseta és...té dos rodes i no té motor”, per
exemple, aleshores, els xiquets tindran que anar pel gimnàs buscant imatges de
diferents tipus de bicicletes que hi hauran pel gimnàs i al tornar a on esta la mestra,
hauran de portar la imatge i imitar a l’objecte...així podem estar una bona estona
diguent les característiques de diferents objectes. Podem posar la imatge d’un arbre,
una moto, animals...
És important dir que les imatges de cada objecte estaran pegades amb glutac a la
paret i tindrà que ser un treball cooperatiu, ja que no hi hauran imatges per a tots.
Una vegada estiguen tots desperts i ja en moviment, passarem a la següent activitat.
PART PRINCIPAL (25 min)
“VISTA I COLORS”
En aquesta part dividirem als xiquets/tes per parelles, i pegarem en la
ma de cada u, un gomet de diferent color (blau, groc, verd i roig), però
els integrants del mateix grup tindran el mateix color de gomet. Una
vegada tots amb el seu gomet indicarem que per parelles tenen
que anar a les caixes a buscar el seu saquet d’arròs, i agafar cada u
un saquet del color que té el gomet.
Quan tots hagen agafat el seu, els direm que es molt important estar sempre amb la
seua parella, i que deguem ajudar-la. Una vegada tots posats amb la seua parella, els
direm que el primer que faran serà posar-se el saquet damunt del cap i que vagen per
tot l’espai amb cura de que no se'ls caigui a terra, i com van amb el seu company,
entre ells es poden ajudar. Desprès podem dir-los que es posen el saquet on vuiguen,
si vegem que no hi ha iniciativa per part d’ells el podem dir que se posen el saquet el
peu i que vagen amb el peu un poc en alt, però és important dir que la mestra té que
fer amb ells l’activitat per a que ells s’animen.
Una vegada treballat l’equilibri, les parts del cos...treballarem amb els ulls oberts i
tancats, i per a fer-ho un xiquet/a de la parella tancarà els ulls, i la seua parella li
posarà el saquet a la part del cos que vulga, i el company amb els ulls tancats tindrà
que anar caminant. És important que el company l’ajudant i el guie per a que no
s’entropesse o caiga i també ajudant-lo si el cau el saquet. I desprès es farà al reves.
Quan la mestra veja que els xiquets estan cansats o que ja no tenen moltes ganes...els
dirà que cada u, deixe el saquet a la caixa del color que el tinguen, intentant tirar-ho
dins d’aquesta. La condició especial d’aquesta activitat és que sempre tenen que anar
amb la seua parella i ajudar-se entre ells.
Quan s’acabe l’activitat, preguntarem als xiquets com s’han sentit quan van tancar els
ulls i van tindre que caminar sense saber a on anaven, i com es van sentir quan el
company el va ajudar i el va guiar quan ell anava amb els ulls tapats
Quan deixen el saquet a la caixa, la parella té que anar als matalassos que la mestra
haurà posat per a relaxar-se.
PART FINAL: RELAXACIÓ (15 min)
“POSTURA DE L’INDI”
Per a fer aquesta part, primer els direm que s’assenten com si
foren indis, és a dir, amb les cames creuades. El segon pas serà
posar l’esquena recta i les mans juntes. Una vegada tots els xiquets amb aquesta
postura els direm que tanquen els ulls i que es centren en la seua respiració, inspirant i
expirant. De fons posarem musica agradable i relaxadora.
SESSIÓ 2: Sentit de l’olfacte
INTRODUCCIÓ
En aquesta sessió tractarem el sentit de l’ olfacte, en la qual intentarem afavorir el
desenvolupament del mateix per mitjà d'una sèrie d'activitats. Se´ls explicarà als
alumnes les dificultats que tenen algunes persones per a diferenciar distints olors
existents. En primer moment deuran ells mateixos citar situacions en què els costa
respirar o olorar, com pot ser quan estan constipats o refredats. Després d’açò, la
mestra haurà de fer conscients als xiquets de la importància d´este sentit, ja que
gracies a ell, a més de diferenciar les moltes olors, som capaços d´evitar el perill. Per
exemple: quan olem a cremat pot ser que hi haja un incendi i que, gràcies a haver-ho
notat a través del nas, podem fugir o prendre les mesures
necessàries. També ens és molt útil per a distingir els
aliments que estan en mal estat, evitant així una mala
digestió o emmalaltir per ingerir aquests productes.
OBJECTIUS:
- Utilitzar el sentit de l’olfacte per a realitzar activitats quotidianes.
- Fomentar un desenvolupament multisensorial a través del joc.
- Fomentar l’expressió corporal.
CONTINGUTS
- El sentit de l’olfacte.
- El desenvolupament multisensorial a través del joc.
- L’expressió corporal.
ORGANITZACIÓ ESPACIAL
Aquestes activitats es duran a terme al gimnàs o al pati de l’escola, ja
que aquests son espais on es poden realitzar una varietat molt ampla
d’activitats, per una part existeix un espai diàfan per a que els alumnes
puguen moure’ns amb total llibertat, i per altra part es un lloc que s’ajusta
a les necessitats de les activitats de relaxació, perquè contem amb materials
com matalafets, musica, etc.
RECURSOS MATERIALS
-Colònies diferents.
-Distintes plantes: lavanda, de romer, etc.
-Distintes flors.
-Diferents aliments: fruites, verdures...
-Objectes amb diferents olors: un iogurt, pa, golosies, cremes, encens,
distintes veles...
-Benes per a tapar els ulls
-Nas de Mr Potato
RECURSOS DIDÀCTICS
Els recursos que utilitzarem en aquesta sessió son els següents, en primer lloc
es treballa els jocs de ritmes, a banda de la creativitat i imaginació dels xiquets ja que
tenen total llibertat per a moure’s de la manera que vulguen. A continuació en la part
principal es fomenta l’expressió corporal i el joc simbòlic ja que els alumnes
representen les ones del mar com ells se l'imaginen i per últim en la part final tenim el
joc cooperatiu, ja que el xiquets tenen que ajudar als companys que tenen el ulls
tancats.
PART INICIAL (15 min)
“LES BOTZINES DE LA MAR”
Després d’ açò, el professor ampliarà la informació que els alumnes tenen sobre
l'olfacte, partint dels coneixements previs que tenen aquestos i de les preguntes i
interessos dels quals part la classe en general.
Posteriorment, treballarem les diferents olors que existeixen i les maneres de
denominar-los. Per a això, realitzarem una activitat més lúdica en la qual es fomenta
l'aprenentatge a través del joc. La classe es dividirà en dos grups. D'una banda uns
simularan ser onades del mar, mentre fan moviments al so de la musica mes lents o
mes ràpids (sempre en el mateix lloc) al mateix temps que portaran a la ma un aliment
u objecte que continga una olor. D'altra banda l'altra meitat es posarà per parelles, uns
es tapen els ulls i el company tindrà un objecte que produïsca sons (campana,
botzines...). Els que tenen els ulls coberts hauran de seguir els sons de les botzines,
campanes, etc que porta el company evitant xocar-se amb les onades, però quan es
troben amb una onada, hauran d'endevinar qual és l'objecte que conté mitjançant
l’olfacte. Després de un temps acordat hi ha un canvi de rols. L'objectiu pot ser arribar
a un punt acordat.
PART PRINCIPAL (20-25 min)
“CARRERA D´ALIMENTS”
La segona part d'esta sessió, consisteix a realitzar una carrera de relleus. En
ella, els participants hauran de col·locar-se en tantes files com siga possible, de manera
que estiga el major nombre de xiquets en moviment. Els primers de cada fila, a
l'escoltar el xiulit o la sirena eixiran tan ràpid com siga possible, amb els ulls embenats,
realitzant el circuit preparat. A l'arribar al final d'aquest, trobaran una caixa o un envàs
que hauran d'oldre. A l'endevinar l'objecte o olor correcta hauran de destapar-se els
ulls i escollir l’objecte/aliment corresponent a l’olor, per a tornar tan ràpid com siga
possible a la següent fila perquè puga eixir el següent participant. D'esta manera
evitem el joc competitiu, eliminant els equips i fent de l’activitat
una activitat individual.
PART FINAL (10 min)
“METGES I MALALTS”
La part final sobre l'olfacte es treballarà en forma de relaxació. Aquest joc
s’anomena “metges i malalts”. El grup classe, es dividirà per parelles, a la meitat de
l’activitat i haurà un canvi de papers, els que primer eren metges passaran a ser
malalts i viceversa. Ú de la parella es col·locarà gitat en els matalafets i la mestra tindrà
que anar dient per exemple “el malalt té mal de cap, anem a massejar-lo lentament” ,
després “anem a curar- li el peu dret que avui hem caminat molt”, d’aquesta manera
podem anar introduint aspectes de lateralitat, parts del cos... al mateix temps que
treballem la relaxació i potenciem llaços d’unió entre els alumnes.
SESSIÓ 3: Sentit de l’oïda
INTRODUCCIÓ
En aquesta sessió tractarem el sentit de l’oïda, i intentarem afavorir el
desenvolupament del mateix per mitjà d'una sèrie d'activitats. A través d'estes
activitats es pretén que els xics/xiques reconeguen i descobrisquen el valor del dit
sentit, així com prendre consciència que existent algunes persones que no el tenen.
Tindrem en compte les opinions, sentiments...que tenen els alumnes respecte al sentit
de l'oïda. Senyalar que es un sentit important ja que gràcies a ell podem escoltar
música, clàxon del cotxe, telèfon, als companys... i ens pot previndre algunes
situacions perilloses.
OBJECTIUS
- Utilitzar el sentit de l’oïda per a realitzar les activitats proposades.
- Fomentar la imaginació i la creativitat.
- Associar sons de la vida quotidiana
CONTINGUTS
- Utilització del sentit de l’oïda per a realitzar les activitats proposades
per el/la mestre/a.
- Foment de la imaginació i la creativitat.
- Associació de sons amb un ser u objecte quotidià
ORGANITZACIÓ ESPACIAL
Aquestes activitat es duran a terme al gimnàs de l’escola, ja que necessitem
un ampli espai per a que els alumnes puguin fer-les sense córrer perill i per
a que tinguen lloc per a moure lliurement.
RECURSOS MATERIALS
- Ràdio
- Sac
- Paper
- Matalassos
- Música de diferents sons (animals, primavera...).
- Instruments de música (platets, pandereta...).
- Orelles per al Mr Potato
RECURSOS DIDÀCTICS
Els recursos que utilitzarem en aquesta sessió son els següents, en primer lloc es
treballa els jocs de ritmes, a banda de la creativitat i imaginació dels xiquets ja que
tenen total llibertat per a moure’s de la manera que vulguen. A continuació en la part
principal es fomenta l’expressió corporal i el joc simbòlic ja que els alumnes
representen als animals com ells se l'imaginen i per últim en la part final tenim la
relaxació que té com a finalitat baixar el ritme del alumnes i que estiguen més
tranquils.
ESTRUCTURA DE LA SESSIÓ
PART INICIAL (15 minuts)
“EL RITME”
A primera hora en l'assemblea la professora realitzarà una
sèrie de preguntes per a comprovar que saben els
xics/xiques sobre el sentit de l'oïda (a on estan les orelles?
Per a què serveixen?), a continuació els explicarà breument
les funcions del mateix i que hi ha persones que no senten
bé, tenen una discapacitat auditiva. Una vegada acabada l'assemblea l’encarregat li
pondrà el nas a Mr Potato. A continuació la professora farà una activitat divertida y
senzilla i agafarà diferents instruments (platets, pandereta...) i els alumnes es tenen
que moure al ritme de la música si ella ho fa suau tenen que anar espai i conforme
augmenta el so han de moure's més ràpid.
PART PRINCIPAL (15-20 minuts)
“TROBA EL TEU ANIMAL”
Aquesta activitat es diu animals emparellats i la realitzarem en el gimnàs. La professora
posarà en el centre del gimnàs unes caixes amb papers amb noms d'animals. Els
alumnes es posaran en filera, uns al costat dels altres i consisteix en que quan la
professora toque el xiulet eixiran corrent cap a les caixes per a
agafar un paper i desplaçant-se per la zona segons el soroll i els
gestos que fan hauran de trobar la seua parella, es a dir, un altre
company/a que tinga el mateix animal. Una vegada acabada
l’activitat preguntarem als xiquets com s’han sentit fen aquesta
activitat, el que han aprési si els ha agradat.
PART FINAL (10 minuts)
“QUÈ ESCOLTES?”
Aquesta activitat es diu: Què sona? I es una activitat de relaxació. Tots tombats en els
matalassos del gimnàs i amb els ulls tancats, escoltaran diferents sons: sons d'animals,
de la primavera, del carrer, d'objectes quotidians, del temps, etc. sempre han de ser
coneguts per ells. Una vegada que els hagen sentit hauran de reconèixer-los. Una
variant del joc seria en compte d'escoltar-los amb la ràdio que cada xic/a realitzarà un
so i la resta ho tingueren d'endevinar.
SESSIÓ 4: Sentit del gust
INTRODUCCIÓ
En aquesta sessió anem a tractar el sentit del gust, molt important en la vida del xiquet
posat que a partir d’aquest el nen/a pot decidir si prefereix menjar una cosa o un altra,
menjar dolç o salat.... si li agraden les coses amargues o no... A tot això, destaquem
que en aquesta sessió no hem introduït res de menjar per la preocupació que tenim
per cada alumne, ja que algun pot tenir al·lèrgies a diferents aliments, etc. Encara que
pensàvem que totes les activitats possibles del sentit del gust eren encaminades al tast
de aliments i begudes per a que foren capaços de la seua identificació i la seua
classificació depenent del gust, ens hem adonat que no, que deixant volar la nostra
imaginació podem arribar a crear moltes activitats relacionades amb el gust.
OBJECTIUS
-Expressar la sensació donada pels diferents gustos.
-Fomentar l’expressió corporal
-Desenvolupar mitjançant la imaginació la diferencia entre dolç, salat i
amarg.
CONTINGUTS
-Expressió i llenguatge corporal
-Assimilació de conceptes: dolç,salat i amarg.
ORGANITZACIÓ ESPACIAL
La sessió la realitzarem al gimnàs posat que per a realitzar les activitats es mes
ampli i gran.
RECURSOS MATERIALS
- Ordinador o radio cd
- Material que solem utilitzar per a l’assemblea
- Saquets d’arròs
- Pilotes xicotetes
- Cordes
- Bosses de plàstic
- Tela
- Matalassers
- Boca per al Mr.Potato
RECURSOS DIDÀCTICS
Els recursos que utilitzem en aquesta sessió són una cançó sobre els aliments per a
fomentar el moviment i la lliure expressió dels xiquets amb una intensitat baixa, per a
que entren en moviment a la sessió de forma progressiva. A continuació, a la part
principal tenim un conte motor “El Cuc Lluc”, on els xiquets poden desenvolupar al
màxim la seua expressió corporal i la seua creativitat i imaginació al mateix temps que
aprenen els conceptes de dolç, salat i amarg. I per a acabar, a la part final tenim la
relaxació, la qual hem desenvolupat a partir del conte motor, creant-li un final molt
tranquil i relaxat per a baixar la intensitat i el ritme dels alumnes.
ESTRUCTURA DE LA SESSIÓ
PART INICIAL (15 min
“EL TWIST DELS ALIMENTS”
Ens seiem tots a terra en rogle i fem l’assemblea
al igual que tots els dies. Després ens posem tots
de peu i posem a l’ordinador o un radio cd la
cançó “el twist dels aliments” del “Cantajuego”, i ens posem a ballar mostrant-los als
xiquets la coreografia que anteriorment la mestra haurà aprés.
PART PRINCIPAL (25 min)
“EL CUC LLUC”
Sabeu què es un cuc?(esperem resposta) Si, eixe animalet que s‘arrossega per terra
perquè no té patetes. Doncs anem a contar una història de Lluc, el cuc.
Lluc anava un dia que feia molt de sol arrossegant-se per un camp, quan de sobte, li
entrà fam. Veié un arbre molt gran al que li penjaven unes coses roges, sabeu que
eren? (esperem resposta).Molt bé, pomes. Al veure lo lluny que li quedaven, decidí
demanar-li a un pardalet, per favor, si podia ajudar-lo. El pardalet de seguida va fer per
a que caigués una poma al terra i que Lluc pogués menjar.
-Moltes gràcies! – digué el cuc.
-De res!- Contestà el pardalet.
Lluc començà a menjar la poma i de seguida se’n va adonar de lo dolceta i bona que
estava. Quan acabà, emprengué el seu camí i més avant es trobà una cosa de color
taronja, i què era?Doncs com el seu nom indica, era una taronja, que havia caigut del
seu arbre. Lluc sentia curiositat per saber el gust de eixe fruit, per tant començà a
menjar-se’l. Al primer mosset que va pegar es va es va quedar parat, i feu una cara en
la que se li veia que la taronja estava amarga, molt amarga. Al sentir eixe sabor, Lluc no
volgué continuar menjant i se’n anà. Al cap de diverses hores de passeig, arribà a un
bassalet i volgué beure, posat que estava molt cansat. S’encarà a beure aigua a la
voreta i al primer glop que pegà, va exclamar:
-Agggggg!!!! Es aigua salada!
Clar, era que Lluc havia arribat prop de la platja i el bassalet era d’aigua de mar, aigua
salada.
Finalment, el cuc Lluc s’arrimà a una font propera i pogué beure aigua sense sal al
mateix temps que descansava per a tornar a la seua casa per a sopar.
PART FINAL (10 min)
“LLUC SE’N VA A DORMIR”
A la fi, Lluc arribà a casa, va sopar tot el que la mare li havia preparat i se’n anà al llit a
dormir. S’estirà tot el que va poder i es tapà amb la manta. De repent, començà a
relaxar-se i a agafar el fil de la son, posat que estava molt cansat. Començà a somiar
amb la taronja i el seu sabor amarg, la poma i el seu sabor tan bo i dolcet, amb la mar,
amb el pardalet... I es quedà tranquil·lament dormit.
SESSIÓ 5: Sentit del tacte
INTRODUCCIÓ:
Aquesta sessió està enfocada al sentit del tacte. El tacte és molt important per què ens
permet realitzar moltes destreses i per a sentir-nos còmodes i segur en moltes
situacions. Els xiquets des de menuts (bebès)aprenen sobre el món a través del tacte,
ho manipulen tot i també prenen contacte amb la gent. També ens proporciona
informació i ens adverteix de perills de l’entorn, a través del tacte, percebem textures,
dimensions, temperatures... percebem dolor, aprenem a localitzar les parts del nostre
cos, de manera que ens ajuda a estructurar el nostre propi esquema corporal.
Els xiquets contínuament tenen situacions quotidianes que experimenten mitjançant el
tacte: es reten amb aigua, manipulen objectes, els agrada molt experimentar,
aleshores pensem que hi ha que deixar-los experimentar en la mesura possible.
OBJECTIUS
- Conèixer diferents textures
- Expressar les sensacions que perceben a partir del sentit
- Identificar les parts del cos mitjançant el tacte.
CONTINGUTS
- Coneixement de diferents textures
- Esquema corporal
ORGANITZACIÓ ESPACIAL
La part principal la realitzarem a classe, perquè allí és el lloc habitual de l’assemblea, a
banda en classe tenim més llocs per amagar els objectes de diferents textures per a
realitzar l’activitat inicial. Per a fer l’activitat principal ens desplaçarem al gimnàs,
necessitem aquest espai perquè és ampli i no hi ha els obstacles, i per últim l’activitat
final, la realitzarem al fons del gimnàs, on tindrem matalafets per a tombar-se en terra
i fer l’activitat de relaxació abans d’anar-sen a casa.
RECURSOS MATERIALS
- Diversos objectes de diferents textures
- Mocador per a tapar els ulls
- Música
- Matalassos
- Mans per al Mr.Potato
RECURSOS DIDÀCTICS
Anem a introduir el compromís motor, anem a moure’ns durant la sessió inicial i
principal, i la final anem a fer-la de relaxació. En la part principal realitzaran el joc
simbòlic, per què representen la gallina que no té visió, i cantaran la retafila.
ESTRUCTURA DE LA SESSIÓ
PART INICIAL (15 min)
“QUÈ TROBEM?”
Al començar la classe farem la assembla habitual. Desprès continuarem assegut a
l’assemblea per a introduir l’activitat del sentit del tacte. Parlarem sobre el tacte, per a
que serveix, els explicarem que el tacte ens protegeix del dolor, ja que si arrimem la
mà a alguna cosa que crema, el tacte nota que
crema i apartem la mà. També explicarem que hi
ha persones que no tenen el sentit del tacte,
altres que no veuen i es tenen que guiar
mitjançant el tacte... veurem diferents textures i
les tocarem totes un per un, per finalitzar
comentarem la importància de rentar-se les mans
abans de menjar, per a que estiguen lliure de bactèries i brutesa, i intentarem que ho
agafem com un hàbit. Desprès de finalitzar l’assemblea, farem una activitat més
activa.
Com anteriorment han tocat totes les textures que volem treballar, anem a fer
l’activitat amb moviment, així que repartirem per la classe diferents objectes de
diferents textures (que ja hem vist) i els xiquets tindran que buscar-los, quan els troben
els deixaran segons la textura amb la caixa corresponent (cada caixa és d’un textura), si
troben algun objecte per classe d’una altra textura també l’inclourem a l’activitat.
Tindrem en compte que tots els xiquets troben algun objecte.
PART PRINCIPAL (20-25 min)
“LA GALLINETA CEGA”
En aquesta part anem a jugar a la “Gallineta cega”. Necessitem un espai amplia i sense
obstancles per a que els xiquets no es puguen fer mal, per això aquesta activitat anem
a realitzar-la al gimnàs. Abans de començar l’activitat limitarem l’espai. Dos xiquets/es
faran de gallineta cega, aquest els posarem al centre de
l’espai i els taparem els ulls, i la resta de xiquets estaran
caminant per l’espai amb el ritme de la música (diferents
ritmes) i els xiquets cantaran a les gallinetes cegues:
- Gallinetes cegues què vos ha perdut?
- Les gallinetes responen: una agulla i un didal
- Pega tres voltes i els trobaràs
- Una (les gallinetes peguen una volta), dos (les gallinetes peguen una altra
volta), i tres (les gallinetes donen una ultima volta). Desprès de donar tres
voltes sobre si mateix i caminarà per l’espai, quan toquen algun xiquet, aquest
es quedarà quiet, i la gallineta palparà la seva cara, pel, cos, mans... per a
reconèixer-ho. Si ho aconsegueix intercanviarà el seu paper.
Desprès de realitzar el joc, farem una xicoteta reflexió, com
s’han sentit, si han tingut dificultats, ells mateixos contaran
la seva experiència, la mestra intentarà crear situacions
durant la reflexió per a explicar que les persones amb
discapacitat visuals poden utilitzar el sentit del tacte per a
reconèixer a altres persones i objectes, destacant que els
cinc sentits humans es complementen i per tant la falta d’un d’ells no significa la
impossibilitat d’actuar amb autonomia.
PART FINAL (10 min)
“ENS RELAXEM AMB EL COS”
Per tal de relaxar-nos desprès d’una activitat tan intensa, anem a fer una relaxació,
primer anem a treballar les mans i braços i desprès les cames i peus, segons quan de
temps tenim podem fer-ho més llarg o més curt, o simplement sols realitzar una
activitat.
MANS I BRAÇOS
Imagina que tens una llima en la teua mà esquerra. Ara tracta d'esprémer-ho, tracta
d'esprémer-li tot el suc. Sent la tensió en la teua mà i braç mentre ho estàs esprement.
Ara deixa-ho caure. Fixa't com estan ara els teus músculs quan estan relaxats. Agafa
ara una altra llima i tracta d'esprémer-ho. Esprem-ho més fort del que ho vas fer amb
el 1r; molt bé. Ara tira la llima i relaxa't. Fixa't què bé se senten la teua mà i el teu braç
quan estan relaxats. Una vegada més, presa la llima en la teua mà esquerra i esprem-li
tot el suc, no deixos ni una sola gota, esprem-ho fort. Ara relaxa't i deixa caure la llima.
(Repetir el mateix procediment amb la mà i el braç drets)
CAMES I PEUS
Ara imagina't que estàs parat, descalç i els teus peus estan dins d'un pantà ple de fang
espès. Intenta ficar els dits del peu dins del fang. Probablement necessitaràs les teues
cames per a ajudar-te a empentar. Espenta cap a dins, sent com el fang es fica entre
els teus peus. Ara bota fora i relaxa els teus peus. Deixa que els teus peus es queden
com a fluixos i fixa't com estàs així. Et sents ben quan estàs relaxat. Tornem dins de
l’espès pantà. Fica els peus dins, el més dins que pugues. Deixa que els músculs de les
teues cames t'ajuden a empentar els teus peus. Espenta forta, el fang cada vegada està
més dur, bota novament i relaxa les teues cames i els teus peus. Et sents millor quan
estàs relaxat. No tenses res. Et sents totalment relaxat."
SESSIÓ 6: Els Cinc Sentits
INTRODUCCIÓ
Aquesta sessió està ambientada en el món dels pirates, a partir d’ací anem a treballar
diversos temes; com els sentits, l’espacialitat, el companyerisme, el treball en equip...
aquest temes principalment es tractaran mitjançant la part principal (el circuit) el qual
ho englobarà tot a través de la narració d’una història.
OBJECTIUS
- Utilitzar les pròpies possibilitats sensitives, fent us dels cinc sentits.
- Identificar les sensacions que es perceben a través dels sentits
- Interpretar el paper de pirata fent ús de la disfressa.
CONTINGUTS
- Els cinc sentits
ORGANITZACIÓ ESPACIAL
Aquesta sessió anem a realitzar-la al gimnàs del col·legi, ja que necessitem un espai
ampli per que puguin moure’s amb total llibertat sense ningun obstacle que impedeix
realitzar l’activitat satisfactòriament.
El gimnàs el dividim en tres parts:
Primera part, on realitzem la part inicial; assemblea (passar llista), preguntes
sobre els pirates i finalment es disfressen.(intensitat moderada)
Segona part, és la part principal, la més complexa de totes; circuit (alta
intensitat)
Tercera part, la part final, que és la relaxació (baixa intensitat)
La primera part de la sessió durarà 10-15 minuts, la segona part 25-30 minuts i
finalment la tercera tindrà una durada de 10-15 minuts
Aquest és el circuit que realitzaran en la part principal:
RECURSOS MATERIALS
- Disfresses de pirates; parxe per a l’ull i mocador per al cap
- Cèrcols, cordes, materials de plàstic…
- Taula, cadires...
- Estores de diferents textures
- Caixes de cartó, plàstic de bombolles...
- Arena/terra, pedres...
- Taronja, ceba, colònia, papers, xocolate. rosquilles, aigua, paper, flauta
- Matalassos
- Baül del tresor, piruleta (el tresor)
RECURSOS DIDÀCTICS
En la part inicial, esbrinen coses dels pirates mitjançant la indagació de l’alumne i la
seva curiositat, es una ensenyança recíproca. A l’hora d’escollir les disfresses els
deixem total llibertat. En la part principal utilitzem el recurs del conte motor, aquesta
part està més dirigida per què segueixen l’ordre del circuit, però els deixem total
llibertat per a que passen com ells vulguen, la mestra va contant el conte i ells
desenvolupen la seva imaginació i creativitat. Per últim en la relaxació és més
manament directe, per què la mestra diu el que tenen que fer.
ESTRUCTURA DE LA SESSIÓ
En aquesta sessió, que té com a tema principals “els pirates”, anem a treballar la
percepció espai-temporal, concretament l’espacialitat. Es relaciona amb els continguts:
el domini espacial, el desenvolupament de les habilitats físiques bàsiques (on
predominaran els salts, els girs, les reptacions...) i els sentits.
Per tal de dur-la a terme, anem a dividir-la en tres activitats, totes elles relacionades
entre sí amb el tema a desenvolupar: part inicial, on introduirem als xiquets el tema, la
part principal, on farem un circuit i la part final, on farem una activitat de relaxació.
Com a la classe son 20 xiquets, per a fer l’activitat principal anem a dividir-la en quatre
grups, per tal de fer-la més amena per a ells.
PART INICIAL (15 min)
“QUÉ SABEM DELS PIRATES?”
En esta part farem la assemblea habitual, on passarem la llista dels xiquets que estan a
classe. A continuació els farem unes preguntes per a veure quines son les idees prèvies
que tenen ells sobre els pirates, per a d’aquesta manera anar introduint-los en la
història de pirates que anem a contar-los a la part principal. Els preguntarem si saben...
- On viuen
- Com van vestits
- Que fan
- Que porten a l’ull
- Que busquen
Per a que el joc siga molt mes real, anem a invitar-los a que es disfressen de pirates al
racó de les disfresses, on es trobaran roba i complements d’aquest personatge. A més
a més, donarem a cada xiquet un mocador per al cap i un parxe per a tapar-se un ull,
amb açò estem limitant un poc la seua visió, ja que faran tot el circuit amb l’ull tapat,
com un vertader pirata. I per grups anem a donar-los el mapa del tresor. I d’aquesta
manera, poc a poc entre tots anem a aventurant-nos amb els pirates.
PART PRINCIPAL (30 min)
”EL VIATGE DELS PIRATES”
En aquesta part, els xiquets tenen que fer un circuit mentre la
mestra conta la història del pirata “Patapalo” i la seua tripulació.
Com ja hem dit abans, hi ha quatre grups, aleshores farem quatre
circuits iguals, un per a cada grup. Amb aquest fet, no pretenem
que l’activitat siga competitiva, simplement és per a que tots
puguin realitzar-la al mateix temps i una vegada acaben el circuit i
apleguen al tresor, rebre la seva recompensa: una piruleta!!
Primerament, la mestra contarà la història i la mestra de recolzarem que tenim farà
una demostració, per a que els xiquets tinguen un idea del que tenen que fer. A
continuació, tots els xiquets es posaran per grups i la mestra començarà a contar el
conte, de manera pausada. Mentre fan el circuit, els xiquets treballaran les habilitats
físiques bàsiques (els bots, els desplaçaments... ), les relacions d’espacialitat i activitats
relacionades amb els cinc sentits.
Relació d’orientació: Damunt-
avall/ davant-darrere
Relació de distancia: lluny-
prop. Relació de situació.
Relacios d’orientació: davant-darrere.
Relacions de grandària: gran-xicotet.
Relacions de situación: dins-fora.
Relacions de distancia: lluny-prop/junt-
separat.
Relacions de situació: interior-
exterior/dins-fora. Relacions de
grandària: ample-estret.
Relacions de situació: damunt-
davall/davant-darrere
Relacions de grandària: ample-estret.
Sentit de l’olfacte
Sentit del gust
Sentit de l’oït
La història comença així:
El pirata Patapalo i la seva tripulació ens han robat el cofre
del tresor i tenim que recuperar-lo (els xiquets estan
dividits en quatre grups de diferents colors i començarem
l’aventura en busca del tresor).
En primer lloc, botarem del vaixell i nadarem fins aplegar a
l’arena on ens tombarem i pegarem voltes fins arribar a la
selva. Per poder endinsar-nos en el campament dels
pirates roïns haurem de reptar com les serps (estora de
diferents textures, desenvolupament del sentit del tacte) i
a continuació anirem caminant poc a poc per a no deixar
empremtes en el campament (caixes de cartó de pizzes,
amb arena i pedres dins, perquè els xiquets caminen
damunt d’elles i desenvolupen el sentit del tacte però amb
els peus). Però ens trobem amb un obstacle, hem de
creuar un llac botant de roca en roca per a que no ens
mengen els cocodrils (cèrcols). Una vegada superat el llac
arribarem a un túnel que està fosc (desenvolupament del
sentit de la vista) el qual travessarem gatejant i arribarem
a una zona habitada per ossos grans, per a poder passar
desapercebuts tindrem que convertir-nos en un d’ells
(ossejants). Després d’açò arribarem a la muntanya que
haurem de travessar (cadira), però ens trobarem amb un
grup de serps venenoses que no podrem tocar, per això
hem de botar damunt de troncs. Per enfrontar-nos als
pirates tenim que agafar forces i passar pel gran llac,
Relacions d’orientació: dalt-
baix
Una vegada superades les activitats, els xiquets aconseguiran el tresor tan esperat.
Esperem que vos agrade aquesta aventura!!
i per a demostrar que som més llestos que ells haurem
de tindre els sentits del gust, olfacte i oït més
desenvolupats que ells, i per això haurem de realitzar
els següents reptes.
Activitat 1: Tenen que endevinar els diferents sons.
Activitat 2: Tots els grups han de tenir els ulls tapats, per a que endivinen alguns olors
Activitat 3: Es posen per parelles i tenen que donar-li al company que té els ulls tapats diferents aliments per a que endivine el sabor del que esta menjant
Sentit de l’oït
Sentit de l’olfacte
Sentit del gust
PART FINAL: RELAXACIÓ (15 min)
Quan tots els pirates troben el seu tresor, junts se’n van a la
platja a descansar y relaxar-se de les seues grans aventures. A
l’arribada a la platja, ens posarem per parelles, on un dels dos
es tombarà panxa cap avall en un matalàs i l’altre li farà un
massatge relaxant a l’esquena.
La mestra començarà llegint un text a mode d’historieta i
realitzant al mateix temps per a que els xiquets ho realitzen.
Comença:
“Hi havia una vegada, unes formiguetes que anaven caminant
per una muntanya (amb la punta dels dits fem toquets per tota
l’esquena del company, pujant amunt i avall per la seua
esquena). Un poquet més tard, es trobaren a uns elefants molt
grans que caminaven en direcció contraria (amb la mà tancada,
donem xicotets cops per tota l’esquena). Les formigues
preguntaren que on anaven tan decidits (mentre fem el
moviment de les formigues), i els elefants (moviment dels
elefants) digueren que es dirigien a la platja a prendre un bany
(dibuixem ones per l’esquena del company). Aleshores, les
formigues preguntaren si podien anar i els elefants digueren
que sí. Junts començaren a baixar la muntanya (anem alternant
els moviments dels animals) i a mig camí es trobaren a dues
serps (llisquem els braços per l’esquena), les quals es pararen i
preguntaren: On aneu?, tots contestaren que a banyar-se a la
mar (moviment del mar). Al moment, les serps s’alegraren molt
i preguntaren si podien acompanyar-los, tots digueren que sí. Es
posaren en camí i finalment, formigues, elefants i serps
(realitzem tots els moviments) arribaren a la mar (moviment de
la mar), on passaren una estona genial.
Relacions de grandària:
gran-xicotet)
Relacions d’orientació: dalt-
baix
Relació de direcció: cap a
munt, cap a avall
Relacions dòrientació: dalt-
baix.
Relació de direcció: cap a
munt, cap a avall
Relacions de superficie: espais lliures.
Relacions d’orientació: interior-
exterior)
*Volem aclarir que el que esta entre parèntesi és una guia per a la mestra. Quan es llija
el conte als xiquets/tes, suprimirem el que esta entre parèntesi.
Després de realitzar cada sessió, ens farem una foto de grup tapant el sentit
que hem treballat, per així poder tenir un record del que hem treballat.
AVALUACIÓ
Nosaltres per tal de avaluar als xiquets anem a utilitzar l’eina del diari del professor,
que consisteix en anotar el transcurs de la sessió i així poder reflexionar davant els
comportaments dels alumnes, la predisposició davant l’activitat que té el xiquet,es a
dir, la seua motivació.
La mestra realitzarà els seus apunts al finalitzar la sessió, recapitulant tot el que a vist
al llarg de les activitats, basant-se en l’observació directa.
Creiem que d’aquesta manera avaluem al xiquet d’una forma més integral, no tenint
en compte el ítems que ha aconseguit o no, sinó posant com a marca més important el
procés de l’activitat i no el seu resultat.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
En aquesta unitat didàctica anem a tractar les distintes discapacitats sensorials,
mitjançant les activitats que hem proposat dels sentits. Creguem que aquest tema es
precís tractar-lo sempre a l’aula com cal i que se li té que donar la importància que es
mereix, per això no hi ha que veureu com un problema, si no com un repte, com
alguna cosa enriquidora per a tots, tant per als mestres com per als xiquets/es de
classe.
La atenció a la diversitat fa referència als xiquets/es amb una actuació específica
derivada dels factors personals o socials relacionades amb situacions de desavantatge
sociocultural, altres capacitats, de compensació lingüística, discapacitat física, psíquica,
sensorial o amb trastorns greus de personalitat, de la conducta o del
desenvolupament... Avui en dia podem veure que a les aules hi ha cada vegades més
casos d’aquests, per això des de l’escola hi ha que incorporar al xiquet/a a totes les
activitats que es realitzen a l’aula d’una manera integra, i cobrir les necessitats dels
alumnes. Amb aquestes adaptacions pretenem prevenir i donar resposta a les
necessitats dels alumnes, tant siguen temporals com permanents.
Les activitats d’atenció a la diversitat que proposem per a fer a l’aula son orientatives,
segons la discapacitat. Si tenim algun cas d’aquests adaptarem l’activitat a cada
xiquet/a en particular, tenint en compte la seva individualitat. Amb aquests xiquets/es
és molt important treballar d’una manera conjunta amb tots els professionals que
s’encarreguen del procés d’ensenyança-aprenentatge: membres dels equips
d’orientació educativa especialitzats, monitors d’educació especial, i amb els pares, per
què d’aquesta manera augmentarà la confiança i la seguretat progressivament.
És necessari tractar aquests xiquets/es amb normalitat, que ell es senta adaptat i els
companys el veguen com un més, per això nosaltres amb aquestes activitats també
treballem l’empatia, les emocions, expressions...
Com a mestres tenim la responsabilitat de que tots els xiquets/es tinguen les mateixes
oportunitats i mateixos drets, sense tenir en compte si es tracta d’una causa física,
psíquica, social... Degut a la societat q estem vivint actualment, cada vegada les
famílies tenen més dificultats i problemes i açò es trasmiteix al seus familiar i
indirectament al xiquet/a. Per això nosaltres tenim la llavor d compensar les
desigualtats q estan patint a l’aula.
Per aquest motiu, és important que nosaltres estem implicades i compromeses, per
què som l’exemple a seguir dels xiquets/es, tenim que donar bon exemple i transmetre
bons valors, per a que és formen bones persones, i s’ajuden uns als altres.
A continuació anem a nombrar uns casos, els quals necessiten atenció a la diversitat, I
són totalment distints. d’aquesta manera, poder comparar les diferents actuacions
davant distintes necessitats.
Atenció educativa per a xiquets amb autisme:
Aquest xiquets poden tindre confusions de les respostes a estímuls sensorials.
mitjançant aquestes activitats no sols treballarem els sentits, si no que també els
estimularem mitjançant les activitats. Pretenem estimular la seva atenció, imitació,
seguiment d’ordres, socialització. un aspecte que volem destacar es que l’autisme no
va lligat a la carència d’intel·ligència. Al començament de classe li farem al xiquet
l’horari del que farà durant el dia, les activitats que té que realitzar, ja que aquests
xiquets quan segueixen un ordre en quant a les activitats del dia es sentin més segur, i
desprès solen estar més estables, per exemple, mitjançant pictogrames. quan
realitzem la psicomotricitat hi haurà una mestra de recolzament amb estos xiquets,
per exemple quan realitzen l’activitat de “troba el teu animal” que consisteix en
representar un animal i buscar a un altre xiquet que represente el mateix animal. En
aquest cas la mestra de recolzament, segons com vega la reacció del xiquet,
intervindrà més o menys, per exemple, si veu que ell ho fa sol, deixarà que ell mateix
es sociabilitze i realitze l’activitat, però si pel contrari, la mestra veu que no fa
l’activitat i s’aïlla, començarà a preguntar-li quin animal tens que fer? i que fa? a
veure?. Aleshores la mestra també participarà, i si veu que no vol, l’ajudarà i anirà
motivant-lo. tot depèn de lo partícip que estiga l’alumne.
Atenció educativa per a xiquets amb discapacitat motora:
Aquest tipus de discapacitat pot ser molt amplia, però anem a simular el cas d’un
xiquet amb dificultats en la cama, la qual li costa més realitzar les activitats motores.
En el sentit de la vista, amb l’activitat “vista i colors”, podem dir que uns xiquets
comencen caminant a pas de formiga, altres a pas d’elefant...i aquest xiquet segons la
dificultat, pot tenir un suport de recolzament... Aquest xiquet comptarà amb una
mestra de suport que l’ajudarà, i a més la mestra dirà els pasos que tenen que fer els
xiquets, de manera que el xiquet amb aquesta dificultat puga fer-ho sense cap
problema, però també s’ha de tindre en conter que el xiquet farà el que estiga dins de
les seues capacitats.
Atenció educativa per a xiquets amb marginació social, xiquet que no té
higiene:
A les aules, ens trobem amb xiquets que per la raó que siga, tant social, física,
psíquica.., són discriminats pels companys de classe, i aquesta situació té que ser
frenada per la mestra mitjançant activitats d’inclusió, de integració. En el nostre cas
hem pensat en un xiquet que es marginat pels seus companys de classe per carència
de higiene. És important dir que la mestra tractarà aquest tema a l’aula d’una manera
indirecta, per a que el xiquet/a no es senga identificat i puga danyar els seus
sentiments.
Hem pensat en adaptar l’activitat “Què trobem?”, on els xiquets en conter de buscar
els objectes a soles, ho faran per parelles, ja que si fora un grup més gran pot ser el
deixarien a banda, i és el que no volem. Aleshores consistirà en anar per parelles a
trobar per la classe objectes de diferents textures, cada parella buscarà una textura.
Una vegada que hagen trobat l’objecte s’ajuntaran tots els que tinguen la mateixa
textura, d’aquesta manera els xiquets
Atenció educativa per a xiquets d’origen estranger:
Per tal d’atendre les dificultats a les que s’enfronten els xiquets i xiquetes que venen a
les nostres aules amb una llengua distinta a la que es dona al col·legi, les mestres
tenen que adaptar les activitats per a que el xiquet/a sàpiga tot el que es diu i puga fer-
ho, però no sols les activitats, si no les explicacions que faja la mestra, el aula...per a
que el xiquet/a poc a poc vaja fent-se amb el vocabulari i amb la llengua.
Aquests xiquets aniran durant uns dies a la setmana amb el mestre de compensatòria,
el qual els farà activitats destinades a aprendre vocabulari. És important que la mestra
estiga en coordinació amb aquest per a que el xiquet aprenga la llengua. Dins de la
nostra unitat didàctica, hem pensat en utilitzar l’activitat del conte motor “El cuc Lluc”
per adaptar-lo a un xiquet/a que no sàpiga molt vocabulari en valencià. El que faria la
mestra, seria treballar el conte abans de posar-ho en pràctica mitjançant dibuixos,
agafant les parts més rellevants del compte, per a que el xiquet vaja familiaritzant-se
amb el vocabulari, és convenient fer-ho uns quants dies. Com ja hem dit, el mestre de
compensatòria també pot treballar-ho durant les seues hores. Alhora de posar-ho en
pràctica, la mestra pot adaptar el conte, llevant-li paraules que no siguen importants o
que siguen difícils per al xiquet, i la mestra a més de participar en el conte, haurà de
tindre més contacte visual amb el xiquet per a que no es perga i faça l’activitat.
Amb aquestes adaptacions, pretenem que les diferències siguen aceptades, i que els
xiquets/es tinguen respecte a la resta de persones sense tindre en compte que siguen
diferents, per a que tots els xiquets i xiquetes estiguen integrats a la classe i estiguen a
gust.
Per a finalitzar ens agradaria citar aquesta frase de Yadiar Julian:
"No importa como son nuestros alumnos, lo importante es que están dotados de un
corazón y una inteligencia… el corazón para amar y la inteligencia para guiarse hacia lo
más hermoso e inconcebible de las cosas…"
BIBLIOGRAFIA
- Lleixà Arribas, T. (2004). La educación física de 3 a 8 años. Colección educación
física y enseñanza. Ed. Paidotribo.
- Lleixà Arribas, T. (2008). Ed. Juegos sensoriales y de conocimiento corporal. Ed.
Paidotribo.
- Conde, J.L. (2001). Cuentos motores. Barcelona: Paidotribo.
- Terry Orlick. Juegos y Deportes Cooperativos. Editorial Popular.
- Llibre de psicomotricitat. Ed. Algaida
- Article “Trabajar las emociones en la escuela” de Carmen Boix. Aula de Infantil
Núm. 47. Enero-Febrero 2009
- Revista Infantil
- Apunts de clase
- http://www.xtec.cat/~mmusson3/autistes.htm
- http://www.bibgirona.net/salt/infants_valents/planes/tipus.htm